iPhone ya da iPad Açılmıyor Sorununun Çözüm Yolları

1
9255

Apple’ın iOS platformunu kullanan iPhone ve iPad ürünleri, her ne kadar hızlı ve az sorun çıkaran cihazlar olsa da, zaman zaman kullanıcılar için sinir bozucu sorunlar çıkartmaktadır. iPhone açılmıyor sorunu, kullanıcılar için en sinir bozucu durumlar arasında ilk sırada yer alıyor. iPhone veya iPad açılmıyor sorununu çözmek için atabileceğiniz adımları makalemizde bulabilirsiniz.

Açılmayan ya da kilitlenmiş gibi görünen bir iPhone, iPad veya iPod’unuz mu var? Endişelenmeyin, çünkü cihazınız büyük ihtimalle hala çalışıyor ancak onu uyandırmak için bazı basit işlemler yapmanız gerekiyor.

Uyarı: Bu makale iOS cihazlarının nedeni bilinmeyen açılmama sorunları için bir rehber niteliğindedir. Sorunun nedenini biliyorsanız, örneğin cihazınız suya düştüyse ya da aşırı ısınmadan dolayı kapandıysa bu durumda Apple yetkili servisine başvurmanızı öneriyoruz.

#1. Cihazınızın Şarj Durumunu Kontrol Edin

iOS cihazınız şarjı tükendiği için açılmıyor olabilir. Cihazınızı şarj aletine bağlayarak en az on dakika şebeke prizine takılı halde bekleyin. Cihazınız on dakika içinde açılmasına yetecek kadar şarj olmalıdır. Eğer olmadıysa priz, sarj adaptörü veya kablo ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda farklı bir priz, şarj adaptörü ya da kablo deneyin. Bu parçaların çalıştığından eminseniz, sorununuz batarya ile ilgili ya da daha farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Cihazınız açılır ancak Apple logosunda takılı kalırsa, aşağıda adımları takip edin.

#2. Soft Reset Atın

Cihazınız kapalı gibi görünüyor olabilir ancak bir önyükleme işlemi sırasında kilitlenmiş de olabilir. Bu durumda cihaza soft reset atmak çözüm olabilir. Cihaza soft reset atmak için, güç ve home tuşlarını Apple logosunu görene kadar aynı anda basılı tutun. Apple logosunun görünmesi yaklaşık 5-15 saniye arası sürebilir. Birkaç dakika bekledikten sonra cihazınızı açmayı deneyin. (Pille ilgili sorunları çözmek için, cihaz bir güç kaynağına takılıyken soft reset atmak işe yarayabilir.)

#3. DFU Modunu Kullanın

DFU (Cihaz Yazılım Güncelleme) modu, firmware’i güncellemek için kullanılır ve genellikle tepki vermeyen iPhone’u veya iPad’i düzeltmenizi sağlar. Ancak yalnızca olağan üstü durumlarda kullanılır.

  1. Cihazınızı Mac’inize (veya PC’nize) takın ve iTunes’u açın. Şimdi iOS cihazının güç düğmesini yaklaşık üç saniye basılı tutun ve istendiğinde kapatmak için hızlıca kaydırın.
  2. Kapatma işlemi tamamlandıktan sonra hem Ana Ekran düğmesini hem de güç düğmelerini 10 saniye basılı tutun. (Bu konuda oldukça hassas olmalısınız.) Sonra güç düğmesini bırakın, ancak Ana Ekran düğmesini basılı tutmaya devam edin.

Bu işlemi doğru şekilde yaptıysanız, bilgisayarınızda “iTunes kurtarma modunda bir iPhone tespit etti. Bu iPhone’u iTunes ile kullanmadan önce geri yüklemelisiniz.” şeklinde bir uyarı görünür.

#4. Apple ile Görüşün

Yukarıdaki tüm yöntemler başarısız olduysa, çözüm önerilerinde bulunabilecek veya onarım ya da değiştirme teklif edebilecek olan Apple teknik servisine başvurabilirsiniz.

Uyarı: Cihazınızın eski bir model ve garanti dışı olması halinde, sizden belirli bir ücret talep edilebileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: iPad Pro / iPhone ve iOS 11 Pil Ömrü Sorununu Çözmenin 9 Yolu

Önceki İçerikiCloud Hesabı Nasıl Silinir? (iPhone, Windows, Mac)
Sonraki İçerikiPhone 8 Fiyatları Apple’a Sorun Oluşturabilir
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

1 YORUM

  1. beni 5 s telefonum elimden düştü kırmızı ekran verdi ben ıcloud kullanıcı adını bile unuttum şifre zaten bilmiyorum içiindekileri kurtarma şansım var mı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?