iPhone’a Virüs Bulaşabilir, Hemde App Store’dan !

0
337

Apple’ın iOS işletim sisteminin ne kadar güvenli olduğunu hepimiz biliyoruz, en azından biliyorduk. Ancak geçtiğimiz gün App Store üzerinden yükleyeceğiniz bir kaç uygulama ile beraber iPhone’a da virüs yüklenebileceği öğrenilmiş oldu. App Store’da duvar kağıdı uygulaması olarak görünen bu uygulama göründüğü kadar masum değil aslında.

Duvar kağıdı uygulamasını iPhone’a yükledikten sonra arkaplanda sessiz sedasız bir şekilde çalışmaya başlıyor. Daha sonra App Store‘dan ücretli bir uygulama indirmek istediğiniz duvar kağıdı uygulaması gibi görünen bu zararlı uygulama devreye giriyor ve Apple ile sizin aranızda bir nevi köprü oluyor.

Satın almak istediğiniz uygulamaya ödeme yapmak istediğinizde tüm kredi kartı bilgileriniz ve ödeme aslında hackera gidiyor. Siz ücretli uygulamayı satın aldınız gibi düşünüyorsunuz ancak uygulamayı yükleyemiyorsunuz.

Şuanda özellikle Çin’de bulunan iPhone kullanıcılarını tehdit eden bu uygulama, yakında tüm Dünya’ya da yayılabilir. Apple’ın bu konuda ne zaman önlem alacağına dair ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca bunu başarabilen hackerlarda bir ilk yapmış oldular ve Apple tarihinde iOS işletim sistemine zararlı yazılım yükleyerek kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmış oldular.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?