iPhone Yavaşlatma Olayı Giderek Büyüyor

0
86

Apple’ın, son yıllardaki en büyük skandalı iPhone yavaşlatma skandalı oldu. Daha önce haberlerimizde de yer verdik fakat kısa bir hatırlatma yapalım. Söz konusu sorun Apple’ın eski iPhone modellerini yavaşlattığının iddia edilmesiyle gündeme gelmişti. İddialar uzun süredir devam ediyordu ancak bu kez verilerle beraber paylaşım yapıldı. Apple ise en büyük hatalardan birini gerçekleştirildiğini doğruladı ve eski iPhone modellerini yavaşlattığını kabul etti.

Bu süreçten sonra ise sorunun pillerde olduğu açıklandı ve Apple’ın pilleri değiştireceği açıklaması yapıldı. Yeni pillerin ise indirimli olarak değiştirileceği bilgisi verilmiş ve 50 dolarda indirim yapılmıştı. Fakat tüm bu gelişmelere rağmen Apple’a gelen tepkilerin devam ettiği ve olayın daha da büyüdüğü ortaya çıktı.

iPhone Yavaşlatma Davaları Devam Ediyor

Sorunun en büyük sonucunun ise davalar olduğu ortaya çıktı. Apple’ın tüm çalışmalarına rağmen, kullanıcılardan haklı olarak davalar gelmeye devam ediyor. Birçok kullanıcının bu konuda Apple’a dava açmaya devam ettiği belirtiliyor. Kullanıcıların markaya açtığı davaların ise sayısının bir hayli artmaya devam ettiği belirtiliyor. Şu an için konu hakkında 20 davanın açıldığı belirtildi. Amerika, Fransa ve Avrupa’dan açıldığı belirtilen davaların ise markaya çok ciddi bir şekilde yansıyacağı düşünülüyor.

eski iPhone

Kullanıcıların davalarının gerekçelerine de bakacak olursak, Apple gerçekten ciddi oranda tazminat ödemek zorunda kalabilir. Markanın akıllı telefonlarını tercih eden kullanıcıların açtıkları davalar için bir de örnek gerekçe yayınlanmış durumda. Açıklanan gerekçe örneği ise şöyle;

“Apple pil sağlığını gerekçe göstererek iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone 6s’in işlemci performansını düşürdü. Apple, iOS 10.2.1’in içine yerleştirdiği kod ile cihazların performansını düşürüyor. Pil kapasitesi işlemci performansını olumsuz etkilemez. Apple’ın yapması gereken ücretsiz pil değimi ile yavaşlayan iPhone’ların eski performansına kavuşmasını sağlamaktır.”

Genel olarak bu şekilde şikayetlerle beraber kullanıcıların mahkemelere başvurduğu belirtiliyor. Konu hakkında kararların nasıl olacağı merakla bekleniyor fakat sonuçların Apple’ı pek memnun etmeyeceği düşünülüyor. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Bakalım skandal nasıl sonuçlanacak?

İLGİLİ HABER:  Apple’a Bir Davada Türkiye’den

İlginizi Çekebilir: iOS 11.1.2 jailbreak İçin Yeni Açıklamalar Var

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?