iPhone Rusya’da Yasaklanabilir

0
217

ABD ile Huawei arasında yaşanan olayları bilmeyen kalmadı. Huawei casusluk yaptığı gerekçesiyle ABD kara listesine alındı ve akıllı telefonlarında ABD firmalarının servislerinin ya da donanımlarının kullanılması engellendi. Bu nedenle son tanıtılan seri olan Huawei Mate 30 modellerinde Android işletim sistemi lisanssız olarak kullanılabildi. ABD firmalarından biri olması nedeniyle Google’ın lisanslarını da alamayan Huawei, bu şekilde Google servislerinden de yoksun olarak satışa çıkmıştı. Bu kararın etkileri hala sürüyor ancak şu an gündemde başka bir karar daha var. Bu kez Rusya ile Apple arasında benzer sıkıntılar yaşanabilir.

Elde edilen bilgilere göre Rusya, yeni bir yasa çıkardı. Rusya genelinde satılan başta iPhone olmak üzere tüm akıllı telefonları ilgilendiren karar, telefonların satışının yasaklanmasına neden olabilir.

Telefonlarda Rus Uygulamaları Olması Zorunlu Oldu

Alınan kararla beraber akıllı telefonlarda Rus uygulamalarının yüklü olarak gelmesi şartı sunuldu. Rusya’da satılan akıllı telefonların tamamında Rus uygulamalarının zorunlu olarak yüklü gelmesi gerekiyor.

Başta iPhone modellerini etkilemesi beklenen yeni yasa, telefonlarda Rus uygulamalarını zorunlu hale getirecek. Karar sonrasında Rus uygulamalarının yüklü olmadığı akıllı telefonların satışlarının yasaklanması söz konusu olacak. Bunun için verilen tarih ise 2020 olarak açıklandı. 2020 yılından sonra uygulamalara sahip olmayan akıllı telefonların satışı yasaklanacak.

iPhone Rusya

Karar sonrasında hangi uygulamaların yüklenmesinin zorunlu olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Ayrıca kararın sadece akıllı telefonlar için geçerli olmayacağı da düşünülüyor. Henüz bu konuda resmi bir açıklama yok ancak akıllı televizyonlar ve bilgisayarlar için de aynı durumun geçerli olması bekleniyor.

Burada hangi uygulamaların şart olarak sunulacağı konusu önemli. Apple’ın alınan karara uyup uymayacağı bir yana, hangi uygulamaların bu karar kapsamında Apple’ı zorunlu kılınacağı da önemli. İkinci bir Huawei vakasının yaşanması beklenmiyor olsa da yine de Apple ile Rusya arasında nasıl bir anlaşma yapılacağını beklemek gerekiyor.

Huawei’nin tamamen lisansları iptal edilmişti. En azından Apple’ın böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığını görmek mümkün olacak. Kararın açıklanmasının ardından detaylar konusunda bilgi paylaşımı yapacağız.

Önceki İçerikEczanem Nerede Uygulaması Nedir? iOS ve Android Sürümü
Sonraki İçerikXiaomi Mi Watch vs Apple Watch Series 5 Karşılaştırması
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?