iPhone şarj aletinin kablosu neden bu kadar çabuk deforme oluyor?

0

iPhone kullananların en çok şikayet ettiği konulardan birisi şarj aletinin kablosunun hemen deforme olmasıdır. Aslında sadece iPhone’un değil tüm Apple cihazlarının şarj aleti kablosu çok çabuk deforme oluyor. Bu yazımızda iPhone şarj aletinin kablosunun neden bu kadar kolay deforme olduğunu işleyeceğiz.

Apple’ın şarj kabloları neden kolay deforme oluyor?

Aslında Apple’ın şarj aletlerinin bu kadar kolay deforme olması yeni bir durum değil. 2006’dan bu yana Apple’a şarj kablolarının çabuk deforme olduğu şikayetleri gelmekte. Bu şikayetlerde iPhone, Mac ve iPad şarj kabloları yoğunlukla bulunuyor.

Bu kabloların bu kadar kolay parçalanmasında 2 faktörün sebep olduğu Apple çevrelerince ifade ediliyor. Bu faktörler şunlar;

  1.  Tasarım şekli
  2.  Kullanılan malzeme

Tasarım şeklinden kastedilen şey şu:

Şarj kablolarının daha güzel görünmesi için Apple mühendisleri geleneksel tasarımda bazı değişiklikler yaptılar. Bu da kablonun dibinden kolay kopmasına neden oluyor.

İkinci sebep ise kullanılan malzeme. Apple, çevreye zararı olmayan veya az zararlı malzemeler kullanmaya çalışıyor. Kablolarında şu malzemelere yer vermiyor:

  • Arsenik
  • BFR
  • Civa
  • PVC

Apple ayrıca kullanılan malzemelerde geri dönüşümü mümkün olan malzemeler kullanıyor. Bu da kablonun yumuşak olmasına neden oluyor. Muhtemelen siz de orijinal Apple şarj kablosu ile orijinal olmayan kablolar arasındaki bu sertlik farkını duyumsamışsınızdır. Kablonun yumuşak olmasını sağlayan bu malzemeler kablonun da bir süre sonra deforme olmasını sağlıyor.

Muhtemelen bir çok kişinin aklında bunun Apple tarafından kullanılan bir pazarlama stratejisi olduğu fikri gelecektir. Bunun büyük ihtimalle bir miktar haklılık payı vardır. iPhone’ları 5-6 yıl sorunsuz kullansanız dahi her 1-2 yılda bir şarj kablolarını değiştirmek zorunda kalmak sık yaşanan bir sorun. Apple 1 m’lik orijinal şarj kablosunu 199TL’ye satıyor. Bu fiyatın bu kadar yüksek olması da bu ihtimali güçlendiriyor.

Bu yazıda Apple’ın şarj kablolarının sağlam olmaması eleştirilerine karşı savunmasını sizinle paylaştık. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Önceki İçerikNeden Mac Almalıyım? Apple’a göre Mac Almak için 11 Neden!
Sonraki İçerikiPhone şebeke sorunları ve çözüm yolları
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?