iPhone Takvim Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?

28
52869

iPhone takvim virüsü, takvim uygulamasını aktif olarak kullanan iPhone kullanıcılarının epey canını sıkacak olan bir durum. Takvim uygulamasında soğumanıza neden olan bu virüsün ne olduğuna ve bu virüsten nasıl kurtulacağınıza bakalım. Merak etmeyin iPhone takvim virüsü silme ve bildirimlerden kurtulma mümkün.

Bakın: iPhone ve iPad’de Takvime Etkinlik Ekleme ve Düzenleme

iPhone Takvim Virüsü Nedir?

iPhone takvim virüsü silme işlemine geçmeden önce sizi biraz aydınlatmak istiyorum. Gerçekten bir virüsten mi söz ediyoruz? Aslında değil. Nasıl bir sorunla karşılaşıldığını konuşalım. Böyle bir giriş yapalım.

Bu sorunu yaşayan kullanıcılar, gün içerisinde sürekli olarak takvim uygulamasından bildirim alıyorlar. Günde 1-2 hatta 5-10 sayı değişiyor. Sürekli takvim bölümünden bir bildirim geliyor ve bildirimler genelde mantıksız şeyler oluyor. Kiminde “hediye kazandınız”, işte “virüs taraması yaptırın” gibi bildirimler görülüyor.

iPhone takvim virüsü

Bu tamamen spam bir abonelik servisinden kaynaklanıyor. Clıck subscrıbe isimli bir abonelik servisine, tarayıcınız üzerinden ya da fark etmeden abone oluyorsunuz ve sürekli size spam reklam bildirimleri gösteriliyor.

Bunun için de takvim uygulaması kullanılıyor. Tam olarak bir takvim virüsü olmasa da iPhone takvim spam gösterimlerine neden oluyor.

Sürekli reklamlar görüyorsunuz. Etkinlik olarak reklamların oluşturulmasıyla karşılaşıyorsunuz ve hesaplara baktığınız zaman da “Clıck subscrıbe” isimli bir hesap ile karşılaşıyorsunuz. İnternette dolaşırken reklamlara tıkladığınızda ya da Google abonelikleri üzerinden bu spam servis kullanılabiliyor.

iPhone Takvim Virüsü Nasıl Silinir?

Takvim üzerinde gösterilen reklamları ya da etkinlikleri silmeniz yeterli değil. Bazı kullanıcılar takvim uygulamasından tamamen vazgeçiyor bu da doğru değil. Spam hesabı kaldırmanız sizi bu dertten kurtaracaktır. Endişelenmeyin nasıl yapacağınızı anlatacağız.

 • “Ayarlar’a” giderek işe başlayalım.
 • Ayarlardan “Parolalar ve Hesaplar” yoluna girin.

iPhone takvim virüsü

 • Hesaplar altında “Abone Olunan Takvimler” seçeneği olacak.
 • “Clıck subscrıbe” ifadesini de burada görürsünüz.
 • Dokunun ve bu hesaba girin.
 • Altta “Hesabı Sil” yoluna tıklayın ve onaylayarak hesabı silin.

İşte bu kadar. iPhone takvim virüsü silme adımları tamamlandı. Artık takviminizde anlamsız, saçma bildirimler görmekten kurtulacaksınız. Telefonunuzu falan sıfırlamanıza gerek yok. Sadece bu spam hesabı kaldırmak yeterli oluyor.

29 Temmuz 2021 güncellemesi:

Aslında bu sorun bir virüsten kaynaklanmıyor. Girilen sitelerde tıklanan açılır reklamlardan kaynaklanıyor. Cihazınıza gelen bildirimleri hemen kabul etmeyin. Bilmediğiniz bildirimleri reddedin. Apple bu konuda gereken açıklamayı yaptı. Aşağıya spam olarak gelen takvim bildirimlerinin ve etkinliklerin nasıl silineceğini ekleyelim. Ayrıca iPhone 5s öncesi modelleri de aşağıdaki gibi düzeltebilirsiniz.

iPhone’daki Spam takvim ve etkinlikler nasıl silinir?

İOS 14.6 ve üstü versiyonlar kullanıyorsanız;

 • iPhone’unuzdan Takvimler uygulamasını açın.
 • “İstenmeyen Takvim etkinliğine” dokunun.
 • Ekranın altındaki “Bu Takvimden Abonelikten Çık’a” dokunun.
 • Son olarak “Abonelikten Çık’a dokunarak işlemi onaylayın.

Daha eski iOS versiyonları kullanıyorsanız;

 1. Öncelikle iPhone’unuzdan Takvim uygulamasını açın.
 2. Ekranın alt kısmında “Takvimler” sekmesi var. Buna dokunun.
 3. Tanımadığınız takvim etkinliğini bulun. O takvimin yanındaki Daha Fazla Bilgi düğmesine dokunun ve ekranı aşağı kaydırın. Ardında “Takvimi Sil” yazısına dokunun.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde sorun devam ediyorsa, Ayarlar’dan takvim aboneliğini silebilirsiniz:

1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.

2. Takvim sekmesine dokunun. Açılan ekranda Hesaplar’a dokunun.

iOS 13 kullanıyorsanız bu işlemleri Parolalar ve Hesaplar menüsünden yapabilirsiniz. Bu menüde Hesaplar’a dokunun. Ardından Abone Olunan Takvimler’e dokunun. Burada tanımaığınız bir takvim göreceksiniz. Ona tıklayın ve ardından Hesabı Sil yazısına dokunun.

Önceki İçerikSiri Türkçe Dil Problemi ve Çözümü
Sonraki İçerikiPhone 11 Isınma Sorunu ve Çözümü
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

28 YORUMLAR

  • Bende de ayni durum vardi, ben Ayarlara girdim, TAKVIMi buldum (kontaklarin altinda) takvime tikladiginizda, hesaplar diye bir secenek var ona da tikladiginizda Scribe edilen spam websitesini gorebilirsiniz, onunda uzerine tiklayinca hesabi sil seceneginden silebilirsiniz.

 1. Cok tesekkur ederim, gunlerdir rahatsiz eden takvim mesajlarindan kurtuldum.

  Not:Parolar ve hesaplar kismini bulamayanlar onun yerine; TAKVIM Secengine tiklayip sonra da ayni sekilde yukarida ki asamalari takip ederek ayni sonuca ulasabilirler.

 2. Bende tatiller olarak gözüküyor benden izinsiz ve habersiz bir şekilde abone olunmuş onu nasıl düzelticem cevap verirseniz memnun olurum

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?