iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

Suya düşen iPhone'unuz hakkında neler yapabilirsiniz? Garanti durumu nedir? Tamiri mümkün müdür? Değişim yapılır mı? Tüm bu sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

758

Binlerce lira verdiğiniz iPhone’unuz suya düştüğü için bu sayfaya geldiğinizi biliyoruz.  iPhone’un suya düşmesi durumunda acil olarak yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer başınıza böyle bir durum gelmediyse bile, bu tarz durumlarla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi bilirseniz iPhone’u kurtarmak için bir adım atmış sayılırsınız.

[Bu yazı 21/12/2021 tarihinde güncellenmiştir. Güncelleme sonrasında eski bilgiler yenileriyle değiştirilmiştir.]

Önemli hatırlatma:

iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone SE (2. nesil), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR gazlı içecekler, bira, kahve, çay ve meyve suyu gibi sık tüketilen sıvıların kazara dökülmesine karşı dayanıklıdır. Dökülme durumunda etkilenen alanı musluk suyuyla durulayın ve ardından iPhone’unuzu silip kurulayın. (Kaynak: Apple.com)

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır ?

iPhone’un suya düşmesi durumunda birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınırlar. Bu durum kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • iPhone’un ekran dokunmatiği suya düştükten sonra çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone’dan ses gelmeyebilir.

Öncelikle panik yapmanıza gerek yok, elinizde suya düşmüş bir iPhone varsa ;

 • iPhone’u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın
 • iPhone’u kapattıktan sonra içinden hattınızı çıkartın
 • Mikrofiber bir bez yardımı ile iPhone’u iyice kurulamaya çalışın. Eski modellerde pirince koyun derdik ama yeni modeller zaten suya dayanıklı.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz başarılı olma ihtimaliniz artar.

 

Suya düşmüş telefona yapılmayacaklar:

 • Öncelikle sakin olun. Panik yapmayın. Birçok kişi bu sorunu kayıpsız atlattılar. Rahat olun.
 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkmayın. Suyu daha iç kısımlara itersiniz.
 • Elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmayın. Dokunmatiği bozarsınız.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olur.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Üflemeyin. Suyun daha derinlere kaçmasına neden olursunuz.

Suya düşen iPhone Garanti Durumu

Eğer iPhone’nunuz suya düştükten sonra bu yöntemlerle de düzelmiyorsa, teknik servise götürmekten başka şansınız yok maalesef.

Suya düşen iphone garanti kapsamına girer mi?

Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı. maalesef HAYIR. iPhone veya iPad suyla temas ettiğinde garanti kapsamından çıkar. Bu konuda Apple’dan alıntı yapalım:

 

“iPhone veya iPod sıvı nedeniyle (örneğin, kahve veya alkolsüz içki) hasar görürse, sıvı hasarı için uygulanan servis Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi veya AppleCare Protection Plan (APP) kapsamında değildir. 2006’dan sonra üretilen iPhone ve çoğu iPod aygıtlarında, aygıtın suyla veya su içeren sıvıyla temas edip etmediğini gösteren yerleşik Sıvıyla Temas Göstergeleri bulunur.”

Geçen yıl Apple’ın servis formları internete sızmıştı:

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterdiğim yerde sıvı teması konusundan bahsedilmiş. Bu durumda işlem yapılacağı ama garanti dışı işlem yapılacağı belirtiliyor.

Apple’ın şöyle bir uygulaması mevcut: Suya düşen iPhone’un garantisi varsa size ücretli cihaz değişimi teklif ediyorlar. Bu değişim de iPhone X, iPhone 8/ 8 Plus, iPhone 7/ 7Plus hatta iPhone 6s/6s Plus için oldukça cazip. Daha düşük modeller için biraz pahalı oluyor maalesef. 2021 yılı için ücretli cihaz değişim fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Garantiniz devam etsin veya etmesin; yukarıdaki fiyatlarla suya düşen iPhone yenisi ile değiştiriliyor.

iPhone’un suya düştüğü nasıl anlaşılır?

iPhone’larda sıvı temas göstergeleri vardır. Sıvı teması halinde bu göstergeler renk değiştirirler. Servislerin suya düşen iPhone’un anlamasının 1. yolu budur. Ama bazen sıvı temas göstergelerine sıvı ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis bu gibi durumlarda diğer belirtileri anlamaya çalışır. örneğin, kasanın içindeki bir leke, metal kısımlarda meydana gelmiş bir aşınma, su temasının delillerindendir.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone Suya Düştü Beyaz Ekran Hatası Alıyorum ?

iPhone suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız önce cihazınıza reset atmayı denemeniz gerekir. Bu reset işlemini yapabilmek için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, daha sonra cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Eğer beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınız kurtuldu demektir, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal olarak bir arıza var demektir ve Apple teknik servisden destek almanız gerekecektir.

Güncelleme: Şu yöntem de işe yarıyor:

1- Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneğini “Asla” yapın.
2- Otomatik parlaklığı da aynı yerden maksimum yapın.
3- Şarj kablosunu takarak, bir poşetin içine pirince koyun.
4- Bir- iki gün bekletin.

Suya düşen iPhone tamir edilir mi?

