iPhone Lightning Bağlantısı Değişecek Mi?

0
119

Teknolojinin dev markalarından biri olarak gösterilen Apple, son dönemde daha çok akıllı telefonları ile gündeme gelmeye başladı. Eylül ayı içerisinde yapılan tanıtımla beraber yeni seri iPhone 7 telefonlarının ortaya çıkması Apple’ın bu alanla daha fazla öne çıkmasını sağladı. Nitekim tüm bunlarla beraber Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında yaptığı değişikliklerin de bu durumda oldukça etkili olduğunu da söylemek gerekiyor.

Aslında bir nevi Apple tüm bu değişikliklerle beraber birazda kendi çabalarıyla telefonlarının gündem olmasını sağlıyor. Yeni seri iPhone telefonlarının en çok gündem olan özelliklerinden biri ise Apple’ın uzun süredir kullanılan kulaklık girişlerinden vazgeçmiş olması. Genel olarak birçok akıllı telefon markasının tercihi olan 3,5 mm jak kulaklık girişlerinden vaz geçtiğini açıklayan Apple’ın iPhone 7 serisinde tercih ettiği giriş ise Lightning girişi olmuştu.

iPhone-Lightning

Kulaklık girişleri konusunda bu şekilde köklü bir değişikliğe gitmesi hem eleştiri almasına hem de markanın daha da çok öne çıkmasına neden olurken söz konusu değişiklik sonrasında dönüştürücülerinde ortaya çıkmaya başladığını da belirtmek gerekiyor. Dönüştürücü olarak bilinen ara kabloların kullanılması artık Apple kullanıcılarının yavaş yavaş alışmaya başladıkları da bir konu oldu. Zira tüm bunlarla beraber geçtiğimiz günlerde yapılan yeni MacBook Pro tanıtımında da yine dönüştürücülerin öne çıkmaya başlaması dönüştürücü kullanımını epey artıracak gibi. Çünkü son seri MacBook Pro bilgisayarlarda da artık Apple’ın sadece USB Type-C kullanacağı ortaya çıktı.

Bu durumda iPhone 7 telefonlarını MacBook Pro bilgisayarları ile bağlamak isteyen kullanıcılarda yine dönüştürücülere ihtiyaç duyacak. İki ana ürünü arasında böyle bir durumun ortaya çıkması ise Apple’ın karar değiştirmesine neden olacak gibi. Bundan sonraki seri olarak gösterilen iPhone 8 telefonlarında artık Lightning girişlerinin yerine USB Type-C girişlerinin bile kullanılacağı iddia ediliyor. Apple bilgisayarları ile telefonları arasındaki bağlantıyı sağlamak için böyle bir karar alacak mı yoksa dönüştürücü kullanımı bir süre daha devam edecek mi merak konusu. Fakat kesin olan bir şey varsa oda Apple’ın bağlantı teknolojileri konusunda artık köklü değişikliklere gittiği.

Önceki İçerikiPhone pil/batarya sağlamlığı nasıl kontrol edilir?
Sonraki İçerikiOS 10.2 Beta 1 yayınlandı. Neler yeni?
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?