iPhone X’te Erişilebilirlik Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır?

0
279

iPhone X, her şeye tek bir parmakla veya dokunuşla daha kolay erişebilmek için oldukça faydalı olan Erişilebilirlik adlı özelliği sunmaktadır. Erişilebilirik, ilk olarak iPhone Plus serisi ile ortaya çıktı ve kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler aldı. iPhone X’te Erişilebilirlik’i kullanmak isterseniz, çalışma ve etkinleştirme yönteminin biraz farklı olduğunu göreceksiniz.

Öncelikle, iPhone X’te Erişilebilirlik’i etkinleştirmeniz gerekiyor. Ardından, iPhone X’te Erişilebilirlik özelliğini kullanmak için pratik yapmanız iyi bir fikir olabilir. Zira daha önceki iPhone modellerinde olduğu gibi, bazı özellikleri etkinleştirmek için çift tıklamaya yönelik bir Home tuşu artık yok. İlk başta biraz zorlanabilirsiniz ancak kısa bir süre içinde pratik kazanacak ve bu faydalı özelliğin tadını çıkartmaya başlayacaksınız.

iPhone X’te Erişilebilirlik Özelliğini Etkinleştirme

  1. iPhone’da Ayarlar’ı açın ve sonra Genel > Erişilebilirlik bölümüne gidin.
  2. Erişilebilirlik’i bulun ve geçiş anahtarını Açık konuma getirin.
  3. iPhone’un ana ekranına dönün.
  4. Erişilebilirlik’i etkinleştirmek için, ekranın alt kısmında, Dock simgesinin yarısını aşmamak üzere aşağı doğru hızlıca kaydırın.iPhone X erisilebilirlik acma

Erişilebilirlik başarılı bir şekilde etkinleştirildiğinde, ekrandaki her şey yaklaşık olarak ekranın yarısına indirecek ve simgeleri tek bir parmakla daha kolay erişilebilir hale getirecektir.

iPhone X erisilebilirlik ne ise yariyor

Erişilebilirliği etkinleştirmek için iPhone X’in ekranının alt kısmından aşağı doğru hızlıca kaydırmak önemlidir. Biraz üstten kaydırmanız halinde, Erişilebilirlik yerine Spotlight arama özelliğinin açılacağını göreceksiniz.

Alışana kadar biraz sinir bozucu veya kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, ilk başlarda ekranın alt kısmını aşağı kaydırma işlemini yavaş bir hareketle yaparak pratik yapmak iyi bir fikirdir.

Erişilebilirlik Modundan Nasıl Çıkılır?

iPhone X’te Erişilebilirlik’ten çıkmak için ekranın altından hızlıca yukarı doğru kaydırın veya ekranın üstündeki boş alana dokunun.

Hoşunuza gitmez veya ihtiyacınız olmadığına karar verirseniz, Ayarlar’a giderek erişilebilirliği devre dışı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone Kurtarma Modu Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

İlginizi Çekebilir: iPhone X Face ID Geçici Olarak Nasıl Kapatılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?