iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi

21

iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunların arasında yazılımsal sorunlar önemli bir yer kaplar. iOS güncellemelerinden sonra sıklıkla yazılımsal sorunlarla karşılaşırız. Bu sorunların nedeni iOS sürümündeki bir problem olabileceği gibi, iPhone’un kapanması veya açılması sırasında meydana gelen bir hata da olabilir. Bazı durumlarda yüklediğimiz uygulamalar da iPhone’un yazılım hatası vermesine neden olabilir.

AppleUzmani.net sitemizde sıklıkla yazılımsal sorunlara ve çözüm yollarına yer veriyoruz. Bu çözümlerin sayfa aralarında kalmasını engellemek ve ulaşımının daha kolay olmasını sağlamak için iPhone yazılım sorunu sayfası hazırladık.

[Konumuzu 2022 yılı için güncelledik. Güncel sorunlar konuya eklenerek, güncel olmayan sorunlar ve çözümler konudan çıkarıldı.]

iPhone yazılım sorunlarına olası çözümler

iPhone yazılım sorun gidermede en çok kullanılan çözüm yollarını aşağıda sıraladık. Konu içerisinde bunlara atıf yapacağız.

Çözüm 1: iPhone’unuzu kapatıp açın.

Çözüm 2: iPhone’unuza hard reset yapın. Hard reset yapmayı öğrenmek için tıklayın.

Çözüm 3: iPhone’unuzu güncelleyin. iOS sürümünüzün güncel olup olmadığını anlamak  için, iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ediniz. Güncelleme yaparken, iTunes programı ile pc üzerinden güncelleme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü OTA (kablosuz) güncellemelerinde sıklıkla sorun çıkıyor.

Çözüm 4: iPhone restore edebilirsiniz. Restore etme işlemi ile isterseniz aynı iOS sürümünüzü yükleyebilirsiniz. İsterseniz de imzası açık, daha eski bir iOS sürümünü yükleyebilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

iPhone çok yavaşladı. Nasıl hızlandırabilirim?

iOS’un android sistemlere göre en büyük avantajı, donanıma tam uyum sağlamasıdır. Çünkü sadece Apple ürünleri için geliştiriliyor. Ancak, az da olsa iPhone yavaşlama sorunlarına da rastlayabiliyoruz. Aşağıdaki yazılarda iPhone hızlandırma yöntemlerinden bahsettik:

iPhone’unuzu hızlandırmanın 7 harika yolu

Yavaşlık Sorunları için Çözümler

 

iOS 15 hataları

iOS 15 şu an en güncel işletim sistemidir. iOS 15 hataları dediğimizde aslında yazılımsal sorunlarla aynı şeyi kastederiz.

Bu sorunların çözmek için bu yazımızda paylaştığımız çözüm yollarını deneyiniz.

TouchID çalışmama sorunu

iPhone 7 öncesinde home butonu donanım olarak bulunuyordu. Bozulma ihtimali her zaman daha yüksekti. iPhone 7 ile birlikte artık ekran üzerinde bir fonksiyon olarak var. Bununla birlikte yazılımsal arızalar da daha çok olmaya başladı.

Eğer Touch ID aniden çalışmayı durduruyorsa, parmağınızı tekrar tanımlatmayı deneyin. Bu işlemi yapmadan önce, ellerinizin yağlı-kremli vs. olmamasına ve Touch ID sensörünün kirli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

iPhone şebeke çekmeme sorunları

Sık karşılaştığımız iPhone sorunlarından birisi de bu. Çoğu zaman zayıf gelen şebeke sinyali ile ortaya çıkan bu sorunun nasıl çözüleceğini aşağıdaki konuda anlattık:

iPhone şebeke sorunları

iPhone internet sorunları

iPhone ile kablosuz internete (WiFi) bağlanma sorunu yaşıyorsanız veya internet bağlantınız aşırı yavaşladıysa aşağıdaki çözüm yöntemi işinize yarayabilir:

Wi-Fi bağlanma – bağlanamama veya yavaşlama problemi 

iPhone 7 kullanıyorsanız ek olarak şu yazı işinize yarayabilir:

iPhone 7 WiFİ sorunu nasıl çözülür?

