iPhone X İçin Yeni Bir Pil Tasarruf Yöntemi

0
117

Apple’ın son dönemde iPhone akıllı telefonlarında en çok yaşadığı sıkıntı batarya sorunları. iPhone X akıllı telefonlarında da dahil olmak üzere tüm yeni iPhone modellerinde pil tüketimi sorunlara yaşanmaya başladı. iOS 11 sonrasında iPhone 7 modellerinde bile pil sorunu yaşanırken, iPhone X akıllı telefonlarının bu sorunu çözebileceği düşünülüyordu.

Fakat iPhone 8 modellerinde olduğu gibi olmasa da iPhone X pillerinde de çabuk tükenme sorunu ortaya çıktı. İşte bu nedenle kullanıcılarda iPhone X pil sürelerini arttırmak için çözümler aramaya başladı. Çalışmalarda sonunda çözüm buldu ve yeni model için pil tasarruf yöntemi keşfedildi.

iPhone X Karanlık Ekranlarda Daha Uzun Süre Dayanıyor

Yapılan testlere göre iPhone X akıllı telefonlarının siyah piksel ağırlıklı kullanımlarda daha uzun süreli şarj dayanma süresi sunduğu görülüyor. Standart kullanımda sürekli açık olan bir tarayıcıyla beraber iPhone X akıllı telefonlarının şarjının %28 seviyesine düştüğü görülüyor. Fakat arka planı tamamen siyah yapan ve sadece yazıları beyaz hale getiren akıllı evrik renkler modu kullanıldığında ise iPhone X akıllı telefonlarının şarjının sadece %85 oranına düştüğü görülüyor. Arada oluşan %60’a yakın fark tüm gerçekleri ortaya koymuş gibi gözüküyor.

iPhone X

Genel kullanımlarda bu şekilde şarj sürelerinin epey bir yükseldiği kesin. Bunun dışında hiçbir mod kullanmasanız ve karanlık temalar seçseniz bile şarj süreleri bir hayli artıyor. Karanlık duvar kağıdı kullanımlarında da en az 3 saat ekstra pil süresi kazanıldığı belirtiliyor. Tüm bu çözümlerin OLED ekran artısı olduğunu da ekleyelim. OLED ekran kullanımlarında siyah renklerin piksel kullanımlarını doğrudan etkilediği biliniyor. Haliyle enerji tüketimi de değiştiriliyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone X ile Profesyonel Kameralar Karşılaştırılsa Sonuç Ne Olur?

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Ekran özellikleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?