iPhone yetkisiz müdahale sorunu

118

Sık sorulan soruları derinlemesine incelemeye devam ediyoruz. Sitemizde binlerce soru gelmekte sık gelen soruların bir tanesi de iphone yetkisiz müdahale hakkında. Apple servislerine işi düşenlerin birçoğu bu bahsettiğimizin ne olduğunu biliyor.

Her firma ürettiği ürünlerin tamirinin yetkili servislerinde yapılmasını ister. Yetkili servis dışında yapılan tamiratlar ise cihazın garanti kapsamının bozulmasına neden olur. Bu kural Apple için de geçerli.

Yetkisiz müdahale nedir?

Satın aldığınız her hangi bir Apple ürününün Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 2 yıl garantisi bulunmaktadır. Bu garanti kayıtsız şartsız bir garanti değildir. Garantiden yararlanabilmeniz için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Örneğin; Sorunlu cihazda kullanıcı hatası olmaması bu şartlardan biridir. Aynı zamanda diğer bir önemli şart da cihaza yetkisiz kişiler tarafından müdahale edilmemesi gerekliliğidir.

Arızalanan bir Apple ürünününde -konumuzda iPhone örnek olsun- garantinin devam etmesini istiyorsanız Apple yetkili servislerine tamir ettirmelisiniz. Özel iphone teknik servislerinde yapılacak bir müdahale cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

iPhone’a yetkisiz müdahale nasıl anlaşılır?

Yetkili servislerin, yetkisiz müdahale durumunu anlaması için bir çok yöntem var. Bunlardan bazıları şunlar:

1- Öncelikle eski model iPhone’ların dışında bulunan vidalardan anlaşılır. Vidalarda zedelenme, çizilme varsa ve cihaz teknik servis kaydı yoksa, farklı bir yerde tamir edildiği anlamına gelir.

2- iPhone’un içinde bulunan vidaların zedelenmesinden de, özel servislerde tamir edildiği anlaşılabilir. Servisler vidalara özel cihazlarla bakıyorlar. Bu sayede kılcal çizikleri bile görüyorlar.

 

iPhone’umu yeni aldım. Yetkisiz müdahale dediler. Ne yapabilirim?

Birçok kişiden aldığımız şikayet bu şekilde. Yorum yapan arkadaşlar ısrarla iPhone’u hiç servise götürmediğini, yetkisiz müdahale olmasının mümkün olmadığını ama Apple yetkili servis tarafından kendisine cihazına yetkisiz müdahale yapıldığından dolayı garanti kapsamından çıkarıldığı söyleniyor.

Bu şekilde onlarca şikayet var. Peki bu gibi durumlarda neler yapılabilir?

1- Apple Müşteri hizmetlerine şikayet ederek farklı bir servise yönlendirilmenizi sağlayabilirsiniz. Telefon numaraları: 0216 2821511

2- Tüketici hakem heyetine başvurarak, ücret iadesi isteyebilirsiniz. Tüketici hakem heyeti yetkisiz müdahale olup olmadığı konusunda bir bilirkişi tayin edecektir. Bu kişinin kararı nihaidir. Müdahale olmadığına karar verilirse ücret iadesi alırsınız.

Ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz: iPhone garanti sorunları

Not: iPhone’unuzu 2. el aldıysanız, değişim cihazıysa (swap),  yenilenmiş bir cihazsa (refurbished), MPX garantili bir cihazsa yetkisiz müdahale olması yüksek ihtimaldir. Ama Apple.com’dan veya güvenilir yerlerden kutulu alınan bir cihazın yetkisiz müdahaleye maruz kalarak size ulaşması zor. Güvenilir olmayan yerlerden alınan cihazlarda her türlü sorun olabilir. Apple kutusunu bile taklit edip, kutulu ürün diye yenilenmiş ürün satabiliyorlar. Yeni alınmış, kutulu bir cihazın değişim cihazı olduğuna, başka bir iphone’un da 6 ay garantisi kaldığına şahit olduk.

Bu konuyu şimdilik burada noktalıyoruz. iPhone yetkisiz müdahale durumu hakkında gelen bilgilere ve yorumlara göre konuyu güncel tutacağız. Siz de lütfen başınızdan geçen olayları bizimle paylaşın. Konuya ekleyelim.

Sık Sorulan Sorular

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Evet itiraz edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle Apple’ın destek hattından yardım almayı deneyebilirsiniz.

