iPhone Spotlight Araması Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

1
3601

Apple’ın iOS işletim sisteminde yer alan Spotlight aramasını her ne kadar her gün kullanıyorda olsak, Spotlight aramasına daha yakından bakarak neler yapabileceğimizden bahsedelim biraz.

Spotlight Nedir ?

Spotlight, iPhone’un içerisinde kullanabildiğimiz bir nevi arama motorudur. Bir örnekle açıklamak gerekirse, iPhone’un içerisinde size gelen yüzlerce mesaj vardır ve bu mesajların içerisinde bir mesajı bulmak istiyorsunuz. Yüzlerce mesaja tek tek bakarak aradığınız mesajı bulmak bir hayli zor olacaktır. Ama Spotlight araması yaparak, bulmak istediğiniz mesajın içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak bulabilirsiniz.

Sadece mesajlar uygulamasında değil, bu Spotlight araması sayesinde iPhone’da veya iPad’de ne kadar uygulama varsa hepsinin içerisinde kullanabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Kullanılır ?

Spotlight aramasını kullanmak oldukça basit. Bunu yapabilmek için ana ekranda parmağınızı aşağı doğru hızlıca kaydırmanız yeterli olacaktır. iPhone veya iPad’de otomatik olarak Spotlight aramasına geçmiş olacaksınız.

Spotlight Ayarları Nasıl Yapılır ?

Spotlight araması sayesinde yukarıda da bahsettiğim gibi iPhone veya iPad’de yüklü bütün uygulamalar içerisinde arama yapabilirsiniz. Ama sonuçları daha rahat görmek isterseniz arama yaptığınızda sadece Mesajlar içerisindeki sonuçları ya da sadece Notlar uygulaması içerisindeki sonuçları görmek isteyebilirsiniz.

Spotlight aramasının ayarlarına erişebilmek için Ayarlar > Genel > Spotlight Araması bölümüne girerek hangi uygulamanın sonuçlarını görmek isterseniz ona göre ayarlayabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Silinir ?

Spotlight aramasını silebilmeniz için şuanda bir yöntem yok. Apple, Spotlight aramasının hızlı olması için cache kullanıyor yani bazı bilgileri önbellekte tutuyor ve bu bilgileri belli aralıklarla siliyor, ancak bu aralık ne kadar sürüyor kesin bir bilgim yok.

Spotlight araması hakkında başka bir sorunuz olursa bu sayfanın altına yorum olarak yazabilirsiniz.

1 YORUM

  1. iPhone Tabletim çok dolu. Yazı yazarken harfler basılmıyor.
    Tabletim çok dolu olduğu için çok yavaşladı, şuan temizlemeyede vaktim yok.
    Çok dolu olduğuğu içinçoğunlukla maillerimden ve notlarımdan Spotlight arması yapmam da gerekiyor.
    Bu durumda Spotlihttq nasıl bir kapatma yapabilirim? Ayarlardan Spotlight’ı Açınca uygulamaların hepsi açık görülüyor, istemediklerimi Kapatmayı seçmem yeterlimir. Ozaman Notlarda ve Maillerde arama yapabilşrmiyim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?