iPhone hücresel veri kullanımınız çok fazlaysa ve azaltmak istiyorsanız, şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Hücresel Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır ? ( Çözümü )

Son olarak da şu yazımızda anlatılanları mutlaka deneyin:

iPhone WiFi (Kablosuz Ağ) Çalışmıyor ve Diğer İnternet Bağlantı Sorunlarının Çözümü

iPhone 7s PlusiPhone güncelleme sorunları

iPhone kullanıcıları az da olsa güncelleyememe sorunu yaşıyorlar. Güncelleme ilerleme durabiliyor. Bu sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

iPhone güncelleme sorunları

Apple Kimliğimi/Apple Şifremi Unuttum, Ne Yapacağım?

“Apple kimliğini unuttum”, “Apple şifremi unuttum” gibi sorular Facebook sayfamız üzerinden sıkça sorulan sorular arasındaydı. Bu sebeple bugün böyle bir yazıyı kaleme alalım dedik. Şimdi verilerinizi kaybetmemek şartı ile gelin Apple Kimliğinizi/parolanızı nasıl kurtaracaksınız incediğimiz rehber için tıklayın.

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu

Zaman geçtikte yüklü olan uygulamalarınızın şişmesiyle birlikte kapladıkları alanda giderek artıyor. Bunun çözümü olarak uygulamaları tek tek silip daha sonra da tek tek geri yüklemek gerek ancak bu hiçte iyi bir çözüm değil. Bunun yerine neler yapabileceğinizi anlattığımız yazımız için tıklayın.

iPhone’dan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

iPhone/iPad/iTouch kısacası iOS kullananan tüm cihazların silinmiş dosyalarını kurtarmanız gerekebilir.  Cihazın ana kartında bir sorun olmadığı sürece veri kaybı önlenebilir. Bu sorunun nasıl çözülebileceğine dair yazımız için tıklayın.

iPhone’dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

Kullandığınız akıllı telefon bir iPhone dahi olsa, fotoğraflarınızı yedeklemek her zaman için akıllıca bir davranış olacaktır. Mac bilgisayarların aksine, iPhone’dan Windows yüklü bir bilgisayara fotoğraf atmak biraz daha zordur. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız tıklayın.

iPhone nasıl temiz tutma yöntemleri

Büyük masraflarla aldığınız iPhone’u yenilemek için satmanız gerekebilir. Bunun için de cihazınızı temiz durumda tutmak ve iyi olmasını sağlamak çok önemli. Bu yazımızda iPhone’u temiz durumda tutma yöntemlerinden bahsettik. Okumak için tıklayın.

iPhone ekranı donuyor. Ne yapılabilir?

iPhone ya da iPad her ne kadar çok fazla sorun çıkartmayan gelişmiş cihazlar olsa da, bazen ekran donması gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak emin olun çoğu zaman iPhone ekran donmasını düzeltmek oldukça kolaydır. iPhone ya da iPad ekran donması sorununu çözmenize yardımcı olacak basit yöntemleri listelediğimiz yazı için tıklayın.

iPhone’dan iPhone’a Rehber Aktarma Nasıl Yapılır?

Yeni bir iPhone aldınız ve heyecanlısınız! Şimdi eski iPhone rehberini yeni iPhone’a aktarmak istiyorsunuz. iPhone’dan iPhone’a rehber aktarma işlemi nasıl yapılıyor. Hazırladığımız rehber için tıklayın.

Siri Türkçe Dil Problemi ve Çözümü

Eskisi kadar olmasa da bazı kullanıcılar Siri Türkçe problemi yaşayabiliyorlar. Çözümü için tıklayın.

