iPhone Telefonlara Kimlik ve Ehliyet Yükleme Dönemi Başlıyor

0
674

Dijitalleşme son dönemde hızlanmaya başladı. Dijitalleşme hızlandıkça teknoloji devlerinin de bu alanda yeni girişimler gerçekleştirmeye başladığını görüyoruz. Her zaman olduğu gibi başı çeken markalardan birisi de Apple. Sürekli geliştirilen temassız ödeme sistemleri, e-SIM falan derken firmanın yeni adımı Apple Wallet teknolojisi olacak.

iOS 15 ile ortaya çıkan Apple Wallet, yanınızda kredi kartı ya da bilet taşımak gibi zorunlulukları ortadan kaldıracak. Görünen o ki sistem bundan da fazlasını yapacak. Öyle ki Apple, ehliyetler ve kimlik belgeleri için de Wallet’i kullanmanın mümkün olacağını açıkladı. Hatta bu konuda detayların paylaşıldığı bir de blog yazısına yer verildi.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Ekran Koruyucularını Satmaya Başladılar

Apple Wallet içerisinde Ehliyet ve Kimlik Dönemi

iPhone dedik ama sistem macOS yazılımında da watchOS yazılımında da kullanılacak. Sadece iPadOS için destek gelmediğini biliyoruz. Yeni dönemde ehliyet ve kimlikler Apple Wallet içerisine atılabilecek.

Tabii ki önemli iki belgeyi sisteme yüklerken güvenlik önlemlerini de almanız gerekecek. Bir kere kimlik doğrulaması için kullanıcıların fotoğraflarını da yüklemesi gerekecek. Face ID doğrulaması gibi bir doğrulama sistemi olacak.

Doğrulama yapıldıktan sonra, kimlik ve ehliyet gösterilmesi gereken noktalarda, telefonu belirlenen kontrol cihazlarına tutmak yeterli olacak. Telefonu ya da saati tutmanız durumunda size bir doğrulama kodu gönderiliyor olacak. Sistem biyometrik güvenlik önlemleri ile çalışıyor.

Yani gelen doğrulamayı biyometrik güvenlik araçları ile doğrulamanız lazım. Ya Face ID sistemini kullanacaksınız ve bu benim diye bir doğrulama yapacaksınız ya da eski cihazlar için parmak izi okuma ile bu benim diyeceksiniz.

Apple Wallet

Kontrol işlemi bu şekilde tamamlanacak. Kontrol işleminin şu an için tüm dünya için açık olmayacağını ekleyelim. Sistem ilk etapta sadece belirlenen alanlara konulmuş olan ek kontrol cihazları üzerinden çalışacak. Yani öyle hemen Türkiye’ye gelmesini beklemeyin. Hiç gelmeye de bilir. Şimdilik sistem belirlenen yerler için Georgia ve Arizona bölgelerinde kullanılacak deniyor.

Deniyor derken bunu söyleyen Apple. Sonrasında Utah, Iowa gibi bölgelerin arasında bulunduğu birçok ABD eyaleti için de destek gelecek ama bu dediğimiz gibi belli kontrol noktaları için geçerli. Yani sizin anlayacağınız daha çok yolu olan bir sistem. Apple Wallet’e biraz daha zaman vermek lazım. Daha Apple Card bile istendiği gibi yaygınlaşmadı.

Önceki İçerikiPhone 13 ve iPhone 13 Pro Ekran Koruyucularını Satmaya Başladılar
Sonraki İçerikiPhone 13 Serisi için Teknik Özellikler Sızdırıldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?