Ana Sayfa iPhone iPhone Telefonlarda Notlar İçin Nasıl Parola Oluşturulur?

iPhone Telefonlarda Notlar İçin Nasıl Parola Oluşturulur?

0
403

Android akıllı telefonlarda da iOS akıllı telefonlarında da işletim sistemine dahil olan birçok varsayılan uygulama bulunuyor. iOS için Apple tarafından yayınlanan Android için ise Google tarafından yayınlanan birçok varsayılan uygulama kullanıcıların akıllı telefon deneyimlerinin daha da artmasını birazda 3.parti uygulamalara duyulan ihtiyacın azalmasını sağlıyor. İşte bu şekilde çok önemsenmiyor olsa da akıllı telefonlarda en çok kullanılan varsayılan uygulamalardan birisi de notlar uygulaması.

Özellikle iOS işletim sisteminin kullanıldığı iPhone akıllı telefonlarında yer alan notlar uygulaması bir hayli kullanışlı ve birçok ayrıcalıklı özelliğe sahip. Bu özellikler arasında en çok kullanılanlarından biri ise parola özelliği. iPhone akıllı telefonlarında kullanılan notlar uygulamasında yer alan parola sistemi sayesinde kullanıcılar isterlerse oluşturdukları notlarına parola eklemesi yapabiliyor. Bir nevi notlar korumalı hale getiriliyor. Peki bu sistem nasıl kullanılmakta? Şimdi bu sistemin kullanımına geçelim.

iPhone Notlara Parola Koymak

Oluşturduğunuz notlara nasıl parola koyacağınızı hem ayarlar menüsü üzerinden hem de notlar üzerinden anlatacağız. Öncelikle notlar uygulaması üzerinden nasıl kullanım yapılacağından bahsedelim. Bunun için yapılacak işlemler şu şekilde;

  • İlk aşamada notlar içerisine girmeniz gerekiyor. Notlar içerisine girdikten sonra parola koymak istediğiniz notu seçmeniz gerekli. Parola koruması yapmak istediğiniz notun seçimini yaptıktan sonra notun sağ köşesinde yer alan “paylaşım” butonuna tıklamanız gerekiyor.
  • Paylaşım butonuna tıkladıktan sonra ise açılan pencereden “parolayı ayarla” sekmesine basmak gerekli. Bu sekme adından da anlaşılacağı gibi parola oluşturulacak olan bölüm.
  • Bu ekranda parolanızı yazmanı gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra sizden bir de ipucu isteniyor. Eğer parolanızı unutursanız ya da parola sorunu yaşarsanız bu ipucundan yararlanabiliyorsunuz.

iPhone Notlara Parola Koymak

Ayarlar Üzerinden Notlara Parola Koymak

  • Şimdi gelelim aynı işlemi ayarlar üzerinden nasıl yapacağımıza. Bunun için de hemen hemen aynı işlemleri kullanmanız yeterli oluyor. Öncelikle ayarlar uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Ardından ayar menüsü ekranı üzerinden “notlar” kısmını seçiyoruz. Ardından tüm not ayarları karşınıza gelecek. Bu ekran üzerinden de “parola” sekmesine girmeniz gerekiyor. Parola kısmına girdikten sonra yine ekrana parolanızı yazmanız gerekiyor.
  • Son olarak yine bu ekran üzerinden bir ipucu oluşturuyorsunuz. Tüm bu işlemlerin ardından bitti tuşuyla işlemi sonlandırmanız yeterli oluyor.

Notlar Parola Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçelim iPhone notlar uygulamasında yer alan parola sisteminin detaylarına. Bu sistemi kullanarak parola koymanızla beraber bilmeniz gereken bazı detaylar var. Parola sisteminde konulan şifre sadece iPhone notlar uygulamasında geçerli olarak çalışıyor. Yani eğer bu noktaları başak birine gönderir ya da Gmail gibi sistemler üzerinde açarsanız bu durumda parola olmadan da görüntüleme yapılabiliyor.

Diğer bir söylemle bu sistemde parola sadece uygulama içerisinde çalışmakta. Bunun dışında notun başlığında kilitli olsa bile içeriklerin başlığını görebiliyorsunuz. Kilitli olan notların yanında da kilit işareti kapalı bir şekilde yer alıyor. Bu detayları bilmek önemli. Son olarak bilmeniz gereken notlar içerisinde kilitleme yapmak ve açmak.

Parola koyduğunuz notu kilini kapatmak isterseniz parola konuşmuş olan notu açmanız ve ardından da paylaşım sekmesine girip buradan “notu kilitle” demeniz gerekiyor. Bu şekilde notlar kilitlenebiliyor.

Eğer kilitli bir notu görüntülemek istersek bu durumda da öncelikle botu görüntüle kısmına tıklayıp ardından ise not parolasını yazıyoruz. Bu ekranda tercihe ver şifreleme durumuna göre kullanıcılar parmak izi sensörlerini de kullanabiliyor.

YORUM YOK

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?