iPhone kozmetik sorunları ve garanti durumları

38
12333

Sık sorulan soruları ele aldığımız yazılara devam ediyoruz. Technomoji.com‘a  gelen binlerce soru arasında garanti sorunları öne çıkıyor. iPhone çizildiğinde, çıkmayan lekeler meydana geldiğinde,  ezilmeler meydana geldiğinde, eğilmeler-bükülmeler meydana geldiğinde Apple yetkili servisleri tarafından nasıl bir işlem yapılacağı, garantinin devam edip etmediği doğal olarak merak ediliyor. Bu yazımızda iPhone’da meydana gelebilecek kozmetik kusurların garanti durumunu irdeleyeceğiz.

Güncelleme: Orijinal yazı son olarak 15 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Daha önce yayınladığımız şu yazı da ilginizi çekebilir:

iPhone kasa sorunları ve garanti durumu

Yazacaklarımıza kanıt oluşturması açısından sizinle bir görsel paylaşayım. Aşağıdaki görsel, geçen yıl sızan Apple teknik servis tutanaklarına ait.

iPhone servis klavuzu

Yukarıdaki resim, garantiyi bozmayan ve garanti kapsamında tamir edilmesi mümkün olan bazı sorunları gösteriyor. 1. resim ölü piksel ile ilgili. Garanti kapsamında ekran değişimi yapılıyor. 2. resim ön kamerada meydana gelen bir kayma ile ilgili. Bunda da garanti geçerli. 3. resim, bizi esas ilgilendiren resim. Bu resimde şu denilmiş:

“Noktasız, darbesiz ve ek çatlak olmayan, ön camda tek bir saç teli kalınlığında çizik” bu sorunda garantiyi etkileyen bir sorun değil. Problem garanti kapsamında tamir ediliyor. Sebebi ise bu konuda Apple’a çok sayıda şikayet gelmesi. İnsanlar düşürmedikleri veya darbe uygulamadıkları halde iPhone ekranlarında böyle bir tek çatlak meydana geldiğinden şikayet ettiler. Muhtemelen bu üretimle ilgili bir sorun.

Yukarıda şu da ifade edilmiş: Bu alttaki sorunları yaşayan cihazlar, suya düşmüş de olsa, kaza meydana gelmiş olsa da tamir edilecek veya değiştirilecek.

iPhone’da kozmetik kusur denilince akla sadece yukarıdaki sorunun gelmeyeceğinin farkındayım. Konuya devam edelim;

Aşağıdaki resimde geçen yıl sızan Apple teknik servis kılavuzundan;

iPhone teknik servis klavuzundan bir parça

Yukarıda kırmızı ok ile işaretlediğim kısımlar kozmetik kusurlardan sayılabilir.

Resmin başlık kısmında söylenen şu: “Bu sorunlar cihazın garanti dışı kalmasına neden olacaktır.”

Kırmızı ok işaretlerinde sol-üstten itibaren neler olduğuna bir bakalım:

1- Tek bir saç teli kalınlığında kırık ama darbe belirtisi var.

2- Ekranda çok sayıda kırık

3- Kulaklık girişinde veya Lightning şarj girişinde hasar

4- Çok fazla aşınma, delinme, buton hasarı veya düşme belirtisi

5- Bükülme

6- Şişmiş pilden kaynaklanmayan bir kasa-ekran ayrılması

7- Hoparlör ve mikrofon girişinde meydana gelen hasarlar

Yukarıda saydıklarımız garanti kapsamında tamir edilemeyecek hasarlardır. Ücretli tamir yapılabilir. Ücretli tamir durumunda iPhone’unuzun garantisi devam edecektir.

iPhone’da meydana gelebilecek kozmetik kusurların garanti durumunuzu nasıl etkileyeceğini az çok anlamışsınızdır. Şöyle bir kuralla konuyu özetlemek mümkün:

 • Üretim hatasından kaynaklanan tüm sorunlarda Apple sorumludur. Garanti kapsamında tamir veya değişim yapılır.

iPhone’unuz değiştiğinde aşağıdaki fiyatlar üzerinden işlem yapılır:

Dikkat: Aşağıdaki fiyatlar 15 Nisan 2022 tarihi itibarıyla geçerlidir. Zaman içerisinde değişmiş olabilir.

