iPhone XL

2
1831

iPhone XL? Apple, her yıl eylül ayında yeni ürünlerini tanıtır. 2018 yılında da yeni iPhone modelleri gelecek.  Her geçen gün yeni sızıntılar-dedikodular gelmekte. Apple haber siteleri de bunları haber yapmaktalar.

Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu!

William Shakespeare’in “Hamlet” kitabında geçen ünlü söz.  Bu söz iPhone XL için de geçerli. 2018 iPhone’unun ismi iPhone XL olabilir. Gelen haberler bu şekilde.

Tüm haberler 2018 iPhone’unun cüsseli bir telefon olacağı görüşünde birleşiyor. Konumuzun ilerleyen kısımlarında neden böyle düşünüldüğünü açıklayacağız.

Apple 2017 Eylül ayında iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini piyasaya sürmüştü. iPhone 8 4,7 inç ekranı ile arz-ı endam ederken; 8 Plus 5,5 inç ekranı ile karşımıza çıkmıştı. iPhone X ise; 5,8 inç ekranı ile liderliği ele geçirmişti.

Apple, büyük ekranlı telefonlara soğuk bakan bir firma. Rakipleri 6,5 inç’lik dev ekranlı akıllı telefon modelleri çıkarırken, Apple 5.5 inç’i geçtiğimiz yıla kadar geçmemişti.

Apple’ın sevmedikleri;

  • Büyük ekranlı cihazlar (iMac haricinde)
  • Yüksek RAM
  • Harici kart okuyucu
  • Büyük kapasiteli batarya
  • Düşük fiyatlar

Samsung Galaxy Note 8; 6,3 inç ekrana sahipti. Google Nexus 6; 6 inç ekranlıydı. Huawei Ascend Mate 2 ise 6,1 inç ekrana sahip iken Apple rakiplerinden geri mi kalacak.

iPhone XL’ın boyutu hakkında değişik dedikodular var. Bunlardan şimdilik en güçlü görüneni 6,5 inç ekrana sahip olması. Bu rakam oldukça büyük. Karşılaştırmanız için iPad Mini 4’ü düşünün. iPad Mini bir tablet. Bu tabletin ekran boyutu 7,9 inç. Yani iPhone XL, 6,5 inç olduğunda, arada sadece 1,4 inç fark kalacak. Yani yaklaşık 3.5 cm.

iPhone XL

Son zamanların moda kavramlarından birisi, Phablet kavramı. İngilizce ; Phone ve Tablet kelimelerinden türetilmiş bu kelime, tablet boyutundaki telefonlar için kullanıyor. Apple, iPhone XL’ı 6,5 inç ekranı ile piyasaya sürerse, iPhone XL için de phablet diyebiliriz.

Apple, dünyada en iyi pazarlama yapan şirketlerden birisidir. Satışları rakiplerinin gerisinde kalsa dahi, her yıl karlılıkta lider olması da bunu kanıtlıyor. Apple İpad Mini 4’e yakın bir telefon çıkartırsa, iPad Mini 4’e elveda diyebiliriz. Zaten 9,7 inç iPad’lere yaptığı yatırımlar da bunu doğrular nitelikte.

iPhone XL haberleri:


Bu kısım sürekli güncellenecektir.

5 Temmuz 2018-  iPhone XL fiyatları belli olmuş olabilir.

eni nesil telefonların uygun fiyatlı seri olarak geleceği iddiası hala devam ediyor. Bu modelin tek geniş arka kamera kullanacağı ve LCD panele sahip olacağı da yine bilgiler arasında. Bu modelin fiyatının ise 600 dolar ile 700 dolar arasında olacağından söz ediliyor.

23 Haziran 2018- iPhone X Plus ekran siparişleri ortaya çıktı.

Yeni modelin LCD panel olarak gelecek olan ekranlarının çoktan sipariş edildiği ve siparişlerin de Apple’a teslim edilmeye başladığı belirtiliyor. iPhone X Plus modeli akıllı telefonlar için verilen ekran siparişlerinin ise 30 milyon adet olduğundan söz ediliyor. 30 milyon ekran panelinin siparişinin sadece ilk etap için geçerli olacağını da ekleyelim. Bunun dışında iPhone XL modeli içinde 45 milyon ekranın sipariş edildiği belirtiliyor.

10 Ocak 2018- iPhone XL Apple’ın gizli silahı mı?

Apple, , iPhone 8 Plus ekran boyutunun bazı kullanıcıları tatmin etmediğini düşünmüş olacak ki 6.5 inçlik OLED ekranlı iPhone XL üzerinde çalışıyor.

Apple’ın 2018’de orijinal iPhone X ile birlikte iPhone XL ve yeni bir iPhone modeli (muhtemelen iPhone SE 2) olmak üzere üç yeni iPhone duyurması bekleniyor.

iPhone XL haberleri için bu sayfayı takip edebilirsiniz.


iPhone XL gerçekleşirse, istisnai bir telefon olacak. Onu alan kişinin bir tablete ihtiyacı olmayacak. Cebe sığmayacağını düşünürsek, iyi bir çantaya ihtiyacı olacağını söyleyebiliriz. 🙂 Türkiye başlangıç fiyatı da 7500-8000 TL arasında olacak diye tahmin ediyoruz.

iPhone XL çıkarsa almayı düşünür müsünüz?

 

Önceki İçerikYeni iPhone Modelleri Gecikebilir
Sonraki İçerikTüm iPhone Modelleri iOS 12 beta 5 vs iOS 11.4.1 Kıyaslaması
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

  1. Tam da İPhone 8 Plus 256GB Uzay grisi almayı düşünüyordum,o zaman bahsedilen modelin çıkmasını bekleyeceğiz.Ve diğer modellerle de genel karşılaştırmayı yaparız artık :).

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?