iPhone Sahte GPS Konumu Gösterme-Konum Değiştirme (2021)

50
44048

Bu makalede, iOS cihazlarda konum değiştirme ya da başka bir tanımlamayla sahte GPS konumu gösterme işlemini nasıl yapacağınıza yer verdik. Güncelleme: Video eklendi. 

Yeni yöntem:

YouTube video

 • Bu iş için şunlara ihtiyacımız var: Bir adet iPhone telefon – İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar ve data kablosu
 • Öncelikle internetten 3utools programını indirelim. 3utools programı Apple için özel geliştirilmiş ücretsiz bir program. iTunes ile yapabileceğiniz tüm işlemleri 3utools ile de yapabilirsiniz.
 • 3utools programını indirip kurun. Ardından iPhone’unuzu bilgisayara takarak 3uTools programını başlatın.
 • 3utools programının üst kısmında yer alan tool box menüsüne tıklayın. Gelen ekranda VirtualLocation yazan yere tıklayın.
 • Virtual location ekranı açılacak. Bu ekranda Search yazan kısma istediğiniz adresi yazabilirsiniz. Ayrıca isterseniz haritada da seçim yapabilirsiniz.
 • Sahte konumunuzu ayarladıktan sonra “Modify Virtual Location” butonuna tıklayın.
 • İşlem bu kadar.
 • Ben konumumu Malta olarak ayarladım. Şimdi telefonumun Harita uygulamasından konumuma bakıyorum.
 • Gördüğünüz gibi konumum Malta görünüyor.
 • iPhone’umun gerçek konumumu göstermesini istersem aynı programı tekrar açmam gerekiyor.
 • Buradan “Restore true location” butonuna basarsam cihazım doğru konumu gösterecek şekilde yeniden başlatılacaktır.

Eski Yöntem:

Bazen, uzaktaki bir yerden check-in yapmak, özel Snapchat Jeofizörleri’nin kilidini açmak ya da başka nedenlerden dolayı iPhone GPS konumunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için genellikle iPhone’unuzu jailbreak yapmanız gerekir. Tabii jailbreak tek çözüm yolu değil. Bu makalede, jailbreak yapılmamış bir iPhone’da konum değiştirme işleminin nasıl yapıldığına yer verdik.

iphone sahte gps konumu gosterme

Eğer sahte konum gösterme işleminden çekiniyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Çünkü yazıda yer verdiğimiz yöntem, Apple’ın geliştiriciler için sağladığı yer simülasyon özelliğinden yararlanıyor.

Apple’ın geliştiricilere böyle bir imkan vermesinin nedeni, iOS geliştiricilerin oluşturdukları uygulamayı coğrafi sınırlamalar dikkate alınmaksızın dünyanın her yerinden test edebilmesine olanak tanınmasıdır. Apple, bir uygulamadan iOS Konum Hizmetleri’ni geçersiz kılmanın ve uygulamanızı gerektiği gibi denemenize müsaade eden bir imkan sağlar.

iOS Konum Hizmetleri’ni devre dışı bıraktıktan sonra, aynı cihazda konum özelliğini kullanan diğer tüm uygulamalar da simüle edilmiş yani kullanıcının belirlediği konumu kullanacaktır. Ve bu sahte konumu Facebook’ta check-in yapmak, Whatsapp üzerinden paylaşmak veya konumla ilgili yapmak istediğiniz diğer her şeyi yapmak için kullanabilirsiniz.

 

İşlemler bu kadar.. Yorum kısmından görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Dosya Temizliği Nasıl Yapılır?

Önceki İçerikSim kilidi nasıl kaldırılır?
Sonraki İçerikGüncel iOS 14 Kullanım Oranları Açıklandı
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

50 YORUMLAR

 1. Hocam dediklerinizi uyguladım ve çalıştı teşekkürler.
  Ancak, bu sahte konumu nasıl devre dışı bırakabilirim. İğneyi kaldırdım ancak hala sahte konumda. Bunu düzeltmenin yolu yok mu ?

 2. hocam ios 11’de söylediğin şekilde denedim ancak geri yüklemeyi yaparken; geri yükleme yapılırken bir sorun oluştu hatası verip telefonu yeniden başlatıyor. bunun hakkında bilgin var mı?

 3. ben herşeyi yaptım geri yüklemeyi de ama sanırım ibackupbot ta yazdığım kodun değişikliği itunes a geçmiyor yani hiç bir değişiklik olmuyor yardımcı olabilir misiniz???

 4. Şu hatayı veriyor: 🙁 “Bu iDevide’e veriyi geri yükleyemedim çünkü seçilen yedeklemeler bu iDevice’in kullanılabilir depolama kapasitesini aştı.”

 5. Merhaba arkadaşlar iPhone 5S kullanıyorum telefonumda sahte konum ayarlama yapmak istiyorum ama ben bu yazılanları asla beceremem. İstanbuldaysanz bir zat gelebilirim. emeğiniz de karşılıksız kalmaz emin olun. haber bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. ios 12 ve üstünde olmuyor.. kodun __internal__PlaceCardLocationSimulation
  …. true den sonrası mavi renk yerine gri yani uyuşmuyor gibi slajı silip denedim kod mavi oldu ama geri yükleme hatası veriyor yapatıktan sonra ve önce. yani bunun ios 12 ve üstü için olan henüz yok mu?? teşekkürler

 7. Hocam benim telefon iphone 6 sürümü 12.1.4 yapmaya çalıştım ama __internal__PlaceCardLocationSimulation
  seçeneği gelmedi ne yapmam lazım.

 8. Iphone 6 için aynı işlemleri yaptığımda etiketinin öncesindeki veriler fotoğraftakinden tamamen farklı ve sanırım bu yüzden de __internal__PlaceCardLocationSimulation
  kodunu eklediğimde olmuyor. Neden ki acaba?

 9. merhaba ben baskasının bilgisayarında 3utools ile gps degistirttim. Ama yedekleme yaptıgını hatırlamıyorum. Yedekleme yapmıs ve butun dosyalarıma erismis midir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?