iPhone X YouTube Kilitlenme/Çökme Sorunu

0
1384

Apple’ın en son iPhone modeli iPhone X, zaman zaman kullanıcıların karşına bazı sorunlar çıkartabiliyor. YouTube uygulaması kilitlenme sorunu da son zamanlarda iPhone X’lerde sık görülen sorunlar arasında yer almaya başladı. Bu makalede iPhone X YouTube uygulaması kilitlenme sorunu için birkaç çözüm yoluna yer verdik.

Çözüm 1: En Son Kullanılan Uygulamaları Kapatın

iPhone X’te YouTube uygulamasının kilitlenmesinin ilk nedeni basit bir uygulama hatası, bellek hatası veya sunucu gecikmesi olabilir. Bu durumda deneyebileceğiniz ilk çözüm, iPhone X’nizde en son kullandığınız uygulamaları kapatmaktır.

 1. Ekranın alt kısmından yukarı doğru hızlıca kaydırın ve Uygulama Değiştirici açılana kadar basılı tutun.
 2. Uygulama listesinden YouTube’u bulmak için sola veya sağa kaydırın.
 3. YouTube uygulamasına dokunun ve basılı tutun.
 4. Uygulamayı kapatmak için Eksi (-) işaretine dokunun.
 5. Eksi işaretini görür görmez YouTube uygulamasını kapatmak için hızlıca kaydırabilirsiniz.
 6. Arka planda birden çok çalışan uygulama varsa, bunlardan herhangi birinin Youtube uygulamasıyla çakışmaya neden olmasını önlemek için bunları da kapatmayı düşünebilirsiniz.

Yaptığını değişiklikleri uygulamak ve sistemi yenilemek için iPhone X’nizi yeniden başlatın.

Çözüm 2: Yeniden Başlatma (Soft Reset)

Akıllı cihazlar yeniden başlatıldığında, verilen görevleri doğru bir şekilde yapmak için kendini düzeltmeye programlanmıştır. Bu nedenle cihazını yeniden başlatmak basit yazılım hatalarını ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

 1. Güç ve Ses düğmesine birkaç saniye aynı anda basılı tutun.
 2. Kapatmak İçin Kaydır simgesini gördüğünüzde, düğmeleri bırakın.
 3. Telefonunuzu kapatmak için Güç simgesini sağa kaydırın.
 4. 30 saniye bekleyin ve Apple logosu görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
 5. iPhone’unuz tamamen açılıncaya kadar bekleyin ve daha sonra sorunun düzelip düzelmediğini kontrol etmek için YouTube uygulamasını başlatın.

Çözüm 3: YouTube uygulamasını en sürüme güncelleyin

Uygulamalar, hatasız ve amaçlanan şekilde performans göstermek için düzenli şekilde güncellenir. iPhone X’inzide otomatik güncelleme etkin değilse, YouTube uygulaması halihazırda güncel olmayabilir. Bu durum performansı etkileyen temel neden olabilir. YouTube uygulamasını güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ana ekrandan App Store simgesine dokunun.
 2. App Store ekranında sağ altta bulunan Güncellemeler simgesine dokunun.
 3. YouTube için bir güncelleme varsa, uygulamanın adının yanında bir Güncelle butonu görünür. En son güncellemeyi yüklemek için Güncelle butonuna dokunun.
 4. Diğer uygulamalar için de güncellemeler mevcutsa, güncellemeleri bir kerede yüklemek için Tümünü Güncelle seçeneğine dokunun.
 5. Son olarak iPhone X’inizi yeniden başlatın ve YouTube uygulamasını test edin.

Çözüm 4: iPhone X’inizdeki tüm ayarları sıfırlayın

iPhone’inizde uygun olmayan şekilde yapılandırılmış bazı ayarlar, YouTube uygulamasının düzgün çalışmasını engelleyebilir. YouTube kilitlenme sorunu bazı ayarları değiştirdikten sonra başladıysa, yaptığınız değişiklikleri geri almayı veya iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlamayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ana ekrandan Ayarlar‘a dokunun.
 2. Genel‘dokunun.
 3. Sıfırla‘ya dokunun.
 4. Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine dokunun. Bu işlem kişisel verilerinizi etkilemeden, iPhone’unuzu varsayılan ayarlara sıfırlayacaktır.
 5. İstenirse şifrenizi girin.
 6. Daha sonra sıfırlamayı onaylamak için tekrar Sıfırla butona dokunun.

Ayarları sıfırladığınızda cihazınız yeniden başlayacaktır. Cihaz açıldıktan sonra WiFi ya da hücresel veri ile internete bağlanın ve YouTube’u açarak sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Çözüm 5: YouTube’u kaldırın ve yeniden yükleyin

YouTube uygulamasının hatalı olması da kilitlenme sorununa neden olabilir. Bu durumda yapılacak en ideal işlem Youtube’u kaldırmak ve yeniden yüklemektir.

 1. Ana ekranda herhangi bir uygulama simgesine dokunun ve birkaç saniye boyunca basılı tutun.
 2. Uygulama simgeleri hafif sallanacak ve simgelerin köşesinde X işareti görünecektir. YouTube’u kaldırmak için X işaretine dokunun.
 3. İşlemi onaylamak için Sil’e dokunun.
 4. iPhone’unuzu yeniden başlatın ve iPhone X’iniz için mevcut olan en yeni YouTube sürümünü indirmek için App Store‘u başlatın.
 5. Yükleme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin ve ardından iPhone X cihazınızı yeniden başlatın.

YouTube uygulaması donma sorunu, genellikle uygulamayı kaldırıp yeniden yükledikten sonra düzelir. Ancak bu son çözüm yolu da sorunuzu çözmediyse, iPhone X’inizi fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?