App Store sorunu

Nadir de olsa karşılaştığımız App Store arama sorunun çözümü için hazırladığımız rehber için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

App Store araması sorunu çözümü

App Store bağlanamama ile de sorun yaşanabilmekte. Bununla ilgili rehberimizi okuyabilirsiniz:

App Store açılmıyor sorunu

“http-win.cpp:158 Peer cetificate cannot be authenticated” hatası

Cydia Impactor kullanıcılarının karşılaştığı bu sorunun çözümü çok kolay. Bu sorunun nasıl çözüleceğinizi anlattığımız konumuz için tıklayın.

iPhone yazılımsal sorunlar sayfamız sürekli güncellenecektir. Bu sayfada bulunmasını istediğiniz sorun ve çözüm için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

iPhone kendi kendine kapanıp, açılıyor. Sorun nedir?

iPhone’unuz kendi kendine kapanıp açılıyorsa sorunlar çok çeşitli olabilir. Bu sorunun 1. sebebi yazılımsaldır. Yaptığınız bir güncellemede meydana gelen bir hata, çalışmayan bir dosya buna neden oluyor olabilir. Bu sorunun çözüm aşamaları şu şekilde denenmelidir:

1- Kapatıp açın.

2- Hard reset yapın.

3- Güncelleme varsa bunu yapın.

4- iTunes üzerinden restore edin.

Bu sorunun nedeni donanımsal da olabilir. Donanımsal sorunlar cihazın içindeki elektronik bileşenlerin bazılarının bozulması sonucu da olabilir. Sorunun nerede olduğunu anlamanın yolu ise teknik servise götürmekten geçer.

23 Aralık 2021 tarihinde bu yazıyı güncelledik. Bu güncelleme sonrasında aşağıdaki iPhone sorunları ve çözüm yolları konuya eklenmiştir.

 

Önceki İçerikiOS 15.2 Varis Ekleme Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikiOS 15 Hataları ve Çözüm yolları – Ana konu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

21 YORUMLAR

 1. İphone 5s kullanıyorum ios 10.3.3 den ios 11.2 yi yükledim telefon kendi kendine açılıp kapanıyor bildirimleri kapattım tarih ve saat ayarlarından otomatik ayarlayı kapatıp 1 gün tarihi geri çektim telefonu kapattım açtım 2-3 kere daha kapanıp açıldı aynısını bi daha yaptı telefonu kapattım 10 dakika bekledim telefonu açtım telefon düzeldi 1 gün hiç bişey olmadı sonra bi anda yine kapanıp açılmaya başladı sorun nedir ne yapmalıyım acil yardım ?

 2. selamlar iphone 4s declined to authorize this image on this device for this user hatası veriyor restore edemiyorum bazende 3194 hatası çıkıyor hst dosyasında düzeltme yapıpda denedim olmadı hostu kaldırım denedim olmadı terminalden girip verilen komutlarla restore etmeyi denedim olmadı son çare olarak her yere yazıyorum belki birisi yardımcı olur diye 4s son sürümünü kurmayı deniyorum hem mac hem windowsda denedim dfu mode a redsnow da aldım manuel kendim yaptım her yolu denedim baska varmı denenebilecek yol tinyumrella açılmıyor onunla denemedim fakat olacagına ihtimal vermiyorum onunda acaba nerede yanlış yapıyorum????

  • Asm. İnternette şöyle birşey buldum. ” Apple doesn’t sign the firmware anymore. If your device is an Apple TV (2nd generation), iPad, iPhone 3GS, iPhone 4, or iPod touch (4th generation) and you have saved your SHSH blobs for the firmware you are installing, you are doing something incorrectly. If you don’t have the SHSH blobs for the firmware you want, there is nothing you can do. If you are restoring to aiPhone 4S (or newer),there is no (publicly disclosed) bootrom exploit to restore to older versions of iOS. You should still save your SHSH blobs using TinyUmbrella in case an exploit is discovered. However, Odysseus or OdysseusOTA can be used if the user has SHSH blobs but it only works on some iOS versions and will need the device to be currently jailbroken.” Apple artık bu yazılımı imzalamıyor. SHSH boloblarını kaydettiyseniz ve yazılım yüklüyorsanız , bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. İstediğiniz yazılım SHSH bloblar yoksa, yapabileceğiniz birşey yok. iPhone 4s restore ediyorsanız, iOS ‘un daha eski versiyonlarını kullanın… gibi birşey diyor.

