iPhone SE 2 vs iPhone 8 Karşılaştırması

0
1377

iPhonse SE 2 ve iPhonse 8 karşılaştırması, son dönemin gözdesi oldu. Ortadan raftan kalkan bir telefon var ve bu telefonun raftaki yerine oturmuş olan başka bir akıllı telefon var.

Haliyle iki modelin karşılaştırması şu an için popüler. Her ne kadar iPhone 8 satıştan çekilmiş ve iPhone SE 2 akıllı telefonları henüz satışa çıkmamış olsa da iki telefon karşılaştırılmaya başladı. Belli başlı e-ticaret sitelerinden hala iPhone 8 modelini satın alabiliyorsunuz. Peki, iPhone SE 2 beklenmeli mi? İki telefon arasındaki farklar neler?

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Tasarım Karşılaştırması

Bu başlığı her gören takipçimizin hızlı geç dediğine eminim. 🙂 iPhone SE 2 ilk tanıtıldığı zaman tasarım üzerinde çok durduk.

Bunun nedeni yeni bir tasarım gelmesi değildi. Bunun nedeni söz konusu akıllı telefonların yepyeni bir tasarımla gelmesi değil. Bunun nedeni telefonun bize nostaljik bir esinti yaşatmış olması.

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Karşılaştırması

Eskiye dönüş var. Çerçevesiz telefonlar, açılır kapanır kameralı telefonlar, yok işte kamera ekrana gömülü olarak gelecek gibi modelleri tartışıp duruyoruz. iPhone SE 2 bu alanda bambaşka bir akıllı telefon.

Yeni değil, eski tasarım sunuyor. Ne hikmetse bu tasarımı iPhone 8 telefonunda gördük. İşte iki telefonun karşılaştırılmasına neden olan asıl kısımda burası. İki telefonun tasarımı da aynı.

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Karşılaştırması

Tasarım Çizgileri Nasıl?

Her iki iPhone modeline de alt kısımda Touch ID sensörü var. Alt çerçeve kısmında Touch ID kullanımının dışında üst kısımda da geniş çerçeve var. Her iki telefonun arka kısmında tek bir kamera var ve bunun dışında hiçbir detay yok. Tasarım aynı arkadaşlar.

Ölçüler iPhone SE 2: 138.4 mm X 67.3 mm X 7.3 mm

Ölçüler iPhone 8: 138.4 mm X 67.3 mm X 7.3 mm

Tasarımda Kazanan Kim?

Tasarım kısmında kazanan tabii ki yok arkadaşlar. Her iki modelde aynı kasa ile geliyor. Eğer telefonu tasarımı için alacaksanız iPhone SE 2 modelinin satışa çıkmasını beklemeyin. Şu an satışa devam eden güvenilir bir siteden iPhone 8 alabilirsiniz.

Değişen tek kısım telefonun renkleri. Ekstra bir kırmızı seçeneği var. Bunun dışında aynı telefonu almış olacaksınız. Tabii ki bu yorumları tasarım için yapıyoruz.

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Ekran Karşılaştırması

İki telefonun iç donanımının ortaya konulduğu videoları paylaşmıştık. Takip etmişseniz mutlaka göreceksiniz, iki telefonun iç tasarımında çok benzer noktalar var. Bu noktalar arasında yer alan bir diğer birim ise ekran.

iPhone SE 2: Ekran boyutu değişmeyen akıllı telefon 4.7 inç ekrana sahip. IPS LCD ekran panelinde 750 X 1334 piksel çözünürlük değeri var. 326 PPi piksel yoğunluğuna kadar çıkan ekran 625 nit parlaklık değeriyle geliyor. Retina ekran teknolojisi ve True Tone ekran teknolojisi ise ekran kısmında diğer artılar arasında.

iPhone 8: Yine 4.7 inç bir ekran kullanılmakta. IPS LCD panelin çözünürlük değeri düşüktür diye düşünebilirsiniz. Fakat değil. Çözünürlük değeri kısmında da yine 750 X 1334 piksel çözünürlük sunuluyor. 326 PPi piksel yoğunluğuna sahip olan akıllı telefonda True Tone desteği ve Retina ekran desteği de bulunuyor. Üstelik parlaklık değeri de 625 nit.

iPhone SE 2 vs iPhone 8 ekran karşılaştırmasında da gördük ki yine iki aynı telefon karşımıza çıkıyor. Yine bir fark yok ve telefonu ekran için satın alacaksanız beklemeyin iPhone 8 alın gitsin.