Phone 13 Diğer hasar (garanti kapsamı dışında)
iPhone 13 Pro Max 14.299 TL
iPhone 13 Pro 13.099 TL
iPhone 13 10.649 TL
iPhone 13 mini 8.799 TL
iPhone 12 Diğer hasar (garanti kapsamı dışında)
iPhone 12 Pro Max 14.299 TL
iPhone 12 Pro 13.099 TL
iPhone 12 10.649 TL
iPhone 12 mini 8.799 TL
iPhone 11 Diğer hasar (garanti kapsamı dışında)
iPhone 11 Pro Max 14.299 TL
iPhone 11 Pro 13.099 TL
iPhone 11 8.799 TL
iPhone X Diğer hasar (garanti kapsamı dışında)
iPhone XS Max 14.299 TL
iPhone XS 13.099 TL
iPhone X 13.099 TL
iPhone XR 8.799 TL
iPhone 8 Diğer hasar (garanti kapsamı dışında)
iPhone 8 Plus 8.799 TL
iPhone 8 5.349 TL
 • Kullanıcı kaynaklı tüm sorunlardan, Apple sorumlu değildir. Garanti kapsamında ücretsiz işlem yapılmaz.
 • En üstte sayılan sorun haricindeki tüm kozmetik sorunları kullanıcı kaynaklıdır. Garanti kapsamında işlem yapılmaz.

Sonuç olarak;

Kozmetik sorunlu bir iPhone’unuz varsa önünüzde 3 seçenek var:

1- O şekilde kullanmaya devam edeceksiniz.

2- Apple yetkili servislerine götürüp ücretli cihaz değişimi yaptıracaksınız.

3- Garantiyi boşverip özel Apple servislerinde kasa, ekran vs.. değişim yaptıracaksınız.

Sorun sizi rahatsız etmiyorsa 1. seçenek daha mantıklı duruyor. 2. seçeneği pek tavsiye etmiyorum. Çünkü cihaz değişimi ücretleri oldukça fahiş. 3. seçenek ise iyi bir özel iPhone teknik servisinde yapılması durumunda iş görecektir. Yoksa dokunmatiği iyi çalışmayan 10 dolarlık ekranlı bir iPhone’unuz olabilir. Kasa değişimi yaparsınız 1 ay sonra lekeler çıkmaya, boyası dökülmeye başlayabilir.

Not: Ufak tefek çizikler garanti kapsamında herhangi bir soruna neden olmuyor. Onları garanti kapsamında tamir ettiremeseniz de, başka arızalara bakılmasında engel teşkil etmiyorlar. Yine çok ufak eziklerin de sorun teşkil etmediğini sıklıkla görüyoruz.

Bu yazımızda iPhone kozmetik kusurlarının garantiyi bozup bozmayacağını anlatmaya çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Siz de yorum kısmından görüşlerinizi ve başınızdan geçenleri yazarsanız, daha yararlı bir yazı olacaktır.

[Bu yazı ilk olarak 29 Eylül 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Bilgilerin güncelliği kontrol edilerek 24 Aralık 2021 tarihinde tekrar yayınlanmıştır.]

Önceki İçerikApple Store iPhone garanti ve cihaz değişimi
Sonraki İçerikiCloud Saklama Alanı Nasıl Arttırılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

38 YORUMLAR

 1. Hocam öncelikle merhabalar benim titizlikle kullanmış olduğum iPhone 8 plus cihazım var ben bu cihazı hiç bir yere vurmamama rağmen cihazın ekran ve kasa arasındaki ince çizği varya ince tel kalınlığında olan çerçeve sanırım işte o kısmın üst sol bölgesi ezik durum da bunu benim yapmam mümkün değil çünkü ben yapmış olsaydım cihazın kasa ve ekran bölgesine de zarar vermiş olurdum ama sadece o kısım da eğiklik var bu fabrikasyon hatası olabiliri mi ve eğer hataysa cihazı değiştirebilir miyim şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba benim iPhone 7 jecblack kullanıyorum henüz bir yılı dolmadı alalı garanti ye gönderdim yuvarlak tuş basmıyor ekran yarıya iniyor şarj dayanmayıp aşırı ısınma yapıyordu bugün esc servis in sayfasına girip onarımı takip et kısmından cihazın ekran ve batarya değişimi olduğunu hazır kargo beklendiği yazısını okudum aradım arka kamera kenarında siyah kısım minik bir çatlak var değişimi ne kadar öğrenmek istiyorum dedim bayan arka kasa değişimi olmayan model bu yüzden cihaz değişimi yapabilirsiniz 3.099 tl dedi ben cihazı 3599 a aldım şaşırdım bu kadar yüksek mebla beklemiyordum cihazın küçük estetik sorununu çözmeye yardımcı olurmusunuz iş yerimde şarjdayken başkası düşürmüş ve bu sorun olmuş şarjdan çıkarmaya gittiğimde farkettim servis ücretsiz değişim yapmayacağını belirtti yol gösterirmisiniz

