iPhone’da Ağır Çekim (Slow Motion) Video Nasıl Çekilir?

3
7372

iPhone modelleri, varsayılan olarak 1080p çözünürlük ile 120 FPS (kare/saniye) ağır çekim (slow motion) video kaydedecek şekilde ayarlanmıştır. Hızlı tempolu sahnelerin ağır çekim videolarını kaydetmek için yapmanız gereken ayarlar aşağıda yer almaktadır.

Apple’ın A11 Bionic çipi veya sonraki çipleri tarafından desteklenen iOS cihazları (iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X), 1080p çözünürlük ile 240 FPS’de ağır çekim video çekebilir. Daha önceki cihazlarda (iPhone 7, iPhone 6S ve iPhone 6), 240 FPS ağır çekim video kaydetme yeteneği 720p (1,280 x 720 piksel) çözünürlük ile sınırlandırılmıştır.

iphone ağır çekim video

iPhone Ağır Çekim Video Kaydetme

  1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Listeden Kamera bölümüne dokunun.
  3. Ağır Çekim isimli alt bölüme dokunun.iPhone Kamera Ayarları Ağır Çekim
  4. 1080p HD, 240 kare/saniye isimli seçeneği seçin. Desteklenmeyen cihazlarda kamera çekim formatları menüsünü göremezsiniz.
  5. Ayarlar uygulamasını kapatın ve dahili Kamera uygulamasını başlatın.
  6. Çekim ekranındayken Ağır Çekim‘i seçin. (İPUCU: iOS’un Video veya Fotoğraf gibi en son kullanılan modu hatırlamasını sağlamak için Ayarlar > Kamera > Ayarları Koru‘ya gidin ve Kamera Modu seçeneğini Açık konuma getirin.)iPhone Ağır Çekim Modu
  7. Kayda başlamak ve durdurmak için Kaydet butonuna dokunun veya Ses Seviyesi tuşuna basın.

 

Ağır çekim videonuz, Fotoğraflar uygulaması içerisinde bir H.265 kodlu .MOV dosyası olarak kaydedilecektir.

iPhone Ağır Çekim video dosyasını Mac veya PC’ye aktarma

Fotoğraflar uygulamasından Mac veya PC’ye medya dosyalarınızı aktarmak için USB aktarma ile yöntemini kullanıyorsanız, Ayarlar > Fotoğraflar’da Otomatik veya Orijinalleri Koru seçeneklerinden birini seçin.

“Orijinalleri Koru” seçeneğini seçtiğinizde, video dosyalarınızın olduğu gibi bilgisayara aktarılması sağlanır. “Otomatik” seçeneğini seçtiğinizde ise medya dosyaları format değişmeden, yani H.264 codec formatı ile bilgisayara aktarılır. Bilgisayarınız H.265 formatını desteklemiyorsa bu ayarı kullanın.

İlginizi Çekebilir:

3 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?