iPhone konum hatası nasıl düzeltilir?

1
3675

iPhone’unuz bulunduğunuz konumu hatalı mı gösteriyor? iPhone konum hatası sorununun kaynağını ve çözüm yollarını bu yazımızda anlattık.

iPhone konum hatası hiç de eğlenceli bir hata değildir. Özellikle birilerine konum bilgisi gönderecekseniz veya harita uygulamalarını kullanarak bir hedefe ulaşmaya çalışıyorsanız, iPhone’unuzun konum hatası yapması işleri batırabilir. Hele bir de iPhone’unuzu kaybederseniz ve iPhone’umu Bul uygulaması ile iPhone’unuzu bulmak isterseniz yandınız.

iPhone neden yanlış konum gösterir?

iPhone’un hatalı konum göstermesinin birkaç sebebi olabilir. Bu sebeplere kısaca bir bakalım:
  • Belirli bir uygulama konumunuzu hatalı gösteriyor olabilir.
  • iPhone konum servisleri hata yapmış olabilir.
  • Wi-fi ile ilgili bir sorun olabilir.

Yukarıda saydığımız belli başlı sebepler iPhone’unuzun konum hatası vermesine neden olabilir. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

1. Belirli bir uygulama konumumu yanlış gösteriyor.

Bu sorunu belirli bir uygulamada mı yaşıyorsunuz. Yani Google Maps ile konum sorunu yaşıyorsunuz ancak Yandex Map’de sorun yok mu? Hava durumu uygulaması sizi doğru yerde mi gösteriyor. Eğer durum buysa doğrudan sorunu yaşadığınız uygulamaya odaklanmanız gerekiyor.

  • Uygulamayı kapatıp tekrar açın. Düzelmediyse alttaki yöntemi uygulayın.
  • Uygulama güncel mi? App Store’a girerek uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncelleme ile ilgili bir sorun yoksa diğer yönteme geçin.
  • Uygulamaya iPhone’unuzda konumunuza erişim izni verilmiş mi? Uygulamaya erişim izni vermediyseniz konumunuzu göremeyecektir. Bunu kontrol etmek için; iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Gizlilik sekmesinden, konum servisleri menüsüne girin.

Burada uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Konum sorunu yaşadığınız uygulamanın yanındaki kaydırma çubuğunu düzeltin. Asla yazıyorsa, Uygulamayı kullanırken olarak bu kısmı değiştirebilirsiniz.

  • Yukarıdaki çözüm yöntemlerinden hiç birisi iPhone’unuzda kullandığınız o uygulamanın konum hatasını çözemediyse App Store’dan uygulamaya geri bildirimde bulunabilirsiniz. Uygulama geliştiricisi genel bir sorun durumunda çıkaracağı güncellemede bunu dikkate alacaktır.

2. Birden fazla uygulama konumunuzu hatalı mı gösteriyor?

Eğer birden fazla uygulamada bu sorunu yaşıyorsanız sorunun uygulamalardan kaynaklanma ihtimali son derece düşüktür. Bu gibi durumlarda sorunun iPhone’unuzdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. (Tabi siz yine de uygulamalara konumunuzu takip etme izni verilmiş mi kontrol edin. )

Sorunun uygulamalarla ilgili olmadığı varsayımıyla yolumuza devam edelim. iPhone, GPS adı verilen uluslararası bir konum servisi kullanır.  GPS, dünya yörüngesinde dönen uydulardan cihazınıza sinyal gönderilmesi ve cihazınızdan uyduya geri sinyal gönderilmesi prensibine göre çalışır. Uydu, doğru bir pozisyondaysa iPhone’unuzun sinyalini kusursuz bir şekilde bulabilir. Ancak uydunun konumunuz doğru pozisyonda olmaması durumunda iPhone’unuz konumunu saptamak için hücresel ağ bağlantınızdan, Wi-fi bağlantınızdan ve Bluetooth bağlantınızdan yardım alır.

Wi-fi ağına her zaman evde bağlanıyorsanız, Apple o konumu kaydeder. Ne zaman Wi-fi ye bağlansanız nerede olduğunuzu otomatik olarak bilir. Ancak farklı bir yerde bağlanırsanız kayıtların güncellenmesi biraz zaman alır. Bazen sizin yerinizi hatalı da gösterebilir.

Wi-fi bağlantınızın iPhone’unuzun konumunda hata oluşturup oluşturmadığını anlamak için iPhone’unuzda kablosuz interneti (Wi-fi) kapatın. Konum bilginize tekrar bakın.

Eski konum bilgilerini iPhone’unuzdan silerek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için;

Gizlilik -> Konum Servisleri -> Sistem Servisleri -> Önemli Yerler

Menüsüne gelin. Hatırlanan konumları silin.

iPhone’unuzda konum servislerini sıfırlamayı deneyin.

Yukarıdaki işlemlerin hiç birisi iPhone konum hatasını çözmediyse konum servislerini sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için;

iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın ve Genel -> Sıfırla -> Konumu ve Gizliliği Sıfırla’ya dokunun.

Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. iPhone konum hatası hala devam ediyorsa;

Yedeğiniz varsa iTunes üzerinden iPhone’unuzu eski bir yedekten geri yükleyebilirsiniz. Bu işlemi anlattığımız rehberimiz için tıklayın:

iPhone Restore Nasıl Yapılır ? (Resimli Anlatım)

 

iPhone’umu Bul konumu hatalı gösteriyor. Ne yapabilirim?

Apple’ın en iddialı uygulamalarından birisi iPhone’umu Bul uygulaması. Bu uygulama ile sadece kendi iPhone’unuzu değil aile üyelerinizin iPhone’unu da bulabiliyorsunuz. Bu konuda aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

iPhone’umu Bul, iPhone’unuzun yerini hatalı mı gösteriyor. Bu sorun bazen yaşanabiliyor. Çoğunlukla iPhone’daki tarih saatin yanlış olması buna neden olabiliyor. Bazen de iPhone’unuzun çevrimdışı olması buna neden olabiliyor.

iPhone’umu Bul hatalı konum gösteriyorsa ve halen iPhone’unuz kaybolmadıysa;

Ayarlar -> Genel -> Tarih ve Saat kısmından hatalıysa tarih saati düzeltin. Otomatik ayarla yazan kısmı yeşil yapın. Düzelmezse siz elle ayarlayın.

Sorun tarih saat kısmında değilse çevrimdışı olmakla da ilgili olabilir. İPhone’unuz uçak modunda olabilir. Bunu kontrol edin. Ya da hem hücresel bağlantı hem de kablosuz ağ bağlantısı kapalı olabilir.

iPhone konum hatası sorununuz çözüldü mü?

Umarım sorununuz çözülmüştür. Bizimle sonucu paylaşabilirsiniz. Sizin de önerdiğiniz bir yöntem varsa duymak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Önceki İçerik2.4 Ghz ile 5 Ghz Arasındaki Fark Nedir ve Hangisini Kullanmalıyım?
Sonraki İçerikiPhone Restore Nasıl Yapılır ? (Resimli Anlatım)
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

  1. İphone 6 kullanıyorum . son 2 aydır konum servisi hep hatalı sıfırladım da olmadı acıp kapattım da olmadı uygulama güncel sizce sıkıntı neyden kaynaklı ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?