iPhone Telefonlar İkinci Elde Ne Kadar Değer Kaybediyor?

0
435

iPhone telefonlar ikinci elde ne kadar değer kaybediyor sorusu tam bir tartışma konusunu işaret ediyor. Bu konuda genelde Android ile Apple telefonların karşı karşıya getirildiğini görüyoruz.

Genel görüş ise iPhone akıllı telefonlarının ikinci elde daha az değer kaybettiği yönünde. Peki, gerçekten öyle mi? İkinci elde Apple’ın akıllı telefonları daha mı az değer kaybediyor? İşte bu soruya cevap olacak olan yeni bir araştırma yayınlandı. Biz de yapılan bu araştırma üzerinden hangi telefon ikinci elde ne kadar değerli ona bakacağız.

İlginizi Çekebilir: Katlanabilir iPhone Projesi Hayata Geçiyor – Yeni Gelişmeler Var!

iPhone Telefonlar İkinci Elde Ne Kadar Değer Kaybediyor ve Android’e Göre Durum Ne?

BankMyCell tarafından yapılan bir araştırma, uzun süredir süren tartışmaya bir nebze olsun cevap veriyor.

Bizim de sıkça paylaştığımız eski telefonları getir yeni telefonları götür kampanyalarından yola çıkarak ve bu kampanyalar üzerinden yapılan veri araştırmasından yola çıkarak hazırlanan raporlar, durumu ne olarak ortaya koyuyor.

iPhone telefonlar ikinci elde ne kadar değer kaybediyor

Yapılan araştırma sonuçlarına göre gerçekten iPhone telefonlar ikinci elde daha değerli. En az değer kaybı yaşayan modeller iPhone modelleri olarak öne çıkıyor. Bunu belirterek başlayalım. Giderek detaylara doğru ilerleyeceğiz.

Araştırma 2020 verilerine göre yapılıyor ve buna göre telefonun piyasaya çıktığı günden baz alınıp yaşadığı değer kaybı:

  • iPhone için: %22.35
  • LG için: %26.46
  • Nokia için: %30.29
  • Samsung için: %33.46
  • Google için: %38.46
  • HTC için: %53.08

Olarak değerlendirilmiş. Burada da görüldüğü gibi en az değer kaybı yaşayan telefonlar iPhone modelleri. Fakat beni şaşırtan çok kısım oldu. Birincisi araştırmada Xiaomi, Huawei gibi Çinli markalar yer almıyor. İkinci kısımda ise bitti denen LG ikinci sırada yer alıyor. İşin bu kısmı ilginç. Tabii ki bu ortalama üzerinden paylaşılmış olan veriler. Bir biraz daha derine inelim.

iPhone telefonlar ikinci elde ne kadar değer kaybediyor

Daha derine indiğimiz zaman ve ürünleri biraz daha sınırladığımız zaman yine benzer sonuçlar görüyoruz. Araştırmada sadece 700 dolar üzerinde satılan iPhone modelleri de ele alınıyor. Sadece 700 doların üzerinde iPhone modellerinde yapılan değerlendirmede, telefonların 1 yıl içerisinde sadece %16’lık değer kaybı yaşadığı sonucuna varılmış.

Apple için araştırmayı daralttığımız gibi Android için de daraltalım. 700 dolar üzerinde Android telefonlar için 1 yıl içerisinde yaşanan değer kaybı ise %33 seviyesinde. Yani çok ciddi bir rakam. Apple’ın iki katı değer kaybı var.

Rakamı indirdiğimiz zaman, rekor yine Android’de. 350 dolar ve altında Android telefonlar sadece 1 yıl içerisinde %50’in üzerinde değer kaybediyor.

Sadece bu araştırma sonuçları bile iPhone akıllı telefonlar ikinci elde ne kadar değer kaybediyor tartışmasında Android’in yerini özetliyor. Tabii ki telefon modellerine göre, kullanıma göre değişiklikler yok değil.

Zaten bunun için telefon modelleri bazında yapılan araştırmanın görsellerini de paylaşacağız. Mesela iPhone 7 Plus ve iPhone 7 sevilen ve hala çok kullanılan bir seri olduğu için ikinci elde değerinin minimum seviyede düştüğünü görmekteyiz. Bunun gibi örnekler var.

Sonuç…

Sadece bu araştırma üzerinden genel sonuç isterseniz, iPhone telefonlar temiz kullanıldığı sürece çok değer kaybetmiyor. Android telefonlar ise modellere oran değişmekle beraber biraz daha fazla değer kaybı yaşıyor.

Önceki İçerikApple AR Gözlükler için Önemli Bilgiler ve Çıkış Tarihi Paylaşıldı (İddia)
Sonraki İçerikiOS 15 Alacak Modeller Ortaya Çıktı!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?