iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

Suya düşen iPhone'unuz hakkında neler yapabilirsiniz? Garanti durumu nedir? Tamiri mümkün müdür? Değişim yapılır mı? Tüm bu sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

742
102120

Binlerce lira verdiğiniz iPhone’unuz suya düştüğü için bu sayfaya geldiğinizi biliyoruz.  iPhone’un suya düşmesi durumunda acil olarak yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

iPhone’un suya düşmesi durumunda birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınırlar. Bu durum kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • iPhone’un ekran dokunmatiği suya düştükten sonra çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone’dan ses gelmeyebilir.

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın
 • iPhone’un tamamen içine gömülebileceği içi pirinç dolu bir kap hazırlayın ve iPhone’u bu kabın içerisine gömün
 • iPhone’u pirincin içinde en az 2 -3 gün bekletin

3 Günün sonunda iPhone’u pirincin içinden çıkarın ve Home tuşunun ve açma kapama tuşunun ne durumda olduğunu anlamaya çalışın. Eğer bu tuşlara bastığınızda sıradışı birşeyler olduğunu hissediyorsanız cihazınızı tekrar pirincin içine gömün ve 2 -3 gün daha bekletin.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz başarılı olma ihtimaliniz artar. Ama kesin çözüm budur demiyoruz.

UYARI: Telefonunuz deniz suyu gibi bir tuzlu suya düştüyse, önce normal su ile yıkayın. Deniz suyundaki tuz kısa sürede devrelerin oksitlenmesine neden olmaktadır. Yıkadıktan sonra servise götürebilir veya pirince koyabilirsiniz.

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Neden Pirinç ?

Çünkü pirinç suya düşmüş olan cihazınızın içerisindeki suyu tamamen emecektir ve iPhone’un içi dışı tamamen kuruyacaktır. Eğer iyi bir şekilde kurumazsa ve siz cihazı açmaya çalışırsanız iPhone kısa devre yapabilir ve kurtarılamayacak duruma gelebilir.

Ekleme: Suya düşen iPhone’u bir kutuya koyduktan sonra, yanına birkaç tane silica koyarak, 2 gün kutuyu kapatıp bekletin. Pirinçten daha etkili oluyor. Silica genellikle ayakkabı satın alınca kutusundan çıkan aşağıdaki gibi birşey:

Silica Paketi

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Devreyi bozarsınız.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Geçen yıl Apple’ın servis formları internete sızmıştı:

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterdiğim yerde sıvı teması konusundan bahsedilmiş. Bu durumda işlem yapılacağı ama garanti dışı işlem yapılacağı belirtiliyor.

Apple’ın şöyle bir uygulaması mevcut: Suya düşen iPhone’un garantisi varsa size ücretli cihaz değişimi teklif ediyorlar. Bu değişim de iPhone X, iPhone 8/ 8 Plus, iPhone 7/ 7Plus hatta iPhone 6s/6s Plus için oldukça cazip. Daha düşük modeller için biraz pahalı oluyor maalesef. Aşağıdaki tablo 2018 yılı için ücretli cihaz değişim fiyatlarını göstermektedir:

Yuvarlak içine alınan iyatlar aynı zamanda ücretli değişim fiyatlarıdır.

Garantiniz devam etsin veya etmesin; yukarıdaki fiyatlarla suya düşen iPhone yenisi ile değiştiriliyor.

iPhone’un suya düştüğü nasıl anlaşılır?

iPhone’larda sıvı temas göstergeleri vardır. Sıvı teması halinde bu göstergeler renk değiştirirler. Servislerin suya düşen iPhone’un anlamasının 1. yolu budur. Ama bazen sıvı temas göstergelerine sıvı ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis bu gibi durumlarda diğer belirtileri anlamaya çalışır. örneğin, kasanın içindeki bir leke, metal kısımlarda meydana gelmiş bir aşınma, su temasının delillerindendir.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Suya düşen iPhone tamir edilir mi?

Bu sorunun basit bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin; anakart arızalandıysa genellikle yapacak birşey olmuyor. Zaten anakart fiyatı iPhone fiyatına denk. Bu yüzden değişim yapmak pek mantıklı değil.

Diğer bir durum da şu: Suya düşüş bir iPhone’un tamirinden belirli bir süre sonra, farklı arızalar da görülebiliyor. Bu yüzden birçok servis suya düşmüş bir cihazı tamir etmek istemeyebiliyor.

Ama sonuç olarak; sıvı temasına uğrayan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

Soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Büyük bir aksilik olmadığı sürece 24 saat içinde tüm sorulara cevap verilmektedir.