Bu sorunun basit bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin; anakart arızalandıysa genellikle yapacak birşey olmuyor. Zaten anakart fiyatı iPhone fiyatına denk. Bu yüzden değişim yapmak pek mantıklı değil.

Diğer bir durum da şu: Suya düşüş bir iPhone’un tamirinden belirli bir süre sonra, farklı arızalar da görülebiliyor. Bu yüzden birçok servis suya düşmüş bir cihazı tamir etmek istemeyebiliyor.

Ama sonuç olarak; sıvı temasına uğrayan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarım Apple Uzmanı olarak suya düşen iPhone‘u kurtarma konusunda yardımcı olabilmişizdir, eğer sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu iletebilirsiniz.

Önemli güncelleme:

iPhone 7 ve sonraki iPhone modeller;

Sıvı sıçramasına, suya ve toza karşı dayanıklıdır ve kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiştir.  Suya daldırılmadığı bir sürece sorun olmayacaktır.

iPhone 12 ve iPhone 13 serisi tüm modeller;

30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinliğe kadar suya dayanıklıdır.

Aşağıdaki modeller 30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinliğe dayanabilirler:

 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus

Soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Büyük bir aksilik olmadığı sürece 24 saat içinde tüm sorulara cevap verilmektedir.

Önceki İçerikiOS 15.3 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone SE Plus Tanıtım Tarihi için Büyük Sızıntı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

758 YORUMLAR

 1. Iphone 8plus suya düştü önce ses biras boğuk geldi sonra ısındı telefon sim kartını çıkardım home tuşu çalışmıyor pirince koydum duzelir mi lütfen cevaplayın

 2. Merhaba,
  İPhone 6’mı suya düşürdüm. Hiç dokunmadan bir gece pirinç içerisinde beklettim. Ertesi gün açtığımda hiçbir problem görünmüyor ancak ses açma tuşuna bastığımda ekranda kulaklık sesi açılıp kapanıyor. Alarm çalıyor ancak müzik açtığımda çalmıyor. Sim kart takılı olmadığı için aramada bilemiyorum nasıl. Bu sesler çıkıyor. Acaba hoparlörde mi sorun. Yine pirinçte bekletiyorum şu an.

 3. merhaba ıphone 11 havuz suyuna düştü 15 sn falan içeride kaldı en fazla tüm özellikler çalışıyor denedigime göre , ancak ses atarken cızırtılı devam ediyor ilk attıgım seste dah fazlaydı 10 dk sonra attıgım seste cızırtı daha azdı acaba sorun devam eder mi geçer mi teşekkürler

 4. telefonum suyun içine düstü çıkardığımda sonic denen uygulamayı açtım deliklerden titresim vererek suyu çıkarıyordu sonra bi anda telefon kapandı kendi kendine açılıp kapanıyordu kısa devre yaptı herhalde ne yapmam gerek (marka : iphone 7)

 5. Merabalar. 10 ay kadar önce Iphone xr cihazımla deniz suyunda hikaye çektim. Başlarda bi sorun yoktu. Daha sonra karşı tarafa sesim bazen gidiyor bazen gitmiyor bazende iki dakka falan sonra karşı tarafa gitmemeye başlıyor sesim. Hoparlörde konuştuğumda bi sıkıntı olmuyor. Whatsap ta konuşurken herhangi bir sıkıntı yok. Bu durum hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 6. Merhaba iPhone 6 telefonumda haritalarda gideceğim konumu gösteriyor fakat sonrasında gideceğim yere yönlendirme yapmıyor olduğu yerde belli bir müddet kalıyor sonrasında saçma sapan yönlendirme yapıyor neden olabilir bu teşekkür ederim şimdiden cevabınız için

 7. Merhabalar dün havuza girerken iphone xr telefonum cebimde kalmış ve o şekilde 3-4 dakika suda kaldı sonrasında farkedince direkt çıkardım sudan. Çıkarttığımda dokunmatiğinde, çalılmasında bir sıkıntı yoktu sadece seste sıkıntı vardı. O da şuan neredeyse tamamen geçti gibi. Burada yapılmayacaklar arasında yazıyor fakat dün bunu bilmediğimden hemen telefonu havluya sardım. Telefonu da hala şarja takmadım. Bir sıkıntı var mıdır ya da sonrasında bir şey olur mu diye emin olamadım. Bir problem olup olmadığını kendim nasıl anlayabilirim. Artık telefonu şarja takmamda bir sorun olur mu

 8. Benim iphone 13 pro telefonum havuza düştü hemen aldım 4 gün oldu Allah’ıma şükürler olsun şuanlok bir şey yok yazanları harfiyen uyguladım bir şey yapmama gerek var mıdır acaba ?

 9. Bugün iphone 14 pro max denize düşürdüm daha doğrusu elimde telefonla ben düştüm hemen çıktım kıyıdaydım zaten ama ilkte bişey yoktu şarja takınca dolmadı ıslak olduğuna dair uyarı verdi sonra sım kart okumadı şarj bir süre sonra oldu ama sım akşama kadar sım kart yok olarak uyarı verdi giriş yerini açıp beklettik 7 8 saat sonra kendi kendine oldu ama sonra bir sorun çıkarır mı sonradan emin olamadım telefonda benim değil yardımcı olur musunuz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?