iPhone X’e Home Tuşu Nasıl Eklenir?

0
420

Satın almayı düşündüğünüz iPhone X‘de bir Home tuşu olmaması hakkında endişeniz mi var? Peki, iOs’ta basit bir erişebilirlik işlevini kullanarak Home tuşunu geri getirme yöntemi olduğunu biliyor muydunuz?

Apple yeni iPhone X’i piyasaya sundu. Ancak, son yılların diğer iPhone lansmanlarının aksine, iPhone X daha büyük bir ekran ve Face ID gibi yeniliklerin yanında, Home tuşuna sahip olmaması ile de gündeme oturdu.

Evet, iPhone X seleflerine göre ekran-gövde oranı olarak çok daha üstün ve bu büyük ekranda bir Home tuşu yer almıyor. Home tuşunun fonksiyonları cihazın diğer bölümleri arasında dağıtıldı. Home tuşunun işlevlerini ekran üzerinde yapacağınız parmak hareketleriyle, güç düğmesiyle veya Face ID kullanarak yüzünüzle gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunları hepsi heyecan verici, ancak en azından bazı yeni iPhone X sahipleri eski Home tuşunun eksikliğini hissedeceklerdir. Ancak Home tuşunu fiziksel olarak olmasa da, yazılımsal olarak geri getirmenin bir yolu var. iPhone X’e Home tuşu eklemek için yapmanız gerekenler aşağıda yer alıyor.

iPhone X’e Home Tuşu Ekleme

iOS, ekrana yazılım yolu ile Home tuşu ekleyen bir erişilebilirlik seçeneği içeriyor. Bu, Home tuşu olmayan iPhone x’in yanı sıra, Home tuşunun arızalı olduğu eski telefonlarda da (özellikle iPhone 4 / 4s / 5) çok kullanışlı bir özelliktir.

Yazılım Home tuşunu etkinleştirmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch‘a gidin. Ardından üst taraftaki geçiş anahtarına dokunarak Açık (yeşil) konuma getirin. Ekranda kenarları yuvarlatılmış bir kare ve daire, varsayılan olarak sağ kenarın ortasında görünmelidir.

iphone sanal ana ekran tusu

Yazılım Home tuşunu sürükleyebilir ve istediğiniz pozisyona bırakabilirsiniz. Yazılım Home tuşu bir süre kullanılmadığında şeffaf hale gelmektedir. Ancak şeffaflık seviyesini ayarlayabilirsiniz: Erişilebilirlik > AssistiveTouch menüsünde Saydamlık‘a dokunun ve seviyeyi ayarlayın. Sayı ne kadar düşükse o kadar şeffaf olur.

iphone x sanal home tusu

iPhone X’de Sanal Home Tuşunu Kullanma

AssistiveTouch düğmesini kullanmak için, dokunmanız yeterlidir. Bu, en altta bulunan standart Ana Ekran işlevi de dahil olmak üzere, altı seçenekli daha büyük bir menüyü açacaktır. Ana ekrana geri dönmek için hafifçe dokunun veya tıpkı bir fiziksel Home tuşunda olduğu gibi son açılan uygulamalar arasında geçiş yapmak için iki kez hafifçe dokunun.

Menüdeki diğer seçeneklerin işlevleri isimlerinde olduğu gibidir. Siri, Siri’yi etkinleştiri, Denetim Merkezi ve Bildirimler bu menüleri getirir. Bununla birlikte, Alışkanlık (Custom) varsayılan olarak sıkıştırma, sert basma ve iki kez dokunma hareketleri sunar. Ancak Ayarlar > Erişilebilirlik > AssistiveTouch > Yeni Hareket Yarat seçeneği ile daha fazla hareket ekleyebilirsiniz.

Ses seviyesini yukarı, aşağı ve sessize alma, yön değiştirme vb. gibi diğer donanım işlevleri içinse Cihaz’a dokunabilirsiniz.

yazilimsal home tusu islevleri

Sanal Home Tuşunu Özelleştirme

Ayarlar’da AssistiveTouch menüsüne geri dönelim. Bu sefer Üst Seviye Menüsünü Özelleştir öğesine dokunun.

Bu sayfada bu altı simgeden birine dokunabilir ve Speak Screen veya SOS gibi tamamen farklı bir işlevle değiştirebilirsiniz. Veya menüdeki simgelerin sayısını artırabilirsiniz (veya azaltabilirsiniz.). Tüm değişikliklerinizi geri almak ve varsayılana dönmek isterseniz Sıfırla’ya dokunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Şu Anda iPhone X Almamanız İçin 10 Önemli Neden

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?