  • Merhaba. Servis o kırığı gördüğü halde ekran ve pil değişimi yaptıysa çok şanslısınız. Özel servisler yaparlar ama cihazın garantisi bozulur. Sayfanın üstünde bulunan kısımdan teknik servisimize ulaşabilirsiniz Işıl hanım.

 3. merhaba ıphone 6 kullanıyorum dün garantüye vedim sağ alt ve üst kısımlarında ekrandfa açılma var ilk aldığım zamandan beri bu böyle yaptırmak için verdim ama kasanın sağ altında yamulma olduğunu söylediler garanti kapsamına girmez ücretlendirilir diye söylendi ben sadece ekranımın açılmasını kapatmalarını söyledm ama olmayacağını söylediler ona rağmen bıraktım garantiye girer mi yaparlar mı yada cşihaz değişimi olur mu?

 4. Merhabalar açıklamanızda Noktasız, darbesiz ve ek çatlak olmayan, ön camda tek bir saç teli kalınlığında çizik” bu sorunda garantiyi etkileyen bir sorun değil. Ve tamiri veya değişimi yapılıyor demişsiniz. İPhone X kullanıyorum ve hiçbir şekilde darbe almadan veya benden kaynaklanan bir sorun olmadan ön camda tek bir çizik veya çatlak oluştu ama sizin bahsettiğiniz tek bir saç teli kalınlığında. Bu ekrana bakarken beni rahatsız etmekte. Bunun için değişim veya tamir nasıl talep edebilirim? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Sorun ekranda olduğu için ücretli ekran değişimi yaparlar. Benim bahsettiğim farklı sorunlar içindi. Örneğin pilin değişmesi lazım ama ekranda minik bir çizik var. Bu sorun değil.

 5. Merhabalar iPhone 7 Plus kullanıcısıyım telefonun arka kenera camından ses geliyor masaya koyduğum zaman farkettim elimle hafifçe burduğumdada bu ses geliyor garanti kapsamında yapılırmı veya ilerleyen zamanlarda bir zararı olurmu ?

 6. Merhabalar iphone 7 plus kullanıyorum telefonumun hopörlör kısmında sorun var sessiz ortamda video çektiğim zaman cızıltılar geliyor telefonumu hiç düşürmediğim halde birde arama yaptığımda karşı taraf sürekli sesimin az geldiğini söylüyor. Telefonumu kapsız kullandığım halde hiç düşürme ezik çizik yok ama arka kemarımın kenarlarında iphonumun mevcut rengi atmış ve siyah alt zemin çıkmış buda beni rahatsız ediyor garanti kapsamına giriyor mu bunlar yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba telefonum 7 jet black ama haparlor kısmında boya atması oldu toplamda alt jarj yerinde haparlör yeri olmak üzere 3 adet kavlamassı oldu kılıflı kullanıyorum telefonumu ve kesinlikle hiç düşürmedim yere bariz bir kronik hata sizce ne olur garantiye girermi ve değişim olma ihtimali varmı

 7. Merhabalar. Telefonumda düşmeden kaynaklı bir kaç çizik var. Ekran kasadan çok hafif ayrı. Bu düşmeden kaynaklı mı bilmiyorum. Bunların yanında kendi kendine kapanma, donma ve dokunmatiğinde zaman zaman sıkıntılar yaşıyorum. Garantiye göndersem yeni telefon verirler mi?