 3. Merhaba Benim iPhone 6s telofonum var. Telofonu alalı bir yıl oldu. Telefon görüşmesi yaparken telofonun ekranı konuşmaya devam etmeme rağmen simdiyah oluyor ve karşı taraf telefonu kapatmadığı sürece telofona müdahale edemiyorum. Telefonu kapanıp yeniden açıldığın da Bluetooth otomatikman awçıyor. Bir diğer sorun ise safaride telefonu yan çeğirdiğimde tam ekran olmuyor tarihçe kısmı da çıkıyor ve sayfa yarım olarak gözüküyor

  • Merhabalar. Sorunların yazılımsal olma ihtimali yüksek. Hard reset, güncelleme veya yeni bir iphone olarak başlatma işe yarayabilir. Olmuyorsa servise götürün.Pilde sorun olma ihtimali de var.

 4. Merhaba ben 6s kullanıcısıyım telefonda bazen bir arama yaparken arama yapıyor ama ne ahizeden ne de höpolörden ses gelmiyor ama karşı taraf telefonu açıyor be onun sesi bana geliyor ne de benimki ona gidiyor kapatıp açınca düzeliyor ama bunu sürekli yapıyıor. Birde kendine sürekli Reşat atıyor

 5. İpone 7 kullanıyorum ayarlarda bulunan mail bölümüne girince imza kısmına ekranı indirdiğim zaman ekran kapanıp kendiliğinden ana menüye dönüyor

 6. BEnim sorunum apayrı bişey örneğin tarayıcıya veya whatsapa yazışırken yazdığım yazılar sonradan geliyor başka Bi örnek düşey yöne kilitleme kapalıyken telefon yinede dönmüyor bunların nedeni ne olabilir?

 7. iphone 7 kullanıyorum duvar kağıdı seçtim ana ekran ve kilit ekran yaptım ancak eski halinde kullanmak istiyorum ilk hali gibi ( resimsiz turkuaz mavi arka fon rengi ) baya bi uğraştım ama yapamadım acaba mümkünmü?

 8. ıphone 5s kullanıyorum ilk başlarda açılıp kapanıyordu bilgisayara bağladığımda düzeliyordu daha sonradan olmamaya başladı ve telefon hiç açılmadı telefoncuya götürdüğümde 1 günlüğüne eskisi gibi oldu hâlâ telefonum kapalı düzeltemediler lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Buradaki Turkcell yer imini silmeme rağmen başka zaman tekrar ortaya çıkıyor.Yani bir türlü silinmiyor aslında.Neden böyle oluyor anlamadım?
  Şu an Turkcell ve Turkcell ile ilgili herhangi bir yer imi kayıtlı değil Safari’de.Yani bu kendi kendine ortaya çıkıyor aslında.Uzun zamandır böyle.

  https://i.hizliresim.com/r03Ygm.png

 10. İphone 8 64 gb aldık cihazda aranma olduğunda arama kapanıp tekrar açılıyor yani tek arama yan kişinin araması ekranda çift arama görünüyor.yazılımla çözülür dediler güncelleme geldi düzelmedi.

 11. merhaba tüm sayfaları dolaştım ama bulamadım benim cihaz (iphone x) ios 13 güncellemesinden sonra kullanılmaz hale geldi ana ekranda donmalar gelen çağrıyı cevaplayamıyorum bildirimler takılı kalıyor üstüste bildirim gelse biri görünmüyor bunun gibi çok şey menüde geçişlerde donma ve uygulama arası geciş yaptıktan sonra önceki uygulama arkaplanda yenilenmiyor ayarlada sorun yok uygulama yenile aktif durumda yada bi uygulamadan diğerine geçip tekrar ona geri dönersem uygulama kapanıyor siriden bahsetmiyorum bile neyse asıl mesele şu garantiye gittiğimde ekranın sol altında çatlak var bakın dikkatinizi çekerim çatlak kırıktan çok deirn bir çizik gibi duruyor ve ekranınızda çatlak var onu yaptırın 1600 tl karşılığında bakalım dediler sonra arka camında çizik var biz buna hiç bakamayız bu telefon çöp olmuş 5300 tl karşılığında size yenisini verelim ben 1.5 o şekilde kullandım ne alaka ben demedim dokunmatiğim çalışmıyor demedim şarj almıyor kameram çalışmıyor içinden ses geliyorda demedim yazılımsal sorun bu ios güncellemesinden sonra yok kabul ettiremedim bu şekilde içini açamayız dediler yokmu bunun çözümü itunnesten yazılımı tekrar yüklemek dışında

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?