iPhone Sahipleri Geri Ödeme Alacak – İşte Tutar!

0
568

iPhone yavaşlatma skandalı, Apple’ın uzun yıllar başını ağrıtmaya devam edecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan skandalla beraber Apple’ın akıllı telefonlarında kasıtlı olarak yavaşlatma yaptığı ortaya çıkmıştı.

Daha önce birçok kez bu konudan söz etmiştik. Pillerde yaşanan kimyasal yaşlanmanın akıllı telefonlarda sürekli kapanma sorunu yaşatmaması adına bazı modellerde kasıtlı olarak telefonların yavaşlatıldığı açıklanmıştı. Apple’ın da kabul ettiği olay sonrasında iPhone 6 modelleri başta olmak üzere eski iPhone kullanıcıları firmaya şikayetler yağdırmaya başlamıştı.

Neticesinde Apple’a birçok dava açıldı. Durumu kabul eden Apple’ın yeni güncellemeleri sonrasında bu kontrolleri kullanıcılara bıraktığını da görmüştük. Telefonun yavaşlatılıp yavaşlatılmayacağını kullanıcılar belirleyebiliyordu. Fakat Apple’ın bu konuda davaları sürüyor.

Son olarak bir dava daha sonuçlandı ve firmanın iPhone sahiplerine geri ödeme yapması gerekeceği açıklandı. Şimdilik sadece ABD genelinde satılan telefonlar için geçerli olacak olan geri ödeme miktarının toplamda 500 milyon dolar gibi rakamları bulabileceği de söylendi.

iPhone

iPhone Sahiplerine Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Karara göre iOS 10.2.1 ve üzeri sürümleri çalıştıran iPhone SE, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcılarına ödeme yapılacak. Kullanıcıların hak talebinde bulunması üzerine 25 dolar gibi bir geri ödeme yapılacak.

25 doların tek seferlik ödeneceğini ve telefonlarda herhangi bir değişiklik yapılmayacağını da belirtelim. Toplam miktarın başvuran kullanıcı sayısına göre değişiklik gösterebileceği söyleniyor. Tahmini olarak sunulan rakam ise dediğimiz gibi 500 milyon dolar civarlarında.

Bu geri ödeme rakamlarının sadece ABD için geçerli olduğunu da belirtelim. Diğer ülkelerde satılan telefonlar için şimdilik bir ödeme yapılması beklenmiyor. Yeni bir gelişme olacak olursa, haberimize ekleyeceğiz.

Önceki İçerikiPhone 9 Canlı Görseli Ortaya Çıktı – İşte Telefon!
Sonraki İçerikiPhone X Serisi için Ucuza Ekran Değişim Dönemi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?