iPhone veya iPad’te yer açma nasıl yapılır?

2
6543

iPhone veya iPad’te yer açma nasıl yapılır?

iPhone ya da iPad’inizin depolama alanı doldu mu? Hangi dosyaları sileceğinize karar verebilmeniz için, öncelikle hangi dosyaların gereksiz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Makalemizde iPhone’da dosya temizliği nasıl yapılır konusuna değindik. Yer verdiğimiz bilgiler iPad için de geçerlidir.

iPhone depolama alanınız dolmak üzereyse, iOS güncellemesi veya yeni uygulamalar indirme sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Peki iPhone’da alan açmak neler yapabiliriz? Aşağıdaki birkaç adımı uygulayarak, iPhone’unuzda daha çok boş alan açabilir ve daha organize bir iPhone’a sahip olabilirsiniz.

[Bu yazı ilk kez 19 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanmış olup 2 Ocak 2022 tarihinde yeni yöntemler eklenerek güncellenmiştir.]

Öncelikle telefonunuzdaki Silinenler klasörünü kontrol edin. Sildiğiniz resimler ve videolar öncelikle bu klasöre gönderilir. Ancak cihazda yer açmak ve dosyaları tamamen silmeniz için bu klasörden de silmeniz gerekir.

#1. Toplam kullanımınızı kontrol edin

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı‘na gidin.

En üstte, iPhone’unuzdaki alana ilişkin Kullanılan ve Kullanılabilir bölümleri, aşağıda ise iCloud saklama alanınızı göreceksiniz. (Makalede yalnızca yerel depolamaya değineceğiz.)

Kullanılan ve Kullanılabilir alanlarınızda gördüğünüz rakamlar gayet açıktır. Yeni fotoğraflar çekmek ya da yeni uygulamalar yüklemek istiyorsanız, kendinize en az 1 GB (1024 MB) kullanılabilir alan bırakmalısınız.

Kullanılan ve Kullanılabilir alanları topladığınızda telefonunuzun toplam boyutunu elde edemezsiniz. Örneğin, kapasitesi 32 GB olan bir iPhone toplamda 26.8 GB gibi görünebilir. Aradaki fark işletim sistemi tarafından kullanılmaktadır.

#2. En çok yer kaplayan uygulamaları bulun

Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı‘nda, Alanı Yönet‘e dokunun. Burada cihazınızda yüklü olan uygulamaları, en çok yer kaplayan en üstte olacak şekilde liste halinde göreceksiniz.

Herhangi bir uygulamaya dokunduğunuzda, uygulamanın kendisinin kullandığı alanı (üstte açık gri rente) ve uygulama Belgeleri ve Veriler‘inin kapladığı alanı görürsünüz. Cihazınızdan tamamen silmek istediğiniz uygulamayı kırmızı renkli Uygulamayı Sil seçeneğine dokunarak silebilirsiniz.

Örneğin, benim en çok kullandığım web tarayıcısı olan Chrome, Uygulama Büyüklüğü olarak 55.6 MB, Belgeler ve Veriler olarak ise 432 MB yer kaplıyor.

Bu bilgiler, iPhone’unuzda uzun süredir kullanmadığınız ve artık kullanmayı düşünmediğiniz gereksiz yer kaplayan uygulamaları görmenize ve iPhone’unuzu temizlerken bu uygulamaları gönül rahatlığıyla silmenize yardımcı olur.

#3. Fotoğraf ve Video kullanımınızı kontrol edin

Siz de birçok iPhone kullanıcısı gibi, bir önceki adımdaki uygulama listesinde en çok yer kaplayan uygulamanın Fotoğraf ve Kamera uygulaması olduğunu görüyor olabilirsiniz. Uygulamaya dokunduğunuzda Fotoğraf Arşivi ve Fotoğraf Yayınım şeklinde iki seçenek göreceksiniz. Bu kısımda Fotoğraf Arşivi’ne odaklanmanız gerekiyor.

Fotoğraflar ve Videolar 1 GB’dan daha fazla alan kaplıyorsa, arşivinizi başka bir saklama alanına yedeklemeyi düşünebilirsiniz. Böylece iPhone’unuzda büyük bir alan açarak cihazınızı rahatlatabilirsiniz.

