iPhone Nano Projesi Yıllar Sonra Ortaya Çıktı  

0
247

Apple’ın kendini yenilediği ve sürekli yeni teknolojiler geliştirdiği kabul görmüş bir gerçek. Özellikle iPhone konusunda bildiğimiz bilmediğimiz birçok teknoloji geliştirildi. Kimi teknolojileri yakından tanıdık gördük ama kimi teknolojiler de piyasaya hiç çıkmadan iptal edildi. Buna doğrudan iPhone modellerinin kendisi de dahil. Satışa çıkan iPhone modelleri dışında zamanında planlanan ama iptal edilen modeller de var. Bu modellerden birisi de iPhone Nano gibi gözüküyor.

Yıllar sonra ortaya çıkan bir mail, nano projesinin ne aşamaya geldiğini gösteriyor. Peki mail nereden?

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı mı?

iPhone Nano Hiç Satışa Çıkmadı Ama…

The Verge tarafından elde edildiği söylenen ve imzada da Steve Jobs’un yer aldığı söylenen mailde, 2011 yılında uygun fiyatlı bir iPhone Nano düşünüldüğü görülüyor. Mailde yeni iPhone modelinin 2011-2012 yıllarında sunulabileceğine vurgu yapılmış.

Bunun yanında akıllı telefonun iPhone 4 serisine alternatif bir akıllı telefon olacağı ve daha uygun fiyatlı bir cihaz olacağı da anlaşılıyor. Hatta biraz daha ileri gidilmiş ve telefonun render görüntüleri üzerinde dönemin tasarım şefinin incelemeler yapacağı not düşülmüş.

İddialı bir akıllı telefon değil ama uygun fiyatlı bir iPhone fikri ile yola çıkıldığı gözüken proje hayata geçmedi. Neden geçmedi ya da nasıl bir sorunla karşılaşıldı bunun hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

iPhone Nano

Her hangi bir sebep açıklaması ya da projenin iptal olup olmadığı gibi konular üzerinde bir açıklama yada gelişme yok. Belki de sonradan gelen iPhone SE serisi akıllı telefonlar bu nano projesinin bir sonucu olabilir.

Çünkü iPhone SE akıllı telefonlarında da küçük ekranlı ve nispeten daha ucuz akıllı telefonlar sunuldu. Belki de o yıllarda iPhone Nano olarak hayata geçirilmesi beklenen seri SE olarak hayata geçirildi ve SE olarak devam ediyor. En son SE 2020 geldi biliyorsunuz. Serinin üçüncü modelle de devam edeceği söyleniyor.

Bu da SE serisini de yine mini ve daha uygun fiyatlı bir seri olarak yola devam ettirecektir. Her hangi bir zamanda Nano projesinin detayları ortaya çıkar mı bilemiyoruz. Belki o dönem düşünülen telefonun render görüntüleri de gelebilir.

Önceki İçerikMacOS Big Sur hataları ve çözüm yolları
Sonraki İçerikiPad mini 6 Tasarımını Gösteren Kalıplar Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?