 8. Merhaba ,
  İphone 7 Plus cihazımda sessiz ortamda video çekimi yaparken cızırtı farkettim hatta cızırtı bile değil daha farklı yüksek bir dijital ses ama sadece sessiz ortamda oluşuyor. Garantim de devam ediyor. Bu sorunla ilgili Gürgençler yetkili servise gönderdim.onlar cihazımın home tuşu kenarındaki ufacık çizik, çatlak arası bir durumdan dolayı ekran değişimi ücreti çıkardılar. Fakat Home tuşundaki ufak çatlak la yaşadığım sorun arasında hiçbir alaka yok. Bir de Tespit edilen sorunlar kısmına Touch ID çalışmıyor ,Ekran kilidi açılamıyor gibi not düşülmüş . Böyle bir sorun asla yaşamadım. Ben de Apple Destekle konuştum onlar da başka servisi deneyin dediler. Şimdi Genpa teknik servis de telefonum ve onlar direk hasar var gibi bir tespit yapmayıp Apple onarım merkezine göndermişler. Sizce Telefonuma ücretsiz onarım veya değişim yapılır mı ? Ayrıca konuyla ilgili tüketici haklarına başvurdum sonuç alamassam orayı deneyeceğim. Çok saçma bir prosedür Home tuşum çatlamadan1 saat önce götürseydim telefonum garanti kapsamındaydı Hoparlör sorununu ben yapmadım sonuçta.Bu ayıplı malın üstünü kapatmak değildir de nedir :((((

 9. Merhaba geçen hafta yeni aldığım iphone 11i kutudan çıkarıp kontrol ettiğimde çerçeve üzerinde ve kasa ile çerçevelerin birleştiği yerlerde yaklaşık 5-6 tane beyaz nokta bulunduğunu farkettim ve servise görürdüm, sözel olarak bu kozmetik hata servis bu konuyla ilgili rapor yazmaz dedi. Satın aldığım hepsiburada ise iade veya değişim yapabilmem için servis raporu almam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine servise tekrar gidip rapor yazılmasını talep ettim. Bugün servisten aradılar ve donanımsal bir sorunu yok, bunun kozmetik hata olması sebebiyle rapor yazamayacaklarını söylediler. Israr edince başka birimlere danışacaklarını ve tekrar dönüş yapacaklarını söylediler. Şimdi sonucu bekliyorum. Böyle bir durum olabilir mi? Hiç kullanılmamış bir telefondaki kozmetik hata müşteriyi mi ilgilendirir yoksa firmayı mi? Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 10. merhaba iphone 8plus telefonum var bugün ekranın sol üst köşesinde ufak bir sararma/kararma fark ettim daha önce böyle bir şey yoktu telefonum süre bakımından garanti kapsamında ama bu sorun dışında önceden kenardan aldığı bir darbe mevcut bu durum şu anki sorunun garanti kapsamında olmasını engeller mi?

  • sinyal gücünün hizasında çıkan bir leke gibi duruyor telefonu kapatıp açtığımda apple logosu gözükürken yok ama telefon açıldığında tekrar ortaya çıkıyor apple destek donanımsal bir sorun olabileceğini teknik servise göndermem gerektiğini söyledi ama önceden yan tarafında olan bir aşınması olması bu durumu garanti kapsamından çıkarır mı? cevaplarsanız çok sevinirim

 11. iPhone11 aldım. Kırmızı renkte fakat üst kasasında rengi sarıya döndü. Bana kozmetik hata olduğu için garanti kapsamında olmadığını söylediler. Ben de kozmetik hatanın ne olduğunu soruyorum bit şey söylemiyorlar. Ne yapabilirim?

  • Kozmetik hata görünümle ilgili renk atması, sararma gibi hatalardır. Kullanıcı hatası olmadığı sürece garanti kapsamındadır. Apple müşteri hizmetleriyle bu konuyu görüşüp yönlendirme alabilirsiniz.

 12. Merhaba benim 6 aydır kullandığım iPhone 12 cihazımda alt kısım kasa ve ekran arasında oldukça küçük bi açılma var ama kırık veya çizik yok sonuç ne olur

 13. merhaba iphone 8 plus kullanıyorum ön camında max3 cm uzunluğunda saç teli kadar bir çizik mevcut görüntülü konusurken pixel kaybı oluyor batarya sorunu hatta ara ara telefon kendi kendine kapanıp açılıyor kvk garantiye gönderdim ekran değişimi istediler benim ekranla sorunum yok ekranla alakalı bir şeyde yaşamadım ben farklı bir şey talep ediyorum firma ekranı değiştir diyor

 14. Merhaba benim se3 üm var ama arkasına kasayla ve cam arasında ufak bi açıklık var ve hiç biyere düşürüp vurmadım cihazı yeni aldım değişim olurmu

 15. Merhaba benim se3 üm var ama arkasına kasayla ve cam arasında ufak bi açıklık var ve hiç biyere düşürüp vurmadım cihazı yeni aldım değişim olurmu acaba

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?