iPhone veya iPad şarj olmuyor mu? Çözümü burada

0
8941

iPhone veya iPad şarj olmaması ile ilgili gelen bir soru üzerine ayrıntılı bir rehber hazırlamak istedik. Şarj olmama sorunu, en yeni cihazlarda bile yaşanabiliyor. iPhone 6s, iPad Pro, iPad Air’den tutun, iPhone 4’e kadar tüm cihazlarda şarj olmama hatalarıyla ilgili sorular geliyor. Şarj olmama sorununun sebebi, donanımla (cihazın kendisi, lightning kablosu, bağlantı kısmı veya şarj aleti ile) ilgili olabileceği gibi, yazılımla ilgili de olabilir. Sorun donanım kaynaklı ise servislerde sorunuzu çözebilirler ama sorun yazılımsal ise, size bu konuda yardımcı olabiliriz.

1. Hard reset

Eğer iPhone veya iPad şarj olmuyorsa, yapabileceğiniz en kolay şey Hard Resettir. Hard Reset yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

hard-reset-nasil-yapilir
iPhone hard reset nasıl yapılır
  1. On/Off butonuna basın. (iPhone 6 veya sonrasında sağ tarafta, Diğer iPhone’larda, iPodlarda ve iPadlerde üstte)
  2. On/Off butonuna basılı tutarken, Home butonuna (Ana ekran tuşu-cihazın önünde) basın ve basıl tutun.
  3. Bu tuşlara ekran kapanana kadar ve tekrar görüntü gelene kadar (Apple logosu gelene kadar)basılı tutun.

2. Kabloyu kontrol edin. Elektriği kontrol edin.

Tecrübelerime göre çıkan sorunların %90’ı en basit nedenlerden kaynaklanır. Sorun çözerken de basitten karmaşığa yol izlemek, bizi birçok zahmetten kurtarabilir.

Şarj kablosunu kontrol edin. Ezilme, kopma, gibi bir sorun olabilir. USB girişi tam oturmamış olabilir. Prizde elektrik olmayabilir. Şarj aletini başka bir prize takın. Olmuyorsa, çevrenizde iPhone/iPad/iPod kullananların şarj aletlerini, kendi cihazınızda deneyin. Eğer başka şarj aletleriyle sorun olmuyorsa, muhtemelen sorun şarj aletinizde veya kablonuzdadır. Kabloyu değiştirerek tekrar deneyin. Bu şekilde ilerleyerek sorunu tespit etmeye çalışın.

Eğer sorun bu değilse, okumaya devam edin.

3. Kabloyu değiştirin

Bazen Apple’a ait olmayan kablolarda sorun çıkıyor.  Orjinal şarj kablosu olan bir arkadaşınızdan kablosunu alıp deneme yapın. Sorun düzeliyorsa, orjinal kablo veya sorun çıkarmayan başka bir kablo almalısınız.

4. iTunes üzerinden Restore edin

Yukarıdaki çözüm yolları işe yaramadıysa, biraz daha sert çözümlere geçmenin zamanı geldi. Bu aşamada iPhone,iPad veya iPod cihazınızı, iTunes üzerinden restore etmemiz gerekiyor.

iPhone restore işlemi nasıl yapılır? yazımızdan restore işlemini yapabilirsiniz.

 

5. Apple ile iletişime geçin

Bazen gerçekten ciddi bir problemle karşılaşabiliriz. Donanım arızası denilen, cihazının şarj devresinin bozulması, şarj girişinin bozulması, bataryanın arızalanması gibi sorunları resetleme gibi yöntemlerle çözemeyiz. Bunun için cihazımızı servise götürmemiz gerekiyor.

Cihazınızın garantisi az kalmışsa veya yoksa, kendi Apple teknik servislerimizi tavsiye ediyoruz.

Uron Bilişim Apple Teknik Servisi ve MobilClinix Apple Teknik Servisleri, sitemiz kullanıcılarına özel indirim yapıyorlar.

Teknik Servis Sayfamızı ziyaret ediniz.

Apple Resmi Servislerinde biraz daha pahalı tamir ettirebilirsiniz. Size en yakın Apple Resmi Servisini bulmak için aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

Apple Store garanti ve cihaz değişimi

Apple, iPhone veya iPad bataryaları/pilleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

iPhone pil değişimi ve pil fiyatları

 

Sizin çözümleriniz neler?

Eğer iPhone, iPad veya iPod Touch ile şarj problemleri yaşadıysanız ve başka bir yöntem ile sorunu şarj sorununu çözdüyseniz, bizimle yönteminizi paylaşın.

 

 

Önceki İçerikiPhone 6 ve iPhone 6 Plus Kullanıcılarının Dokunmatik Ekranla Başları Belada
Sonraki İçerikiPhone 7 İçin Selfie Çubuklu Kılıf Tasarımı İlgi Görüyor
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?