iPhone ProRaw Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
410

iPhone ProRaw özelliği, iOS 14.3 sürümüyle beraber ortaya çıktı. Yeni sürümle gelen özellik, çoktan kullanılmaya başladı biliyoruz ama hala bu özelliğin ne işe yaradığını bilmeyen ya da ne sağladığını çözememiş olan kullanıcılar var. Bu konuda gelen çok sayıda soruyu da düşünerek biz de böyle bir içerik hazırlamaya karar verdik.

Hangi akıllı telefonlarda ProRaw kullanılabiliyor? Tam olarak ne işe yarıyor? Sağladığı avantajlar neler olacak? Hangi uygulamalar bu yeni özelliği nasıl destekliyor? Sorular da sorular. Gelin adım adım hepsine cevap vermeye çalışalım. Yolumuz uzun onun için hemen işe başlamak istiyorum.

iPhone ProRaw Nedir?

Cevap vermemiz gereken ilk soru, bu özelliği ne olduğu sorusu. iPhone akıllı telefonunuzla fotoğraf çektiğiniz zaman, çektiğiniz fotoğrafın üzerinde sayısız düzenleme yapılıyor. Sayısız düzenleme biraz abartı gelebilir ama şöyle özetliyim, beyaz dengesinden gölgelendirmelere kadar birçok kısımda ek düzenlemeler yapılıyor.

Çektiğiniz fotoğraflarda yapılan bu düzenleme ile standartları yakalayan bir fotoğraf sunuluyor. Tabii ki burada yapay zeka gibi artılar sunuluyor ama sonuçta fotoğrafta yapılan düzenlemeler otomatik oluyor.

Apple her sene yeni yazılımlar ve işlemcilerle beraber fotoğraflarda düzenleme yapan yapay zekayı ve görüntü işleme birimlerini geliştiriyor ve böylece daha iyi optimizasyonlar ve ayarlamalara ulaşılıyor.

Neyse bu kadar karmaşıklaştırmaya gerek yok. Başka bir yazıda bu konunun detaylarına ineriz. Şu an bilmeniz gereken şu ki çekimlerde tüm bu düzenlemeler otomatik olarak yapılıyor.

İşte Apple ProRaw sistemi burada karşımıza çıkıyor. Bu özelliği kullanarak çekim yaptığınız zaman, fotoğraf size ham haliyle veriliyor. Fotoğraf üzerinde hemen her türlü düzenlemeyi yapabiliyorsunuz.

iPhone ProRaw

Ne mesela dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Mesela böyle bir fotoğraf çektiğiniz zaman, sonrasında fotoğrafın renklerinin doygunluğunu ayarlayabiliyor, beyaz dengesi üzerinde özel ayarlar kullanılabiliyor ve ek gölgelendirmeler yapılabiliyor.

İstediğiniz derecede istediğiniz düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Sonuçta işe makine değil de profesyonel olan bir insan eli değdiği zaman çok daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Zaten bu özellikle çekilen fotoğrafların formatı da bu sisteme göre isimlendiriliyor. Bu fotoğraflar DNG, yani dijital negatif olarak isimlendiriliyor. Yazının bundan sonraki kısmında da DNG olarak isimlendireceğimiz format, her düzenlemenin yapılabilecek ham hal gibi gösterilebilir.

iPhone ProRaw Özelliği Hangi Telefonlarda Kullanılabiliyor?

iPhone ProRaw özelliği dedik ama bu özellik her iPhone modelinde yok. Bu özellik sadece Apple’ın yeni modellerinde yer alan bir özellik. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max akıllı telefonlarında desteklenmiş olan bir sistem sunulmuş durumda.

Gönül isterdi diğer iPhone modellerinde de kullanılabilir olsun ama şu an için sadece iPhone 12 Pro modellerinde bu özellik var ve bu özelliği kullanmak için iOS 14.3 güncellemesini yüklemiş olmanız gerekiyor.

Hangi Özelliklerde ve Kameralarda Kullanılabiliyor?

Önce şunu belirtmem gerekecek ki bu özellik için kamera sınırı yok. Yani telefonların arka kamerasında da söz konusu özelliği kullanabiliyorsunuz ön kamerasında da. Apple bunun için bir sınırlama sunmuş değil.

Ayrıca bu sistemden Deep Fusion, Smart HDR ve Gece modu özelliklerini kullanırken de yararlanabiliyorsunuz.

iPhone ProRaw Nasıl Açılır?

Özelliğin ne olduğunu ve hangi akıllı telefonlarda kullanılabilir olduğunu anlamış olduk. Yavaş detaylara doğru gidelim. İlk olarak bu özelliğin nasıl kullanılacağı konusunda bir bilgi vermek gerekecek. Özelliği açık konuma getirmeniz için yapmanı gerekenler:

  • Ayarlar” kısmına girin ve tabii ki kamera ayarıyla ilgili bir düzenleme yapacağımız için “Kamera” alanına girin.

  • “Biçimlere” gidin ve Apple ProRAW seçeneğini açın.

