iPhone konum gizleme özelliği nasıl kullanılır?

0
248

iPhone konum gizleme özelliğine sahip bir telefondur. Google’da basit bir arama yapsanız bile sizden konum paylaşmanız isteniyor. Çektiğiniz resim için konum bilgisi telefona kaydediliyor. Harita, WhatsApp, sosyal medya uygulamaları da konum bilgisi kullanıyor. Bazı durumlarda konum bilginizi saklamak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda iPhone’unuzda konumunuzun tamamen gizlendiğinden nasıl emin olacağınızı anlatacağız.

iPhone’da konum gizleme

Aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayarak iPhone’unuzda konum bilginizi gizlemeniz mümkün.

#1 Uygulamalar için konum servislerini kapatın.

Uygulamalar için konum servislerini kapatmak için;

iPhone’unuzda Ayarlar> Gizlilik > Konum servisleri yolunu takip ederek aşağıdaki ekrana ulaşın:

Ekranın alt kısmında sizin konumunuzu kullanan uygulamaları göreceksiniz. Bu uygulamaların arasından konumunuzu öğrenmesini istemediğiniz uygulama varsa  “Kullanırken” yazan kısma dokunun ve açılan kısımdan “Asla” olanını seçin.

Hiç bir uygulamanın konumunuzu bilmesini istemiyorsanız en üstte yer alan “Konum servisleri” kısmını pasif hale getirin. (Yeşil olmayacak)

Burada altta yer alan seçeneği de kullanabilirsiniz. “Konumumu Paylaş” yazısına tıkladığınızda “iPhone’umu Bul” kısmı kapalı konumda olacak. Altta ki yeşil kısmı da pasif yapacaksınız.

Not: iPhone’umu Bul kısmını kapatırsanız telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa nerede olduğunu göremezsiniz.

#2 Uygulamalarla iPhone konum gizleme

AppStore’da konum gizlemek için kullanılan çeşitli uygulamalar var. Bu yazımızda bir uygulama ismi vermek istemiyoruz. App Store’un arama kısmından “Location” yazarsanız konum ile ilgili güncel uygulamalara ulaşabilirsiniz.

#3 iPhone sahte konum gösterme

Birileri sizden şu an ki konum bilginizi istiyor ancak siz bunu paylaşmak istemiyorsanız onlara sahte konum gösterebilirsiniz. Maalesef bu tarz işlemleri yapacak ücretsiz bir uygulama yok. Ancak 15-20 TL arasında bu tarz uygulamalar bulmak mümkün. Jailbreak yaparsanız bu tarz uygulamalara ücretsiz ulaşma şansınızın da olabileceğini hatırlatalım.

Bakınız: iPhone’da sahte GPS konumu gösterme

Önceki İçerikiOS Batarya Testi
Sonraki İçerikiPhone Kilit Ekranı Mesaj Gizleme Nasıl Yapılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?