iPhone Kullanıcıları için Yeni Güvenlik Sorunu

0
69

Akıllı telefonların özellikleri, fiyatları, tasarımları gibi etkenler kullanıcıların akıllı telefon seçimini doğrudan etkileyen etkenler olarak biliniyor. Fakat bunların dışında akıllı telefon seçimini etkileyen bir etmek daha var ki o da güvenlik konusu. Düşmelere karşı koruma, çizilmelere karşı dayanıklılık gibi fiziksel koruma dışında yazılımsal olarak koruma da bir hayli öne çıkan konular arasında. Özellikle son dönemde artan virüs yazılımları nedeniyle bu konu daha da bir gündeme gelmekte. Telefon seçimini doğrudan etkileyen yazılım güvenliği noktasında ise içe dönük yapısı nedeniyle kullanıcılar daha çok iOS işletim sistemini tercih ediyor. Haliyle iPhone modellerini tercih eden kullanıcılara da kötü bir haberimiz var çünkü son güvenlik açığı Apple’ın cihazlarında da ortaya çıktı.

WİFİ Çiplerinde Güvenlik Açığı

Yapılan araştırmalarla beraber ortaya çıkan detaylara göre bazı akıllı telefon modellerinde kullanılan üst seviye WİFİ çiplerinde ciddi bir açık söz konusu. İlk olarak Black Hat 2017 etkinliğinde ortaya çıkan açığın LG, Samsung, HTC ve Apple gibi markaları etkilemekte. Broadcom tarafından sunulan WİFİ çiplerinde ortaya çıkan güvenlik açığı, BroadPwn adıyla anılıyor ve bu güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcıların cihazlarının tamamen ele geçirilebildiği belirtiliyor.

iPhone modellerinde de yer alan açığa giriş yapan hackerlar anında telefonun kontrolünü ele geçirebiliyor. Herhangi bir dış müdahale durumunda uygulama ya da benzeri bir yazılım yüklemesi yapmadan, doğrudan açığı kullanarak telefonun kontrolünün ele alınması sağlanabiliyor. Elde edilen bilgilere göre oldukça tehlikeli olarak gösterilen açığın kapatılması adına çalışmalarda devam ediyor.

BroadPwn

İlk olarak Android işletim sisteminde BroadPwn adı verilen açığı kapatmak için özel bir çalışma yapıldığı ve bu neticede Google’ın bir güncelleme yayınlayarak açığı kapattığı belirtiliyor. Fakat aynı durum Apple için geçerli değil. Google Temmuz güvenlik güncellemelerinde sorunun çözümü için gerekli geliştirmeler yapılmışken, Apple’ın hala yeni güncelleme üzerinde çalıştığı ve bir sonraki güncellemede sorunu çözebilmek için adımlar atacağı da belirtiliyor. Şimdilik BroadPwn adı verilen açık hala aktif bir durumda olduğu için kullanıcıların güncelleştirmeleri anlık olarak yapmaları isteniyor.

İLGİLİ HABER:  iPad 2017 Serisi İçin Bir Patent Görseli Daha Yayınlandı

Bir Önceki Haberimizde: Haftanın iOS Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Enlight Photofox

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?