iPhone ve iPad’de hücresel bağlantı çalışmaması sorunu ve çözüm yolları

0
183

iPhone ve iPad’lerde internete ulaşmanın bir yolu hücresel internet bağlantısıdır. Operatörler üzerinden ulaşılan internet bağlantısına hücresel internet bağlantısı denilir. Bazı durumlarda hücresel bağlantı çalışmayabilir. Cihazınızın üst kısmında “Hücresel veri etkinleştirilemedi“, “Hizmet yok” ve “Aranıyor” gibi bir ibare görebilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizde hücresel bağlantı çalışmıyorsa aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz:

1. Hücresel veriyi etkinleştirdiniz mi?

Öncelikle hücresel verinin açık olduğundan emin olun. Kontrol merkezi üzerini açın ve hücresel yazan kısmın yeşil olup olmadığına bakın. Etkin değilse dokunarak etkinleştirin.

hucresel veri iphone 1

 

Hücresel düğme grileştiyse siz bazı ayarlardan hücresel veriyi devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için;

  • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekran süresine dokunun.
  • Ekran süresini aç yazıyorsa sorun yoktur. Bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak ekran süresi zaten açıksa içerik ve gizlilik sınırlamaları kısmından hücresel veri değişiklikleri kısmına bakmalısınız. İzin ver işaretli olmalıdır.

ekran suresi

2. Uçak modunu kontrol edin.

Kontrol merkezinden uçak modunu kontrol edin. Aktifse kapalı hale getirin. Hücresel bağlantı ile bağlanmayı tekrar deneyin.

ucak modu 1

 

3. Kapsama alanında olup olmadığınıza bakın.

Hücresel bağlantı operatörlerin baz istasyonlarına olan yakınlığınıza göre değişecektir. Ayrıca baz istasyonuna yakın olsanız dahi yoğunluk ve arızadan dolayı bağlantınız kaliteli olmayabilir. Bağlantının kalitesini bağlantı simgesindeki çubukların sayısından anlayabilirsiniz. Çubuk sayısı eksikse başka bir odaya geçebilirsiniz. Pencerenin kenarına gitmeyi deneyebilirsiniz.

4. Operatörünüzü manuel olarak da seçebilirsiniz.

iPhone’unuzda Ayarlar > Hücresel > Ağ seçimi kısmından operatörünüzü seçebilirsiniz. Normalde bu işlem otomatik olarak yapılır ancak sorun varsa siz bunu elle de yapabilirsiniz. Otumatik yazan kısmı kapalı hale getirin.

hucresel veri

 

5. Veri dolaşımını açın.

Uluslararası seyahat ediyorsanız (hatta bazı ülkelerde farklı bir eyaletlerde), Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Veri Dolaşımı’na giderek veri dolaşımını etkinleştirdiğinizden emin olun.

6. Saat ve tarihi kontrol edin.

Saat ve tarih ayarları yanlışsa İnternet çalışmayabilir. Bunu düzeltmenin en kolay yolu Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat’ten Otomatik Olarak Ayarla’yı etkinleştirmektir. Şimdi iPhone’unuzu yeniden başlatın ve hücresel veriyi kontrol edin.

7. iPhone’unuzu yeniden başlatın

Bazen geçici sorunlar, hücresel verilerin iPhone’unuzda çalışmasını engelleyebilir. Bunu, iPhone’unuzu kapatıp tekrar açarak düzeltebilirsiniz.

8. Veri ödeneğiniz olup olmadığını kontrol edin.

Operatörle olan anlaşmanızı değerlendirin. Kotalarınızı ve faturalarınızı kontrol edin. Bakiyenizi öğrenmek için operatörünüzün uygulamasını kullanabilir veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

9. VPN’i kontrol edin.

VPN kullanıyorsanız hücresel bağlantı sorunu yaşayabilirsiniz. VPN uygulamasını kapatıp tekrar deneyin. VPN uygulaması güncel değilse sorunun kaynağı bu olabilir.

10. Wi-fi’yi kapatın.

Çok düşük bir ihtimal de olsa, Wİ-fi bağlantısı hücresel bağlantıyı etkileyebilir. Önceki adımlar işinizi görmediyse wi-fi’yi kapatarak tekrar deneyin.

11. iPhone’unuzu kapatın.

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbirisi işinize yaramadıysa iPhone’unuzu kapatıp açmayı deneyin. Böylece önbellekler silinecek ve birçok sorun çözülecektir.

12. Ağ ayarlarını kontrol edin.

Ağ ayarlarını kontrol edin. Sorun yoksa bile Ağ ayarlarını sıfırlayın. Bunu yaptığınızda web sitelerine ait şifreler, çerezler silinecektir. Ayrıca modeme tekrar bağlanmak için kullanıcı adı ve parola sorulacaktır.

Bunun için;

Ayarlar > Genel > Aktar ve iPhone’u Sıfırla sayfasından Sıfırla yazısına dokunun. Ağ ayarlarını sıfırla yazısına dokunun. Parolanızı girin.

iphone sifirla

 

Önceki İçerikYakınlaştırılan Fotoğraflar Neden iPhone’unuzda Kötü Görünüyor ve nasıl düzeltilir?
Sonraki İçerikiPhone kapalıyken bile çalışan kötü amaçlı bir yazılım keşfedildi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?