iPhone Resim içinde Resim (PIP) Özelliği Nasıl Kullanılır?

2
2760

iOS 14, yıllar yıllardır beklenen bazı işletim sistemi özelliklerini iPhone telefonlara dahil etti. Tekrar hatırlatayım ki henüz beta 1 sürümü içerisindeyiz ve bu yeniliklerin değişme ihtimali var ama biz yine de ulaştığımız her özelliği paylaşmaya devam edeceğiz. Bu yazımızın konusu da yine çok sevileceğini düşündüğümüz resim içinde resim özelliği olacak.

iOS 14 resim içinde resim (PIP) özelliği, çok uzun bir bekleme süresinden sonra geldiği için belki ön yargılı olabilirsiniz ama sonuca bakalım. Her durumda artık iOS 14 ile beraber bu özelliği kullanabileceğiz. Peki, PIP adı verilen bu sistem bize ne sağlayacak? Nasıl Kullanılacak?

iPhone Resim icinde Resim

iPhone Resim içinde Resim Modu Nedir?

iOS 14 ile gelen yeni mod, başka bir işlem yaparken veya farklı bir uygulamada gezinirken bir yandan da video oynatmanıza izin veriyor. Ekran üzerinde iki işlemi bir arada yapabiliyorsunuz.

Yeni bir özellik ya da devrimsel bir yenilik mi? Tabii ki değil. Apple için çok geç gelmiş olan bir özellik ama yine de gelmiş olması sevindirici. Hiç gelmeye de bilirdi. 🙂

Bakın: iPhone’da Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir? Nasıl Kullanılır?

iPhone Resim içinde Resim (PIP) Nasıl Kullanılır?

iOS 14 işletim sistemini yüklediğiniz zaman mod aktif bir şekilde kullanılabiliyor olacak. İşletim sistemini yükselttiğiniz zaman, gerisi aşağıdaki adımlara kalmış.

 • Özelliği destekleyen bir uygulamayı açın ve video başlatın. Mesela Netflix uygulaması.
 • Açtığınız videoda PIP modu için simge olduğunu göreceksiniz. Ekranı küçülten ve köşeyi işaret eden bir ok şeklinde buton var.

iPhone Resim icinde Resim

 • Bu butona bastığınızda resim içinde resim modu kullanılacak ve video küçültülerek ekranda istediğiniz herhangi bir konuma yerleştirilecek hale gelecek.
 • İsterseniz çerçeveyi genişletip, daraltarak kullanıp yapmak istediğiniz şekle göre boyutlandırıp, ekrana o şekilde yerleştirebilirsiniz.

Tam Ekran Moduna Nasıl Geri Dönülür?

 • Bazı ayrıntılar var ve yapabileceğiniz düzenlemeler var ama önce bu moddan nasıl çıkacağınızı da anlatmak istiyorum.

iPhone Resim icinde Resim

 • Siz PIP moduna geçtiğiniz zaman, resim içinde resim butonunun ok işaretinin şekli değişir. Aynı buton ekranın köşesinde kalmaya devam ediyor ancak bu sefer aşağı değil yukarı şekilde ok işareti var. Bu demek oluyor ki butona bastığınız zaman, ekran yeniden büyük haline dönecek.

Görsellerde anlattıklarımı daha iyi anlayacaksınız. İşlemler çok basit. Biz ayrıntılara geçelim.

iPhone Resim içinde Resim Ekranı Nasıl Kapatılır?

 • Ekranı yeniden büyütmeye gerek kalmadan küçültülmüş olan PIP ekranını kapatabilirsiniz.

iPhone Resim icinde Resim

 • Bunun için küçültülmüş ekranın üst köşe kısmındaki “X” işaretine dokunun.

Desteklenen Uygulamalar

Her uygulama bu modu desteklemeyecek. Destekleneceği açıklanan uygulamalar;

 • Podcast
 • YouTube Premium
 • Netflix
 • Amazon Prime Video
 • Safari
 • Apple TV
 • FaceTime

bu uygulamalar dışında geliştiriciler için API’de yayınlandı. Yani resim içinde resim özelliğini destekleyecek çok sayıda uygulama gelecektir.

PiP Ekranını Arka Plana Atma ve Oynatmaya Devam Etme

Küçük resim konumuna gelen ekranı arka plana atabilirsiniz. Diyelim ki ana ekranda bir işlem yapıyorsunuz ve ekranı tam olarak görmeniz gerekiyor. Küçültülmüş ekranı kapatmak yerine, işiniz bitene kadar bu ekranı gizleyebilir ve arka planda oynatmanın devam etmesini sağlayabilirsiniz.

iPhone Resim icinde Resim

Yapmanız gereken mini ekranı sağ ya da sol kenara doğru kaydırmak olacak. Bu durumda ekran kaydırdığınız kenara gizlenir. İstediğiniz zaman ekranın yanına eklenen ok işaretine basarak, mini ekranı yeniden ortaya çıkarabilirsiniz.

iPhone’da Otomatik PIP Modunu Kapatmak

iPhone Resim icinde Resim

 • “Ayarlar>Genel” yolundan menüyü açıyoruz.

iPhone Resim icinde Resim

 • “Resim içinde resim” bölümüne geçip, “PIP’yi otomatik başlat” çubuğunu kapatın.

Bu ayarı yaptığınız zaman, videolar otomatik olarak resim içerisinde resim özelliğine taşınmaz. Yani siz bir video izlerken direkt ana ekrana geçtiğinizde PIP aktif olmaz. Sadece siz PIP butonunu kullandığınızda özellik çalışır.

iOS 14 resim içinde resim özelliği hakkında daha fazla merak ettiğiniz kısım var mı? Varsa cevaplamaya hazırız. 🙂

KAYNAKhttps://www.igeeksblog.com/how-to-use-picture-in-picture-mode-on-iphone/
Önceki İçerikiPhone’da Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikiOS 13.6 Beta 3 Yayında – iOS 14 Özellikleri Görüldü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba. Ben IPhone 12 pro aldım. Daha öncesinde Huawei p20 kullanıyordum. Sevgilim ile aynı telefon modeliydi yani. Biz WhatsApp üzerinden sürekli görüntülü araşıyoruz. Android tarafında ekran içinde ekran olduğu için. Hem araşıp hemde İnternette gezinebiliyorduk. Ancak şuan onu yapamıyoruz. Iphone da bu özellik var mı? Yoksa da gelecek mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?