Apple destek: 0216 2821511

Sorununuz çözülmediyse tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Evet. Bu konuda Apple’ın taviz verdiği pek görülmemiştir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Garantisi dolmayan bir ürünün kendi yetkili servisi dışında birileri tarafından sökülmesi, tamir edilmesi anlamına gelir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Önceki İçerikiOS 15.2 Güncellemesi Yayınlandı!
Sonraki İçerikiPhone ve iPad’de iCloud aktivasyon kilidi nasıl kırılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

118 YORUMLAR

 1. fatih bey benimde sorun var size
  bende İphone 9 aldım hattımın ustune yaklaşık 1.5 yıl geçti ve kapandı kendiliginden servise yolladım
  ve bana geri sıfır cihaz yollandı daha sonra aradan yaklaşık 3 yada 4 ay geçti bu sefer oknuşma esnasında karşıya sesim gitmeme meye başladı bende tekrar grantiye yolladım ve yetkisiz mudahale dendi bende kesinlikle garantili urunumu başka hiç bir yere vermedim tamir için
  ağır hasarlı ve yetkisiz mudahaleden granti kapsamından cıktıgını söyleyip para talep edildi daha gidip almadım tele fonumu ve kesinlikle para vermem o telefonu satar gene de geri almam para talep edilirse
  benim duşuncem tabiki bu
  iPhone arayıp şikayette bulundan kesinlikle böyle bişi sözkonusu degil dedim 2 iş günü içinde incelenip size cevap vericez dedi ler farklı yapa bilicegim bişi varmıdır
  saygılarımla şimdi den saolun.

 2. Dışarda değişen arka cam var. Garanti dışı kaldı dolayısıyla cihaz. Peki onu tekrar Apple servisinde değiştirsek ücretini ödeyerek, garanti kapsamına tekrar girer mi?

 3. Merhabalar Fatih bey iphone 6 cihazımda pil ömrü %52ye düşmüştü ve telefonda sıkıntılar olduğu için servise verdim serviste yetkisiz müdahale olduğu için herhangi bir işlem yapılmadığı söyleniyordu. Cihazı teslim almaya gidince kasada çizik olduğu için telefonun garanti dışı kaldığını söylediler. Ancak serviste telefonun pilini değiştirip göndermişler. Tüketici hakem heyetine başvursam olumlu bir sonuç alabilir miyim

 4. merhaba Bende 1.5 sene önce vodafone dan ıphone 6 aldım.Telefon elimde birden kapanıp açıldı ve şarj etmez oldu haliyle garantiye yolladım. Servisten apple onarım merkezine gitti telefon fakat servis faturayı yollamadığı için işlem yapılmadan döndü. servise neden yollamadınız dediğimde apple sizden fatura talep ediyor mail hesabınız olmadığı için iletişime geçememiş dendi. Mail adresimi verdim tekrar yolladım her gün de kontrol ediyorum mail gelcek diye. Bugün servis sayfasına gireyim bi dedim bide ne göreyim.”Apple Onarım Merkezinde yapılan kontrollerde birim Anakart üzerinde yetkisiz işlem tespit edilmiştir. Cihazda; kullanım kılavuzunda yer alan talimatlara aykırı olarak yetkili olmayan kişiler tarafından yapılmış değişiklikler veya orijinal olmayan parçalar ve bunlara bağlı arıza(lar)/hasar(lar) tespit edilmiştir. Bu değişiklikler veya orijinal olmayan parçalar, ilgili arıza(lar)ın/hasar(lar)ın sebebi veya arıza/hasarın giderilmesini engelleyici faktörlerdir. Garantimiz yetkisiz yapılan değişikliklerden kaynaklanan sorunları kapsamamaktadır.” Böyle bir yazı. daha telefona tornavida değmemiş. pil yüzdesi 95 daha telefonun nasıl böyşe bir kanıya vardılar çok merak ediyorum.Üstelik apple benden fatura talep etmeden işlam yapamıyordu hani ?Ben fatura yollamadım nasıl böyle bi işlem yaptılar ? serviste var fatura ama servis ben yollamıyorum diyor.

 5. merhaba herkeze
  telefonumu yani iphone 8 cihazımı 26,02,2018 tarıhınde satın aldım.10 gün önce telefonum kapnadı ve genpa servise gönderildi.Sonrasında apple onarım merkezine gitti bugün yetkisiz mudahale oldugu söylendi.CİHAZIMI İADE EDECEKLER. Cihazım daha 10 gün öncesine kadar ne bir servis ne de bir tamir gördü garantisi bitmedi ben deli mi yim garantisi varken orda burda cihazımı actıracam. ne gibi bir yol izleyebilirim.

