iPhone ve iPad İçin 4 Faydalı Artırılmış Gerçeklik (AR) Uygulaması

0
181

Bir süre önce hayatımıza giren Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality-AR) teknolojisi, dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go adlı oyun ile geniş bir kitle tarafından bilinir hale geldi. Oyunun bu kadar sevilmesi, başta Apple gibi teknoloji devleri olmak üzere birçok teknoloji üreticisinin de iştahını kabarttı. Apple ise AR teknolojisine yaptığı yatırımlar ile bu alanda rakiplerinden birkaç adım önde olmak istiyor. Yılsonunda piyasaya çıkacak olan 10. Nesil iPhone’da AR teknolojisinin ciddi anlamla hayatımıza girmesi beklenedursun, hali hazırda piyasada olan iPhone ve iPad için en iyi AR uygulamalarına bir göz atalım.

#1. InkHunter

inkHunter nasıl kullanılır

Dövme meraklıları ve ilk kez dövme yaptırmayı düşünenler InkHunter uygulamasına bayılacak. Uygulamayı yükleyin ve çalıştırın. Daha sonra vücudunuzun kalıcı dövme yaptırmak istediğiniz bölümüne üç çizgi ile bir gülen yüz çizin ve deneyin! InkHunter, artık cildinize yansıtabileceğiniz, daha sonra boyut ayarlayabileceğiniz, filtreler uygulayabileceğiniz ve en sonunda kişisel galerinize kaydedebileceğiniz her türlü dövme çeşidinden oldukça geniş bir katalog sunuyor. Hepsinden öte, tamamen risksiz ve ücretsiz!

Desteklenen cihazlar: iPhone, iPad

Fiyat: Ücretsiz

#2. Augment

Augment Uygulaması

Augment ile gerçek hayattaki nesneler arasına yerleştirilmek üzere üç boyutlu nesneler ve QR veya AR kodlarına dayalı renderlar üretebilirsiniz. Bu sayede evdeki mobilyaları hiç zahmete girmeden yeniden düzenleyebilir veya iş alanınızı elden geçirebilirsiniz. Uygulamayı açın ve kategoriler arasından bir obje seçin. Daha sonra kameranıza erişim için izin verin ve kamerayı objeyi yerleştirmek istediğiniz nokta üzerine tutun. Yerleşimi tamamladıysanız sağdaki deklanşör butonuna dokunun, hepsi bu kadar!

Desteklenen cihazlar: iPhone, iPad

Fiyat: Ücretsiz

#3. QuestUpon

QuestUpon oyunu

QuestUpon, gizli bir hazine sandığı bulmak için fiziksel olarak belirli mekanlara seyahat etme veya iPhone cihazınızın parkta markalanması gibi sizi çekici bir arayüz tabanlı oyun deneyimi sunar (tıpkı Pokemon gibi). Pokemon’dan farklı olarak QuestUpon, görevi tamamlamak için ardışık olarak tamamlanması gereken görevlere sahiptir.

QuestUpon ayrıca, çeşitli görevlere entegre edilmiş ve bazen rota noktalarını tetiklemek veya bazı görevleri gerçekleştirmek için kullanılan bir sosyal bileşene dayanıyor.

Desteklenen cihazlar: iPhone, iPad

Fiyat: Ücretsiz

#4. Google Translate

Google Translate AR

Google, 2015 yılında yabancı ülkelere seyahat etmeyi sevenler için bir AR kamera çeviri özelliğini tanıttı. Diyelim ki Beijing’de bir tren istasyonundasınız ve Çince bilmiyorsunuz. Kameranızı tren saatlerinin yer aldığı tabloya tutun ve uygulamanın tabloda yazanları istediğiniz dile çevirmesine izin verin. Kusursuz olmasa da, her seferinde işinizi görmeyi ve sizi etkilemeyi başaracaktır.

Desteklenen cihazlar: iPhone, iPad

Fiyat: Ücretsiz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?