iPhone ve iPad Güvenlik Açıkları için Apple’dan Önemli Açıklama

0
262

Önemli güvenlik firmalarından biri olarak ZecOps, geçtiğimiz günlerde iPhone ve iPad sahiplerini tedirgin edecek bazı açıklamalar yapmıştı. Firma tarafından yapılan açıklamada Apple’ın mail uygulamasında iki farklı açık bulunduğu ve hackerların bu açıkları kullanarak iPhone ve iPad cihazları ele geçirebileceği ifadelerine yer verilmişti.

Mail kısmında yer alan iPhone ve iPad güvenlik açığı için Apple tarafından değerlendirmeler de gecikmedi. İddialar için firma sonunda bir açıklama yayınladı ve durum hakkında detaylı bilgileri verdi.

Apple: “Bulunan Güvenlik Açıkları Tek Başına Yeterli Değil!”

Apple tarafından paylaşılan bilgilerde güvenlik açıklarının olduğu kabul edildi. Mail uygulamasında bulunduğu söylenen güvenlik açıkları için detaylı bir araştırma yaptıklarını belirten Apple, bu güvenlik açıklarının tek başına cihazların ele geçirilmesi için yeterli olmadığını duyurdu.

ZecOps tam tersi bir açıklama yapmıştı. ZecOps, 8 yıldır bu açıkların var olduğunu ve iki açıktan yararlanarak kullanıcıların iPhone ve iPad cihazları ele geçirebileceğini söylemişti. Hatta firma biraz daha ileri giderek 2 yıldır bu açıkların bazı hackerlar tarafından kullanıldığını belirtmişti.

ZecOps apple

Apple ise yaptığı açıklamada tüm bunları reddetti. Söz konusu güvenlik açıklarını kabul eden firma, bu açıklardan yararlanıldığını gösteren herhangi bir kanıt olmadığını duyurdu. İki firma arasında açıklama yarışı devam ederken kullanıcılar tarafında işi ne boyuta geleceği de merak konusu oldu.

Güvenlik açıklarının kabul edilmesi ilk adım olarak gösterilebilir. İkinci adım bu güvenlik açıklarının kapatılması olacak. Bunun için Apple’ın yeni bir sürüm üzerinde çalıştığını zaten biliyorduk. Çok fazla beklemeye gerek kalmayacak. Apple’ın iOS 13.4.5 sürümünde yapacağı güncellemeler sonrasında 8 yıldır devam eden açıklar kapanacak.

Bu açıktan yararlanarak herhangi bir kullanıcının cihazına erişim sağlanıp sağlanmadığı konusunda ise en ufak bir açıklama söz konusu değil. Zaman içerisinde bu konuda da merak edilen soru işaretleri cevaplanacaktır. Şimdilik güvenlik sorununun giderilmesi için yeni güncellemeyi beklememiz gerekiyor.

Önceki İçerikMacBook Pro Isınma Sorunu Yaşayanlar için Şaşırtıcı Gerçek
Sonraki İçerikiPhone’unuzu tarayıcı (scanner) olarak kullanabilirsiniz
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?