iPhone SE 2020 Kamera Puanı Açıklandı – Beklenmedik Performans

0
346

iPhone SE 2020, yıllar yıllar sonra gelen SE serisinin incisi oldu. Çerçeveli bir iPhone isteyenler için yeni umut olan SE 2020, düşük özellikleri olan bir telefon değil.

Hep şu ifadeyi kullandık “Uygun fiyatlı iPhone” ifadesi. Fiyatın diğer iPhone telefonlara göre düşük olması, bu modelin teknik performans değerlerinin düşük olacağını da işaret ediyordu. Ama böyle olmadı. A13 Bionic işlemciler, yüksek RAM kapasitesi ve güncellenmiş grafik birimiyle telefon yeterince performanslı bir model oldu.

Performans testleri tatmin edici bulununca iddialar bu kez kamera üzerinde odaklandı. Tek bir kameranın kullanıldığı bir akıllı telefon olması, telefonun çekim kalitesinin düşük olduğu şeklinde algılandı. Sonuçta 3 kameralı iPhone 11 telefonları var. 3 kameralı telefonlara karşı tek kameralı iPhone SE 2020 ne kadar başarılı olabilir ki? DxOMark testleri gösteriyor ki tek kamera başarılı oldu.

Bakın: Bilmeniz Gereken En iyi iPhone SE 2020 İpuçları

iPhone SE 2020 Tek Kamerası Kaç Puan Aldı

Telefonun arka kamerasını hatırlayarak başlayalım. Arka kamerada 12 MP f/1.8 diyafram açıklıklı tek bir lens var. A13 işlemcilerinin de etkisiyle beraber 4K 60 FPS çekim yapabilen kamerada tüm portre modlarının destekleneceği de açıklanmıştı.

Portre ışık modlarının bile desteklendiği akıllı telefonda ek olarak HDR gibi artı destekler bulunuyor. Arka kamera tek ama güzel bir kamera.

DxOMark değerlendirmesine göre fotoğraf çekiminde telefon 103 puan alıyor. 103 puan alınması, tek kamera için yeterli. Video puanı her telefonda olduğu gibi biraz düşük kalmış. Video puanı 98. Video puanının düşük olması anlaşılabilir. Çok kötü değil.

iPhone SE 2020

Daha iyi konumlandırmanız adına listedeki yer hakkında konuşalım. iPhone SE 2020 kamera puanı ortalaması 101. Bu puan telefonun iPhone X ile aynı seviyede olduğunu ve Pixel 3A telefonunu da yakaladığını gösteriyor.

Listede iyi bir yer edinen akıllı telefonun belki ön kamerası biraz düşük bir puan almış olarak değerlendirilebilir. 7 MP tek ön kamera 83 puan almış ve bu telefonun DxOMark listesinde geriye düşmesine neden olmakta.

Ön kameraya ve video performansına rağmen telefonun yeri gayet iyi. Rakipler çok güçlü unutmayalım.

Önceki İçerikiOS 14 Ses Tanıma Özelliği ve Kullanımı
Sonraki İçerikiOS 14, TikTok’un Oyununu Ortaya Çıkardı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?