iPhone şarjı az mı gidiyor?

0
3706

iPhone kullanıcısı olanlar 2 gruba ayrılıyor:

 • Şarjlarının az gittiğini düşünen memnun olmayanlar
 • Henüz şarj konusunda dişini sıkanlar

iPhone şarj süresinden memnun olan çok az insan gördük. Bunların da çoğu günü tek bir şarjla tamamlayabiliyorlarsa şükrediyorlar. iPhone şarjının az gittiğini düşünenler için çeşitli yazıları bugüne kadar yayınladık. Konunun ilerleyen kısımlarında bundan da bahsedeceğiz.

iPhone pil kapasitesi değerlerine baktığımızda iPhone şarjının neden az gittiğini anlayabiliyoruz.

iPhone X’in 2716 mAh pil kapasitesi var. iPhone 8’de ise 1821 mAh batarya kapasitesi var. iPhone 8 Plus’da ise pil kapasitesi 2675 mAh.

Genel olarak iPhone’ların Plus modellerinde 2500+ mAh pil kapasitesi varken, normal modellerde ise 1600-1900 mAh pil kapasitesi var. Bu değerleri başka modellerle kıyaslarsak durumu daha net anlayabiliriz:

 • Samsung Note 9: 4000 mAh
 • Huawei P9 Lite: 3000 mAh
 • Huawei Honor 8X Max: 5000 mAh

Ekran ve cihaz boyutu büyüdükçe doğal olarak pil kapasitesi de artıyor. Ama Apple’ın Plus 5.8 inç’lik iPhone X modelinde dahi 2716 mAh pil kullanılması hayal kırıklığı olarak görülebilir. Apple ise bu eleştirilere; iOS işletim sisteminin hafif olduğu ve az enerji gerektirmesi sebebiyle böyle yapıldığı şeklinde cevap veriyor.

Sanırım Apple’ın düşük kapasiteli pil kullanmasının sebepleri şunlar:

 • Düşük kapasiteli pillerin daha maliyetli olması
 • Patlama, şişme gibi yan etkilerden çekinilmesi
 • Boyut sorunu

Şarjı az giden iPhone’lar için neler yapılabilir?

 1. Orijinal şarj aleti kullanmalısınız. Bakınız:

  Apple şarj aletinin ve kablosunun sahte mi yoksa orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

 2. İOS 11 ile birlikte gelen “Pil sağlığı” uygulamasından pil sağlığını kontrol etmelisiniz. %85’in altındaysa Apple yetkili servislerine başvurmalı ve pil değişimi talep etmelisiniz.

Ayrıntı için: iPhone pil değişimi

iPhone pilinin sağlıklı ve orijinal şarj aleti kullandığınızdan eminseniz devam edelim.

3. Biraz klişe kalacak ama Apple hep bunu öneriyor. O halde denememek için bir sebep görmüyorum: iOS güncellemesi yapın. Eğer güncel değilse.

4. Birçok araştırmaya göre aşırı ısınma da lityum pillerin performansını etkiliyor. O halde iPhone’unuzun her yerini saran kılıflar kullanıyorsanız, cihazınız aşırı ısınıyorsa pil olumsuz etkilenecektir.

5. Mantık basit: Ne kadar parlak ekran o kadar enerji sarfiyatı. Parlak bir ekrana ihtiyacınız yoksa biraz o parlaklığı kısabilirsiniz. Bunu cihazınızın Ekran ayarları kısmından kolayca yapabilirsiniz. (Veya kontrol merkezinden) Otomatik parlaklığı kapatın.

İLGİLİ HABER:  Teknosa Eski iPhone’u Getir Yeni iPhone’u Götür Kampanyası Detayları

6. Düşük güç modunu kullanabilirsiniz. Bunu şarjınız az kaldığında yapmanızı öneririm. Ayarlar>Pil kısmından bu ayara ulaşabilirsiniz.

7. iPhone’unuzda True Tone özelliği varsa, bunu kapatmak da pil ömrünü artıracaktır.

8. Video çekerken düşük kalite seçmek pil sarfiyatını azaltır. 4K ile çekilen videolar daha yüksek güç harcanmasına neden olur. Bu işlemi Kamera ayarlarından yapabilirsiniz.

9. Pil kullanımınızı kontrol edin. Hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığını bu şekilde görebilirsiniz. Bu sayede bazı uygulamaları silmeyi veya daha az kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu işlemi de Ayarlar> Pil kısmında bulabilirsiniz.

10. Arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatın. Bu özelliği Ayarlar>Genel kısmında bulabilirsiniz. Şarj sürenizi artırması kesin önlemlerden birisi de budur. Belki mail uygulamanızı bunun dışında tutabilirsiniz. Arka planda uygulama yenileme demek, iPhone’un sürekli o uygulamayı yeni bir şey var mı diye kontrol etmesi demektir. Bu da siz kullanmasanız bile arkaplanda çalışır ve şarj süresini azaltır.

11. Kullanmıyorsanız “Hücresel Veri” özelliğini kapalı tutabilirsiniz. Pil dayanımını artıracaktır.

12. Kullanmıyorsanız, Wi-fi, Bluetooth ve AirDrop özelliğini kapatabilirsiniz.

13. Komik olacak ama kendinizi frenlemek de işe yarar. Telefonu uzağa koyun. Her dakika elinizde durmasın. Bunun yerine kitap okuyabilirsiniz.

14. Uygulamalardan ve websitelerinden gelen bildirim tekliflerini kabul etmeyin. Her yeni gelen bildirimle iPhone ekranı açılacak ve boşuna pil sarfiyatı olacak. Bunu engellemek de işe yarar. Ayarlar>Bildirimler kısmından istediklerinizi kapatabilirsiniz.

15. Bazı uygulamalarda otomatik başlayan videolar var. (Örneğin; Twitter) Bunları kapatırsanız hem veri kullanımınız azalır hem de şarjınız daha uzun gider. Bu işlemi uygulamanın ayarlarından yapabilirsiniz.

16. Konum servislerini kapatabilirsiniz. Kimse sizin nerede olduğunuzu bilmek zorunda değil. Kapatın gitsin. Ayarlar>Güvenlik kısmından bu işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıdakiler gibi daha birçok önlemle az giden iPhone şarjınızı artırabilirsiniz. Bu yazımızda başlıcalarını yazdık. Bu konuda ki diğer yazılarımızdan da yararlanabilirsiniz:

iOS 11 sonrası iPhone/iPad Pil Ömrünü Uzatmak için 6 İpucu (Güncellendi)

iPhone 7 Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?