Bu seçeneği nasıl açmışsanız aynı şekilde aynı menü üzerinden kapatmanız da mümkün. Bunun için aynı menüde aktif ettiğiniz ayarı kapatın.

İşimiz bitti mi? Henüz bitmedi. Bu ayarı yapmanızın ardından, kamera arayüzüne girdiğinizde “RAW” seçeneğinin sağ üst kısımda yer aldığını göreceksiniz. Dokunup bu özelliği etkinleştirdiğiniz zaman işiniz bitmiş olacak. Artık RAW çekimleri yapabilirsiniz.

iPhone ProRaw Çekimlerini Kullanacakların Dikkat Edeceği Noktalar?

Her özellikte ve her ayarda olduğu gibi bu özellikte de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Dikkat edilecek olan bu noktalar arasında boyut konusundan söz ederek başlamak istiyorum.

Şimdi normal bir fotoğraf çektiğiniz zaman, telefonunuz otomatik olarak fotoğrafları sıkıştırıyor. Bu sayede çekilen fotoğrafların daha az yer kaplaması sağlanıyor. Aslında güzel bir avantaj ama mutlaka sıkıştırma sırasında mini bir kalite kaybı yaşanıyor.

iPhone ProRaw özelliğinde yani DNG çekimlerinde böyle bir durum söz konusu değil. DNG çekimlerinde diğer tüm ayarlara dokunulmadığı gibi sıkıştırma kısmına da dokunulmuyor.

Sıkıştırma yapılmadığı için de fotoğraf boyutları çok yüksek çıkıyor. Bir fotoğraf 25MB seviyesine kadar çıkabiliyor. Daha fazla dosya boyutu da elde edilebilir.

iPhone ProRaw

İkinci olarak bilmeniz gereken kısım ise fotoğrafların paylaşımı. Şimdi DNG fotoğraf boyutu yüksek olan bir fotoğraf biçimi. Bu nedenle Apple çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak istiyorsanız mail, AirDrop gibi kanalları kullanmanızı istiyor.

Diyelim ki siz paylaşımınızı WhatsApp üzerinden gönderiyorsunuz. O zaman uygulama otomatik olarak format değişikliğine gidiyor ve fotoğrafınızın boyutunu küçültmek için bir sıkıştırma işlemi uyguluyor. Sıkıştırma işlemi, yukarıda da söylediğimiz gibi fotoğrafın kalitesinin bozulmasına neden oluyor. Haliyle boyut ve gönderim konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Fotoğrafları Nerede Düzenleyebiliriz?

Peki, bir soru daha. Baştan beri iPhone ProRaw nedir ve neler getirir gibi sorular üzerinde durduk. Bu fotoğrafları biz nerede düzenleyeceğiz? Bunun için Apple’ın varsayılan olarak düzenleme ekranı sunduğunu biliyoruz. Yani telefonunuz üzerinden bir düzenleme yapabiliyorsunuz.

Fakat telefon üzerinden sunulan ayarlar, çoğu zaman yeterli gelmeyecektir. Daha profesyonel bir şeyler hazırlamak istiyorsanız, bilgisayarlarınızı kullanabilirsiniz. Profesyonel programlarla harikalar yaratmak mümkün.

Bunun dışında iPhone için geliştirilen uygulamalar da var. Bu uygulamalar varsayılan menüden çok daha fazla ayarı sunuyor ve çok daha fazla özelleştirme yapmanıza imkan tanıyor. Tabii ki hangi özelleştirmeleri nasıl yapacağınız tamamen size kalmış durumda.

iPhone ProRaw

iPhone ProRaw Sisteminin Gelişimi Devam Edecek mi?

Bu özellik, gerçekten fotoğraf düzenleme konusunda yetkin olan kişilerin harika çekim kalitesini yakalamasını sağlayabilir. Fotoğraflar bambaşka bir hal alabilir. Zaten Apple’ın bu özelliği sunmasındaki en büyük neden de tam olarak bu. Marka istiyor ki kullanıcılar biraz daha rahat olsunlar ve biraz daha fazla özelleştirme yapsınlar.

Haliyle yeni güncellemelerle beraber bu özelliğin üzerine gidilecektir. iPhone ProRaw daha çok gelişecektir ve farklı artılar kazandırılacaktır. Bu artıların neler olduğunu bilmek ya da şöyle söyleyeyim tahmin etmek zor. Zamanla öğreneceğiz.

Daha Önce Benzeri Sistemler Kullanıldı mı?

iPhone ProRaw sistemi hakkında son bir şey daha söyleyeceğim. Evet şimdi size çok iyi bir özellik gibi gelebilir fakat tam erişim dediğimiz bu özellik, daha önce de birkaç markanın denediği bir özellik olmuştu. Hatta LG G5 ile bu özelliğin sunulduğunu hatırlıyorum o zaman telefon kamera konusunda çok başarılı bulunmuştu. Yeni değil ama giderek ilerleyen bir özellik.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?