 6. 18.10.2019 tarihinde aldığım ıphone 8 plas cihazı bir ay kullanmadan ekranında donma ekran kararma ve ekranda uzun beyaz çizgiler çıkması üzerine cihazı aldığım yer olan DÜZCE İLİNDE BULUNAN TELEFON BORSASI bayii ne götürerek ESC İLETİŞİM SAKARYA bayisine garantiye yolladık orada ön incelemeler yapıldıktan sonra Apple onarım merkezine gönderilerek ekran tertibatı yapıldı şeklinde işlem yaptıklarını belgeyle gördük.Daha sonra cihazı elime aldım ancak sorun aynı şekilde devam ediyordu.Sonra tekrar ESC servise gönderdik bu sefer cihazda donanımsal bi sorun olmadığını belirtip yazılım güncellemesi yapılarak tekrar geri gönderdiler.Yanlız cihazda tekrar aynı sorunu yaşamaya başladım cihazı bu sefer K.V.K garanti servisine gönderdik ordada cihazda bi sorun olmadığını ve format atıp cihazı tekrar geri gönderdiler cihaz 3 ay içinde 3 kez garantiye gitti ancak cihaZdaki sorun çözülmedi.Bunun üzerine apple müşteri temsilcisiyle iletişime geçtim onlarda birkaç işlem yaptılar
  Bir ay kadar da onlardan gelicek haberi bekledim.
  Yapılan işlemlerden sonra sıfır cihaz onayını aldık ve ben cihazı tekrar ESC servisine gönderdim yanlız onarım merkezi sıfır cihaz talebini onaylamadı.
  Apple destekle tekrar iletişime geçtik bu sefer cihazı onların belirttiği OFİS İLETİŞİM servisine gönderdik ordanda olumlu sonuç beklerken cihazda yetkisiz müdahele sorunu çıkarak cihazı bana geri gönderdiler ve servis de cihazın hiçbir şekilde tamir olmayacağını söylediler.Bu durumla ilgili hiç bir şekilde bir bilgi vermiyorlar yani cihazda ne gibi bir müdahele olduğunu belgeyle gösteremiyolar .
  Olaylar bu şekilde ilerledi cihazda hiçbir şekilde yetkisiz müdahele olmadı garantisi olan cihazı yetkisiz yere göndericek değildim.Cihaz sizin tarafınızdan incelenebilir.
  Apple ın kendi servisine gitti kanıtları da mevcut.
  Bu cihaz servise gitmeden öncede sorunluydu zaten.
  Cihaz şuan çöp bi işe yaramıyor. Apple malına sahip çıkmadı cihazı aldığım yer sattığı mala sahip çıkmadı.Cihazı aldığım telefon bayi si de mağduriyetimi gidermedi.
  Verdiğim paraya mı yanayım 4 ay beklediğime mi yanayım Apple destek deki arkadaşlar herşeyin yolunda gittiğini dile getirerek beni beklettiler hepsinin yazışmaları mevcut ayrıca cihazla ilgili görüntüler de mevcut.sizce mahkeme sonucu ne olur

  • Asuman hanım 8400 liranın altında tüketici hakem heyetine başvuruyorsunuz. Mahkemeye gerek yok. Heyete başvurun. Yazışmalarınızı sunun. %99 kazanırsınız. Değiştirmek zorunda kalırlar.

 7. İPhone 7 Plus Aldım Telefonumda ısınma sorunu ve ses sorunu vardı telefon hiç bir yerinde çizik ezik yok yetkisiz müdahale raporu vermiş mühendiler konuştum sonuç gene aynı telefon bana geldiğinde kamerası bozuk Ve kendi kendine açılıp kapanmaya başladın Sizden Kaynaklı diyorlar ne yapa Bilirim

 8. Meraba Fatih bey,I phone 7 plus cihaZim henuz 9 ay oldu alali.Yuksek isinma ve alabinde sarj olmama sorunu ile izmir basari teknik servise gonderdim,oradan iphone onarim merkezine gondermisler ve 10 gun sonra gwlwn cevap yetkisiz degisiklik mlb nedeni ile garanti disi olmasi.O kadar saskin ve uzgunum anlatamam.Ben ki cevremdeki herkes twlwfonumu kullanmak konusunda ki titizligimi ve hassasiyetimi bilir.Su an kanunen hakkim olan butun yollari deneyecegim ucret iadesi veya urun degisimi icin.Merak ettigim bu olayin ne sekilde sonuclanacagi.Twcrube izi paylasirsaniz cok sevinirim.Yardiminiz icin tesekkur ederim.

 9. iPhone 13 garantili 20 ay garantisi var bir yıl kasko yapmiştım mikrofon sorunu var apple yetkili servise verdim yetkisiz müdahale var diye garantisini iptal etip verdi
  Mahkeme sonucu beklemekten başka çare kalmadı birde çok para verıyorsun?

 10. iPhone 13 garantili 20 ay garantisi var bir yıl kasko yapmiştım mikrofon sorunu var apple yetkili servise verdim yetkisiz müdahale var diye garantisini iptal etip verdi
  Mahkeme sonucu beklemekten başka çare kalmadı birde çok para verıyorsun?

 11. biz şirket üzerine aldık telefonları ve 1 tanesi açılmadı bir süre sonra ve yetkisiz müdahale dedi apple. tüketici olarak hakem heyetine başvuru yapamıyoruz. Ne yapmalıyız

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?