742 YORUMLAR

 1. merhaba ben ıphone 5 kullanıyorum karla oynarken 2 defa falan telefonum kara düştü karlandı biraz silkeledim sonra cebime koydum ve cebimin ağzını kapattım sonra bidaha düşmedi eve geldikten sonra telefonumdan ses gelmiyordu sadece kulaklığı takınca geliyordu. direk suya düşmediği içinde bişey olmaz sandım diğer fonksiyonlar çalışıyordu gece şarja taktım ve uyudum sabah kalktığımda şarj olmuştu akşama kadar çok normal bir şekilde kullandım ve şarjı bittiğinde şarja taktığımda kırmıızı şarj imgesini gösteriyordu ama şarj olmuyordu telefonu açmıyodu her defasında şarja taktığımda imge var ama dolmuyor sizce ne yapmalıyım

 2. Merhaba, cuma günü telefonum suya düştü, yuvarlak buton başta tutukluk yapıyordu falan düzelmeye başladı. Şuan için tek sorunum telefonda sim kart takılı ve servis yok yazısı gözüküyor. Cıkartıp takınca bir kaç saniye telefon çekiyor sonra tekrar gidiyor. Gün içinde de “canı isterse” gözüküyor. Bu durumda sim kart mı zarar gördü yoksa telefondan mı kaynaklı?

 3. Merhaba. IPhone x suya düşürdüm. Düşürdüğümde ve su ile teması kesildikten sonra çalışıyordu. Dolayısıyla müdahale etmedim. Aradan 2 saat geçti telefon kapandı şu an çalışmıyor. Telefon açılmıyor. Telefonu açmaya çalıştığınızda düzgün bir şekilde yarım elma amblemi geliyor tekrar açılmıyor. Ne önerirsiniz. Şu an yurtdışında olduğumdan kaynaklı pirince de koyamıyorum. Yorumunuzu rica ederim.

 4. Oncelıkle merhaba telefonum ıphone7 denıze düştü ben hiç bır şey yapıp telefonu rıske atmadan telefoncuya verdım oda bana bır hafta sonra gerçi verdı fakat anakarttakı arızaları duzeltemedıgını soyledı telefon şifre ısterken tam basacağım vakit tekrardan başlıyor lütfen yardım eder mısınız servıse götürdüm benden 3000 lira ıstedı 0 ıphone7 ile değişmem için sıvı TEMA’sını anladılar

 5. İyi günler , iPhone 6 sıvı ile temas etti çok az bir miktar ,telefon açılmıyordu
  Pirinç içine koydum çalıştı fakat wifi ve Bluetooth çalışmıyor
  Ne yapabilirim selamlar.servis garanti kapsam dışı

 6. 6s suya düştü önce ısındı iki gün pirincin içinde beklettim ama telefon açılmıyor. erkranda da çatlaklar vardı ordan su girmiştir muhtemelen kurtarılabilir mi?

 7. iyi günler iPhone 6 suya düştü telefon çalışıyor konuşa biliyorum fakat ara sıra ekrandaki msj arama vs kayıyor birde şarz aleti takılmıyor pirince koydum 24 saat oldu şimdi kapattım pirinçte garantisi var 7aylık telefon dün sabah oldu ne yapabilirim

   • Merhaba aypon 6 telefon cebimde Islandı suan telefon acık ama dokunmatik çalışmıyor kart okuyor birde telefon sag tarafında açılma var bundan dolayı garanti Kapsamı girermi hiç oynama yok ama

 8. Merhaba tlfnum 8 üstüne su döküldü biraz konusurken karsı tarafın sesini az duyuyorum alttaki bi tane hopörlerde calişmiyo servise götürünce yapılır mı ?

 9. selam benim iphonem suya duwdu prince koydum acinca teli ilk ekrana elma wekli gelir yeniden sonur ne yapa bilirim yardim edin zehmet olmasa

 10. selam menim iphonem suya duwdu prince koydum wimdi acma tuwuna vurunca ekrana elma wekli gelir sonra yeniden sonuyor bana yardimci olun lutfen

 11. merhaba telefonum iphone 6 havuza düştü telefon çalışıyor ama ekran parlaklığı aşırı derecede az dokunmatik çalışıyor karşıdan gelen çarğıları falan kabul edebiliyorum ekran değişti fakat düzelmedi ne yapabilirim

 12. Merhaba ıphone 6s kullanıyorum .Telefonum suya düştü ben açmamam gerektiğini bilmiyordum ama açtım başta bi sorun göremedim ama bir 5 dakika sonra ekranın sol tarafı kararmaya başladı ardından dokunmatiği çalışmadı .Sonra ekran tamamen gitti kapanmıyor da telefon . Bu şekilde pirince koydum.
  Sizce kurtarılma şansı var mıdır ?