İLGİLİ HABER:  iOS 10'un yeni kilit ekranı nasıl?

Ama tabii ki bir akıllı telefon alırken sadece tasarıma ve ekrana bakmıyoruz. Bunun yanında dikkat ettiğimiz en önemli kısım teknik özellikler. Gelin şimdi de teknik özellikler de neler sunulduğuna bakalım.

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Teknik Özellik Karşılaştırması

Sonunda fark görebileceğimiz bir kısma geldik. Bu kısmı çok hızlı geçmeyelim de biraz daha detaya inelim. Öyle ki telefonların başka bir farkı yok.

iPhone SE 2: Apple’ın en güncel işlemcisi olan A13 serisi işlemcilerle donatılmış olan iPhone SE 2 akıllı telefonu işte burada iddiasını ortaya koyuyor. Apple bu konuda çok kararlı davranmış. 7 nm üretim sürecinden çıkan işlemciler telefonun performans değerlerinin bir hayli yüksek seyretmesini sağlamakta. Aşağı bunun ile ilgili bir link ekleyeceğiz.

Bakınız: iPhone SE 2020 AnTuTu Puanı İddiayı Ortaya Koydu

Telefonun değerlendirme puanlarında iPhone 11 serisinin hemen arkasında geldiği ortaya çıkmıştı ve bunun haberini yapmıştık. Yukarıda yer alan linkten bu konuda detaylara ulaşabilirsiniz. İşlemci dışında RAM kısmında da 3 GB RAM kullanılmış. Depolama birimi ise 64, 128 ve 256 GB olarak değişiyor.

iPhone 8: Apple A11 Bionic işlemcilerinin kullanıldığı telefonda iPhone SE 2 modelinden farklı olarak 6 çekirdekli bir işlemci görüyoruz. Açıkçası çok yüksek bir performans değeri beklemeyin.

Döneminde iyi bir telefondu ancak şu an ki amiral gemisi modellerle yarışabilecek potansiyele sahip bir telefon söz konusu değil. Ram kısmında da 2 GB RAM tercihi yapılıyor. 64 GB ve 256 GB depolama alanı seçenekleri var.

Bakınız: iPhone 8 Parçaları iPhone SE 2020’ye Takılabiliyor

Teknik Özellik Kazananı

Tabii ki iPhone SE 2 akıllı telefonları teknik özellikler kısmında kazanan akıllı telefonlar oluyor. Zaten iki modelin ne farkı var derseniz bu kısmı söyleyeceğiz. Eski telefonu alıp, içerisine yeni işlemcileri koyup yeniden satışa çıkarmışlar diye düşünebilirsiniz. 🙂

iPhone SE 2 vs iPhone 8 Kamera Karşılaştırması

Kameralardan söz etmeden olmaz. Portre modlarını destekleyen yeni bir akıllı telefon var.

iPhone SE 2: Potre modlarını destekleyen 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında tek bir ana arka kamera var. 4K çekim yapabilen arka kameraya ek olarak 7 MP değerinde tek bir ön kamera kullanılmakta. Yüz tanıma sistemi bulunmuyor.

iPhone 8: Ne büyük tesadüfki bu modelde de 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında tek bir kamera var. Bu kez portre modu destekleri yok ve yine 60 fps 4K çekim yapılabiliyor. Ön kısımda da kamera değişmiyor ve yine 7 MP değerinde tek kamera kullanılıyor.

Fiyat Karşılaştırması

Eski akıllı telefon stoklar tükenene kadar hala bazı alışveriş sitelerinde satışa devam ediyor. Fiyatlar ise şöyle:

iPhone 8: 4600 TL ile 4900 TL arası

iPhone SE 2: 5.299 TL başlangıç fiyatı

Genel bir yorum yapmak istersek iPhone SE 2 vs iPhone 8 karşılaştırmasının kazananı yeni SE modeli. Tabii ki bu karşılaştırma iki aynı telefonu karşılaştırmak gibi oldu. Fark işlemcilerde. İşlemci için bu kadar fiyat farkı verilir mi? Evet verilir.

Çünkü 4900 TL’ye varan bir rakamda iPhone 8 modelini tercih etmek çok mantıklı değil. SE 2 modeli en azından işlemciden kazanıyor ve kamera modları da daha iyi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?