iPhone X Karşınızda: Yeni Dizayn, OLED Super Retina Ekran, Face ID ve fazlası

0
68

Apple, herkesin beklediği yeni iPhone’un resmi olarak tanıtımını yaptı: iPhone X (iPhone On olarak okunuyor). Yeni model, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki renk seçeneği ile satışa çıkacak. Yeni OLED Super Retina ekranı çerçevesiz 5.8 inçlik bir tasarım ile kullanıcı ile buluşacak.

Apple TV 4K’da olduğu açıklanan HDR ve Dolby Vision desteği iPhone X’de mevcut olacak ve bu sayede yepyeni bir görüntü deneyimi yaşatacak.  Ayrıca, beyaz dengeleme için sunulan True Tone Display; iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta olduğu gibi iPhone X’te de olacak.

Apple, 10. yılında beklenildiği şekilde Home düğmesi kaldırılırmış şekilde çerçevesiz bir tasarımla karşımıza çıktı. Bu açıdan en büyük yeniliğin tasarımda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Önceki yıllarda genel tasarıma sadık kalan Apple, iPhone X ile bambaşka bir telefon sunuyor. Home tuşunun kalkmasıyla ekranı açmak için artık dokunmanız veya telefonu kaldırmanız yeterli. Ayrıca ana ekrana geri dönmek aşağıdan yukarıya doğru kaydırmalısınız.

Siri ise “Hey Siri” komutu ile veya telefonun kenarında bulunan yeni büyük düğme ile çağrılabilecek. “Touch ID” özelliği ise yeni Face ID yüz tanıma özelliğiyle değiştirildi. Face ID’nin kullandığı yeni Gerçek Derinlik (True Depth) kamera sistemi sayesinde karanlıkta bile iPhone’unuzun kilidi açılabilecek.

iPhone X’in sahip olduğu A11 Bionic yonga, özel bir nöral motor ile Face ID sistemine yardımcı oluyor. Apple Face ID’nin; sizin fotoğrafınız, maske veya makyaj yaparak kandıralamayacağını belirtti. Kişinin gerçek görünümünün bir şapka, sakal veya makyajla değiştirilmesi Face ID’nin çalışmasına engel olamayacak. Apple, tüm işlemlerin lokal ve güvenli şekilde yapıldığını; Face ID’nin çalışması için gözlerinizin açık bir şekilde dikkatlice ekrana bakmanız gerektiğini belirtti. 

Face ID sahip olduğu algoritmalar ile güvenlik açısından Touch ID’den 20 kat daha güveli. Touch ID’de herhangi birinin telefonunuzu parmak iziyle açma ihtimali 50.000’de 1 iken Face ID’de bu oran, 1.000.000’da 1. Face ID; Apple Pay, yeni yan düğme ve Touch ID’yi destekleyen bütün uygulamalarda kullanılabilecek.

İLGİLİ HABER:  Apple Akıllı Bataryalı Kılıfları Ücretsiz Değiştiriyor

iPhone X, Mesajlar içinde kullanacağı yeni Animoji özelliği için bir yüz tanıma sistemine sahip. Bu sistem ile yüz ifadeleriniz ve sesiniz hareketli emojiler göndermek üzere kullanılabilecek.

Apple’ın tüm uygulamaları yeni Süper Retina Ekrandada tam ekran görüntülenmek üzere güncellendi. Denetim Merkezine erişmek için ise elinizi sağ üst köşeden aşağı hızlıca kaydırmanız gerekecek.

Hatırlayacağınız üzere Apple, çift kameralı seriye ilk olarak  iPhone 7 Plus serisi ile başladı. Bu tasarım iPhone X modeli ile devam ediyor ancak küçük bir farkla: kameralar yatay değil, dikey olarak konumlandırılmış. Her iki kamera da 12 MP çözünürlüğe ve iPhone için bir ilk olan, çift optik görüntü sabitleme özelliğine (OIS) sahip.

iPhone 7’ye kıyasla iPhone X, 2 saat daha fazla pil ömrüne ve kablosuz şarj özelliğine sahip olacak. Apple ayrıca; iPhone 8 veya iPhone X ile birlikte Apple Watch 3 ve yeni AirPods’ları şarj edebilecek AirPower adlı yeni bir kablosuz şarj istasyonu üreteceğini açıkladı.

iPhone X 27 Eylül tarihinde 999 dolardan başlayan fiyatlarla ön siparişe açılacak. Herhangi bir aksilik olmazsa 3 Kasım günü yeni telefonların kullanıcı ile buluşması bekleniyor. Ülkemizde ise iPhone X kullanmak için önceki senelerde olduğu gibi bir süre daha beklememiz gerekecek. Tabii 4000-4500 TL’den başlayacak bütçenizi de şimdiden hazırlamalısınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?