iPhone şebeke sorunları ve çözüm yolları

100
78982

Sitemize sıklıkla gelen şikayetlerden birisi de iPhone şebeke hatası. Bu hata iPhone kullanıcılarını oldukça rahatsız eden ve birçok sebebi olabilecek bir hata. Bu hata ile durum çubuğunda “şebeke yok” veya “Aranıyor” yazısı gördüğünüz zaman karşılaşıyorsunuz. Bunun sonucunda da arama yapamıyorsunuz, aranamıyorsunuz ve internete giremiyorsunuz. İnternetteki en kapsamlı şebeke sorunu çözme konusuna hoşgeldiniz.

“iPhone şebeke yok” sorunu neden çıkar? Nasıl çözülür?

Aşağıdaki adımlar tek tek denenmelidir. Sorun düzelirse bir sonraki adıma geçmenize gerek yok.

# 1-  Sim kart kaynaklı olabilir. Bazen sim kartını çıkarıp tekrar takmakla bazen de sim kartı değiştirmekle düzelir. Başka bir sim kartı, iPhone’unuzda deneyerek, çözülüp çözülmediğine bakın.

# 2- GSM operatöründen kaynaklanabilir. Bulunduğunuz yerde GSM operatörüne ait baz istasyonu iyi çekmiyor olabilir. Ayrıca bodrum kat gibi yerlerde de sinyal çekmeyecektir.

# 3- Telefonunuzda geçici bir arıza olmuş olabilir. Bunun için Hard Reset yapmanız sorunu çözecektir.

Bakınız: iPhone’da Hard reset nasıl yapılır?

# 4- iOS sürümünüzle ilgili olabilir. Çözümü ise eğer güncel bir sürüm varsa, cihazınızı güncellemek. Bunun için de Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme yolunu takip edebilirsiniz. Bunun için iTunes üzerinden güncelleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

# 5- Operatör ayarlarını güncelleyebilirsiniz. Operatör ayarlarını görmek için; Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına bakabilirsiniz. Yeni ayarları almak için operatörünüzün websitesine göz atabilirsiniz. Örneğin, internet ayarları için,

Vodafone’da şebeke çekmiyorsa; *7000# tuşlayıp arama tuşuna basın. Gelen ekranda servisler kısmını seçin. Hangi internet ayarını almak istiyorsanız bunu seçin. Ayrıca şu müşteri hizmetleri numarasını kullanarak yardım alabilirsiniz: 542 veya 0542 542 00 00

Turkcell’de şebeke çekmiyorsa;  0532 757 07 70 numaralı hattan ücretsiz destek alabilirsiniz. İsterseniz şu numaralardan da yardım alabilirsiniz: 532 veya 0532 532 0000

Türk Telekom şebekesinde sorun yaşıyorsanız; 444 1 444 müşteri hizmetlerinden veya 05557579747 numaralı telefon numarasından yardım alabilirsiniz.

# 6- Başka bir SIM kartı denediğinizde sorun düzeliyorsa ve servis ayarları yukarıdakileri denediğiniz halde sorun devam ediyorsa operatörü arayıp, destek isteyebilirsiniz. Ayarlarınızı kontrol edebilirler.

# 7- Tüm denemeleriniz sonuç vermediyse Apple servislerine başvurma zamanı gelmiş demektir. Bunun için önünüzde iki seçenek var:

a) Garantiniz devam ediyorsa Resmi Apple servislerine veya Apple yetkili servislerine başvurunuz.

Bakınız: Apple Yetkili Servisleri

b) Garantiniz devam etmiyorsa, cihazınızı emin ellere teslim edebilirsiniz. Teknik Servis sayfamız için tıklayınız: Apple iPhone-iPad Teknik Servisi

 

Şebeke var ama aranamıyorum?

Şebeke varsa ve arama yapamıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

#1 Kontrol çubuğundan veya Ayarlardan Uçak modunu kontrol edin. Uçak modu aktif ise kapatın. Pasif ise açıp, tekrar kapatın.

#2 Ayarlar > Rahatsız Etme kısmından bu ayarın kapalı olup olmadığına bakın. Kapalı olmalıdır.

#3 Sizi arayan numara engelli olabilir. Bunu kontrol etmek için; Ayarlar > Telefon > Arama Engelleme/ No belirleme kısmına bakın.

#4 Hard Reset yapın.

#5 Operatör ayarlarını kontrol edin. Sorun yoksa operatör ile irtibata geçin. Fatura ile ilgili bir sorun olabilir.

#6 Sorun düzelmezse Apple servisi ile irtibata geçin.

 

iPhone şebekesi var ama internete giremiyorum.

Şebeke var. Aranma sorununuz da yok. Ama internete giremiyorsanız;

#1 Hard reset yapın.

#2 İnternet ayarlarınızı sıfırlayın. Bunun için; Ayarlar > Genel > Ağ ayarlarını sıfırla yolunu takip edin. Bu işlem sonucunda Wi- Fi şifreleri, hafızada bulunan ağlar, VPN gibi ayarlar silinecektir.

#3 Bant problemi olabilir. Ayarlar > Hücresel > Seçenekler > LTE’yi etkinleştir kısmından 4G’yi etkinleştirin. Diğerlerini kapatın.

Sizden gelenler:

1- iPhone 7  telefonum çekmiyor arayanlar kapalı diye söyledıkleri için telefonumu garantiye verdim değişim yaptılar. “Merve”

[11 Ağustos 2021 güncellemesi: Bu güncellemede imla hataları giderilmiş ve bazı bilgiler yenilenmiştir. Yerli operatörler konuya eklenmiş olup iletişim bilgileri düzenlenmiştir.]

Önceki İçerikiPhone şarj aletinin kablosu neden bu kadar çabuk deforme oluyor?
Sonraki İçerikmacOS Big Sur 11.5.2 Sürümü Yayında! Değişim Var mı?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

100 YORUMLAR

  1. Merhabalar telefonum 13 yeni aldım. Bazı PDF uygulamalarını açıyor yolluyorum başkasına açılmıyor 10 dosyadan 4 karşı tarafa vpn hatası dosya indirimedi Wi-Fi kapatın tekrar deneyin gibi bir hata koduyla gidiyor. Telefonu alalı 14 gün oldu söylemem rağmen telefonu değiştirmiyorlar. Şirkette Herkesin telefonu 2 diş çekiyor ses hatası yok ama benim telefonumda ses kesik kesik oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?