 13. Merhabalar. Telefonum iphone 6. Lavoboya su açıkken düştü 2-3 saniye içinde hemen aldım. Kuruladım o an telaşla 3-4 saniye kurutma makinesi tuttum ama aklıma gelince hemen çektim. Kontrol ettim her şeyi çalışıyordu. Hemen pirince attım. Ara ara kontrol ediyorum tam 1 gündür pirincin içinde her şey normal gözüküyor. Sadece uygulamalar arada güncelleme yapar gibi gidip geliyor. Sizce ne yapmalıyım?

 14. Merhabalar iphone 7 cihazımız bu gün 15-20 cm derinlikte suya düşürdüm 4 5 saniye kadar kalmıştır suda hemen çıkarttım ve direk kapattım bidaha açmadım şuan 45 dakika sonra pirincin içine bıraktım. bulunduğum yerdeki telefoncular açıp kurutup temizlememiz lazım dediler açıkcası güvenemedim.Burda kontrol ettirsemmi servisemi göndersem bilemedim yurtdışından gelmişti garantisi bitti.Ne önerirsiniz ?

 15. merhablar, iphone x suya düşürdüm sudan çıkardığım kurutum ama telefon çalışır haldeydi 2-3 saat hiç birşeysi yoktu ve sonra şarjı bittince şarja takdım yarım saat geçti telefona baktım apple işareti yanıp sönüyor ne yapabilirim bunun için? telefonu bir pirinç kutusuna koydum.

 16. Merhaba ben telefonumu ıphon 6 klozete düşürdüm ve düştügüyle çıkartırım bir oldu.Ekran başta geldi giti sonra çok az kurutma makinasıya kurtum daha sonra pırince koydum bir gün boyunca piriñçte kaldı ama hala açılmıyor daha yeni telefonum yardımcı olabilirmısınız.

 17. MERABALAR BENİMDE İPHONE 6 SUYA DÜŞTÜ SUDAN ÇIKARDIĞIMDA AÇIKTI TAM SİLERKEN KENDİLİĞİNDEN KAPANDI SONRA PİRİNÇE KOYDUM BİRGÜN SONRA AÇILIYOR MU DİYE AÇMAYA ÇALIŞTIM AÇILDI GERİ HEMEN KAPATTIM PİRİNÇE KOYDUM 5 GÜNDÜR PİRİNÇİN İÇİNDE BUGÜNDE AÇMAYA ÇALIŞTIM AMA AÇILMIYOR SİZCE NE YAPMALIYIM

 18. Ihpne 7 plus telefonumu oğlum yıkadı telefonu Pirinçte beklettim bi süre sonra çıkardım telefon açıldı bir tek home geri tuşu çalışmıyor, parmak izi çalışıyor.Ama kameralardaki buhar beni rahatsız ediyor.Buhar zamanla geçer mi?

 19. Merhabalar iPhone 6 telefonum temizlik kocasına düştü içi su dolu ve her türlü deterjan çamaşır suyu dahi vardı iki kez servise görürdüm yalnız içi küflenmiş artık bişi olmaz diyor ben bu telefondan çok memnundum yapabileceğim başka bişi var mı

 20. Merhabalar ıpone 6 telefonumu dış plastik koruma kabı ile beraber buzlu suyun içerisine düşürdüm düşmesiyle ani refleksle çıkardım düşme esnasında telefonuma çağrı gelmekteydi Sudan çıkardıktan sonra meşgule alıp cihazı kapadım peçete yardımıyla kuruladıkdan pirinçsiiçeriside koydum yaklaşık 6saat beklettikten sonra açıp kontrol ettim çalışmayan aksamı göremedim 15saattir kullanıyorum şarja taktım bisıkıntı gözükmüyor yapmam gereken birşey varmıdır acaba şimdiden teşekkürler

 21. Benim telefonum denize dustu ve ben yikamadan pirince koydum acilmiyor yarin servise gondercem bilmiyordum normal suyla yikanicani tamir olur mu yardinci olursaniz cok sevlnirim

 22. Merhaba, bende suya düşürdüm sonrasında yapmayınız dediğiniz herşeyi yapmışım ? şu an ne touch id çalışmıyor, çalışmasın mühim değil ama şarjım kullanmazsam 5 saat içinde kendi kendie bitiyor, yahut kullanırsam 1 saate bitiyor ? ne yapabilirim? Pil ini değiştirsem sorun çözülür mü sizce?