Örneğin, bir Google hesabınız varsa Google Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Öncelikle uygulamayı indirin ve Google hesabınızla oturum açın. Ayarlar > Yedekleyin ve senkronize edin seçeneğine dokunun. Yedekle ve senkronize et seçeneğini Açık olarak işaretleyin. Google Fotoğraflar uygulamasının iPhone Fotoğraflar uygulamasına erişimini açmak için iPhone’unuzdan Ayarlar > Google Fotoğraflar > Fotoğraflar seçeneğine giderek gerekli izni verdiğinizden emin olun. Ayarları yaptıktan sonra iPhone’unuzla çektiğiniz her fotoğraf otomatik olarak Google Fotoğraflar’a yedeklenir. Yedeklenen fotoğraflara istediğiniz zaman cihazınızdan ve web’ten Google Fotoğraflar’a girerek erişebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki fotoğraflar ve videoları, Dropbox gibi bulut depolama servislerinde de yedekleyebilirsiniz. Google Fotoğraflar 15 GB, Dropbox ise 2 GB’a kadar ücretsiz saklama alanı hizmeti sunmaktadır.

Cihaznızda yer açmak için yedeklediğiniz fotoğrafları cihazınızdan silmeyi unutmayın. iPhone’dan sildiğiniz fotoğraflar, silmekten vazgeçme ihtimalinize karşı 30 gün boyunca Apple hesabınızda saklı kalacaktır.

#4. Eski mesajlardan kurtulun

Cihazınızı aldığınız ilk günden bu yana gelen mesajları silmediyseniz, cihazınızda önemli derecede yer kapladıklarını göreceksiniz. Mesajları silmek ve eski mesajları otomatik olarak silme seçeneğini etkinleştirmek için Ayarlar > Mesajlar uygulamasına gidin. Bu bölümde mesajlarınızı toplu olarak silebilir ve eski mesajların otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Mesajların ne kadar süreyle tutulacağını ayarlayın. Örneğin, bu süreyi 30 gün olarak ayarlarsanız 30 günden eski mesajlarınız otomatik olarak silinecektir.

#5. Tarayıcı önbelleğini boşaltın

iPhone’unuzu gereksiz dosyalardan temizlemek ve yer açmak için yapabileceğiniz en son ve en önemli şeylerden biri de, kullandığınız internet tarayıcısının önbelleğini silmektir. iPhone kullanıcılarının bir çoğunun internet tarayıcısı olarak tercih ettiği Safari’de önbelleği boşaltmak için, Ayarlar > Safari‘ye gidin. Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil‘e dokunun. Açılan mesaj penceresinde Sil’e dokunun.

Chrome’da önbelleği silmek için, Chrome uygulamasını açın, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve Geçmiş‘i seçin. Ardından, her şeyi silmek için Göz Atma Verilerini Temizle ya da belirli siteleri silmek için Düzenle‘ye dokunun. Chrome’da Ayarlar > Gizlilik > Tarama Verilerini Temizle‘ye giderek de Tarama Geçmişi, Çerezler, Site Verileri, Önbelleğe Alınan Resimler ve Dosyalar, Kayıtlı Şifreler ve Verileri Otomatik Doldur ögelerini de silebilirsiniz.

#6. WhatsApp mesajlarında temizlik yapın.

WhatsApp üzerinden size gönderilen her dosya her resim veya video telefonunuza kaydedilir. Bu dosyalar zamanla büyük alanlar kaplayabilir. Bu yüzden zaman zaman WhatApp ayarlarından, depolama kısmından bu verileri silmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: TBT Ne Demektir?

Önceki İçerikiTunes iPhone veya iPad’inizi görmüyor mu?
Sonraki İçerikiPad’e hard reset nasıl atılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

  1. Kısa yolu var !

    İtunes Store açın orda filmlerden mb en yüksek olana gidin (ben batman filmine gidiyorum mb yüksek diye)
    ve kirala diyin (yalnız banka kartı girmemiş olmanız gerek yoksa kirala diyince kiralamış olursunuz) Apple para kazanmak için bu seçtiğiniz filmi indirmeye zorlayacaktır lakin sizin mb indireceğiniz filmin mb küçük olduğu için iphone otomatik olarak yer açmak için gereksiz verileri silecektir… Sonra hafızaya gidip bakın en az 1 gb yer açıldığını göreceksiinz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?