iPhone SE 2/iPhone 9 Beklemeye Değer mi? Başka iPhone Almalı mıyım?

0
540

Akıllı telefon pazarında yeni modellerin tanıtımı açısından bir durgunluk var. Etkinliklerin ardı ardına iptal edilmesi ve yeni modellerin sessiz sedasız tanıtılmasının da bu durumda büyük bir etken olarak gösterilebilir. Aynı durum Apple için de geçerli oldu. Marka iPhone SE 2 ya da diğer bir isimle iPhone 9 modeli için beklenen tanıtımı gerçekleştirmedi.

Koronavirüs nedeniyle tanıtımı ertelendiği düşünülen akıllı telefon için önemli bilgiler ise sürekli ortaya çıkmaya başladı. İlk aşamada bilgileri kesinlik kazanmayan render görüntüleri yayınlandı. Bu render görüntüleri telefon hakkında bize bazı tasarım detaylarını verdi. Sonrasında iPhone SE 2 isimli yeni bir akıllı telefon için Apple resmi sitesinde bazı ipuçları ortaya çıkmıştı. Bu süreçten sonra sürekli olarak yeni bilgiler gelmeye devam etti.

Telefon belki tanıtıma çıkmadı evet ama biz telefon hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmış olduk. Bu yazımızda, ortaya çıkan belli başlı özellikleri değerlendirerek yeni akıllı telefonların beklemeye deyip değmeyeceği konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle şu sıralar yeni bir iPhone akıllı telefonu almak isteyen kullanıcılar için fikir vermeye çalışacağız.

iPhone SE 2

iPhone SE 2 / iPhone 9 için Tüm Beklenen Özellikler

Değerlendirmeye geçmeden önce yeni akıllı telefonlar için beklenen özelliklere bakalım. Bu özellikler dediğimiz gibi ilk olarak render görselleriyle beraber ortaya çıktı. Hemen sonrasında bazı raporlarda söz konusu akıllı telefonlar için özellikleri gördük.

Sonrasında ünlü analistlerden biri olan Min Chi Kuo tarafından beklenen özellikler için paylaşımlar yapıldı. Yani paylaşacağımız özellikler sızdırılan özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Büyük ihtimalle telefonun bu özelliklerle beraber geldiğini görmek mümkün olacak.

Tasarım ve Ekran: Telefonda iPhone 4 kasa yapısının yansıtılacağı neredeyse kesin. Apple’ın verdiği ipuçlarında da aynı durum söz konusu. Eski tasarıma geri dönüş yapılacak olan yeni tasarımda söz ediyoruz. iPhone 4 modelinde olduğu gibi eski tip tasarıma dönülmesi boyutu doğrudan etkileyecek. 5 inç üstü akıllı telefonlardan sonra 4.7 inçlik ekran boyutuna geri dönüş yapılacak.

Ekranın bu kadar küçük olması çerçevelerin kullanılmasıyla da doğrudan alakalı olacak. Alt kısımda home butonunun yer aldığı eski tasarım yapısına yer verilecek. Home butonunun eski tip olup olmadığı konusunda ise bir bilgimiz yok.

iPhone 7 modellerinde yer alan dokunmatik yönü ağır basan bir buton mu göreceğiz yoksa iPhone 5 modellerinde kullanılan tuş yapısını mı göreceğiz konusu net değil. Arka kısımda ise o alışık olduğumuz iPhone tasarımını göreceğiz. Tek bir kamera, flaş ışığı ve belki de geri dönen anten çizgileri. Telefonun tasarım yapısı genel olarak bu şekilde olacak.

iPhone SE 2

Teknik Donanım: iPhone SE 2 ya da iPhone 9 akıllı telefon modelinde kullanılacak olan sistem çok kötü olmayacak. iPhone SE akıllı telefonlarında uygun fiyatlı bir yapı sunulmasına karşın biraz daha düşük sistemli bir telefona yer verilmişti. Yeni modelde de bu yönde bir tasarım söz konusu olacak. Telefonun içerisinde eski işlemciler kullanmak istemeyen akıllı telefonların A13 Bionic serisi işlemcileri kullanması söz konusu olacak.

Şu an için Apple’ın en iddialı işlemcisi olan A13 serisi işlemcilerin bu model içerisinde yer alması büyük bir artı olacak. Bunun dışında RAM kısmında da kesilme yapılmayacak. RAM kısmında da yeni akıllı telefonlarda kullanılan 3 GB RAM miktarı yer verilecek. 3 GB RAM miktarı aslında çok yüksek bir RAM miktarı değil.

Fakat durumu Apple’da değerlendirme gerekiyor. Apple son seri akıllı telefonlarında bile maksimum olarak 4 GB RAM kullanmış olan bir marka. Uygun fiyatlı bir akıllı telefonun içerisinde de 3 GB RAM kullanılması Apple için gerçekten iyi bir değer. Tabii ki buradaki asıl görev iOS işletim sistemine düşecek.

iPhone SE 2

Kamera: Telefonun kamerası konusunda soru işaretleri çok fazla. Tek arka kamera kullanılacak bunu biliyoruz. Bunun dışında ön kısımda Face ID sunulmayacağını da biliyoruz. Fakat kameraların teknik detaylarının nasıl olacağı konusunda bir bilgimiz yok. 12 MP değerinde tek arka kamera ve 7 MP ön kamerada sunulabilir, farklı bir yerleşime de yer verilebilir.
Fiyat: Beklentiler ve şu ana kadar sızdırılan raporlar 399 dolar fiyatının geleceğini göstermekte.

Yeni Modeli Beklemek Mantıklı mı?

Gelelim konunun asıl odak noktası kısmına. Yeni akıllı telefonlarda bu özellikler olacak ancak bu özelliklere sahip olan bir akıllı telefonu beklemek mantıklı mı? iPhone 7 ve daha altında bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız, iPhone 6s gibi mutlaka beklemeniz gerekiyor. iPhone SE 2 ya da iPhone 9 uygun fiyatla gelecek ve muhtemelen hemen hemen aynı fiyat aralığına yer verilecek.

iPhone SE 2

Yeni serinin sadece işlemci performansı bile düşünüldüğü zaman bu telefon kesinlikle beklemeye değer bir akıllı telefon modeli olacak. Burada değerlendirme yaparken iki taraflı bakmak lazım. Uygun fiyatlı bir iPhone akıllı telefonu olarak gelecek olsa da bu modelde A13 işlemcileri yer alacak. Yani telefon uzun süre sizi götürebilecek olan bir akıllı telefon olacak.

Eğer iPhone XR, iPhone 11 gibi üst segment modelleri tercih etmeyecekseniz iPhone 7 ve iPhone 6s gibi eski akıllı telefonları tercih etmek yerine iPhone SE 2 ya da diğer adıyla iPhone 9 akıllı telefonlarını beklemek daha doğru olacaktır. Telefonun ne zaman çıkış yapacağı konusunda ise net bilgi yok. Fakat birkaç ay içerisinde bu modelin çıkmasını bekliyoruz. En geç Eylül ayında yapılan tanıtımda iPhone 12 modelleriyle beraber iPhone SE 2 için de tanıtım yapılacaktır.

Önceki İçerikiOS 13.4.1 vs iOS 13.4 Performans Karşılaştırması
Sonraki İçerikMacBook batarya / pil ömrü nasıl uzatılır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?