 23. Merhaba telefon çamaşır makinesinde yıkandı 3saat kadar çamaşırları cıkarırken farkettik sonrasında kurutma makınesıyle sanıyelık kuutup prize taktm cız cız ses yaptı cıkarıp pirincin içine koydum bır gün sonra telefonun su damlacıklarından gorunmeyen kameraları acılmıstı ama sarj yine olmadı tekrar pirince bıraktım sizce sans var mı

 24. ben telefonumu yaklaşık 1 yıl önce suya düşürdüm. İphone 7 kullanıyorum. Şuana kadar önerilen şeyleri denedim fakat bir faydası olmadı. Sizce ne yapmalıyım?

 25. İphone 7 Telefonum cebimdeyken üstüne kola döküldü cebim ıslandı telefonu çıkarttığımda kılıfında azıcık ıslaklık vardı bende bişey olmaz dedim abimi aradım ve sol altakı hoparlörlerin çalışmadığını anladım hemen pirince yatırdım ne yapmalıyım

 26. telefonum suya düştü ilk basta calısıyordu fkat daha sonra acılmadı ikide bir apple logosunu gösterip geri kapanıyor telefoncuların sorunun ne oldugunu çözemedi

 27. Merhaba! Telefonum suya düştü, teknik serviste ekran değişimi yapıldı fakat telefonda bazı problemler yaşıyorum, bu sebeple yenisiyle değiştirmeyi düşünüyorum fakat bu mümkün müdür?

 28. Teldonum iphone 6 suya düşürdün ve telaşla kurutma makinesinde kuruttum telfon açılır gibi oldu ama açılmadı ve telefonu açma tuşuna basacağım zaman cızırtılı bir ses geliyor

 29. Merhaba bn iphone 6 yı suya düşürdüm pirince koydum şuan telefonun şarj alıyor herşey normal ama dokunmatiği çalışmıyor ne yapabilirim

 30. merhaba ben telefonumu şelaleye düşürdüm ve galiba üzgün oluşumdan ve panikten bişey yapmadım pirinç yoktu ormandaydım telimi uzun süre kapalı tutmadım ve aynı gün şarzada taktım telefonda sıkıtı görmeyince ama bir sonraki gün sabah uyandığımda beyaz ekran gitmiş yerine soluk çizik çizik renkli bi ekran gelmiş bazen dokunmatik çalışıyor bazen çalışmıyor ne yapmalıyım

 31. Merhaba, iPhone XS deniz düştü sonrasında telefonu bi süre kullandım dokunmatik ekran da aksaklıklar vardı tam çalışmıyordu bi süre sonra dokunmatik ekran hiç çalışmamaya başladı, fakat yan tuşlar ve Siri ile arama yapabiliyorum Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

 32. IPhone 6S ‘i çamaşırlarla birlikte çamaşır makinesine atıp yıkadığımı fark edince hızla çıkardım. kaç dakika makinede yıkandığına dair net bir fikrim yok ancak 15-20 dakika sürdü sanırım 🙁 telefonumu makineden çıkardığımda bir yanı kararmaya yüz tutan ekranı açık fakat sim kart çalışmıyor uyarısı veriyordu.. hemen havluyla nemini alarak pirinç torbasına koydum. umarım hala hayattadır..!

 33. Merhaba ben iphone 8plus kullanıyorum ve deniz suyuna biraz maruz kaldı ve kapandı açılmıyor telefonum olma ihtimali nedir öğrenebilir miyim acaba???

 34. merhaba ben iphone 7 kullanıyorum telefonum klozete düştükten sonra 3 saniye yıkadım ve bezle sildim. telefonu kontrol etmek için açtığımda 10 saniye sonra ekran gitti. pirince koydum ertesi gün güç tuşuna basınca etki etmedi ne yapmalıyım

 35. Telefonum (7plus) denizde ıslandı; 2 -3 gün çalışmaya devam etti (pirince yatırmayı falan bilmiyodum) bişey olmadı sandım. Sonra şarj bitip kapanınca açılmadı. Elma beyaz ekran görünüyor daha fazla bişey olmuyor. Telefona hiç üzülemiyorum içinde çok önemli fotoğraflarım var.. Fotoğrafları kurtarmam mümkün mü ? Sizce ne yapmalıyım? fotoğraflar gider diye service vermek istemiyorum.

 36. merhaba ipone 8 tlfnum suya düştü bozduldu hiç bir yerde yapılmıyor arka kasasıda kırık ön ekranda çatlak bu tlfnun parçaları satılırmı bi işe yararmı yada kaç para sayar bunu tlfncu başka bir tl alsam

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?