iPhone Klavyesi için Yeni Patent Görselleri Ortaya Çıktı

0
365

Yeni akıllı telefon modelleri için çalışmalarını hızlandıran Apple’ın, bazı özel teknolojileri de patent görselleri ile ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada son olarak iPhone akıllı telefonları için düşünülen bir klavye teknolojisi ortaya çıktı. Telefonların klavyelerinin ne kadar kullanışlı bir hale geleceğini gösteren patent görsellerinde en çok dikkat çeken kısım ise klavye kısmında kullanıldığı görülen Face ID sistemi oldu.

Face ID teknoloji sayesinde Apple’ın klavyeler üzerinde daha gelişmiş bir sisteme yer vereceği net bir şekilde görülüyor. Hemen patent görselleri içerisinde yer alan detaylardan söz edelim. Bakalım paten görselleri nasıl bir sistemi işaret ediyor.

Face ID Lazer Teknolojisi Klavyelerde

Patent görsellerine baktığımız zaman Face ID sisteminde kullanılan lazer teknolojisinin doğrudan klavye kısmına entegre edileceği görülüyor. Klavye kısmında lazer sisteminin kullanılacak olması, yazı yazmayı da biraz daha kolaylaştırıyor.

iPhone X Face ID

Face ID teknolojisinin kullanılması ekran üzerinde yazı yazmanın çok daha pratik bir hal almasını sağlamış olacak. Lazer tam olarak ekranın üst kısmına yerleştirilecek ve dokuların takip edilmesini sağlayacak.

Dokuların takip edilmesi, kullanıcıların dokunduğu yerin net bir şekilde anlaşılmasının önünü açacak. Bunun yanında lazer sistemi, sadece dokuları algılamayacak. Bunun yanında basılan yere ne kadar baskı yapıldığını da anlayacak.

Face ID teknoloji

Baskının şiddetinin tespit edilmesi de yine ekranın sapma potansiyelini izlemeyi sağlayacak. Tüm bu artılarla beraber Apple’ın yeni ekran teknolojisinin şimdiden ilgi odağı olduğunu söylemek gerekiyor.

Bu teknolojinin hangi akıllı telefon modellerinde kullanılacağı şu an için net değil.  Muhtemelen söz konusu ekran teknolojisi geliştirme aşamasında. Apple’ın bu teknoloji uzun yıllara ihtiyacı var gibi gözüküyor.

Haliyle iPhone 12 akıllı telefonlarında olması beklenen bir özellikten söz etmiyoruz. Muhtemelen iPhone 13 ya da iPhone 14 modellerinde gündeme gelmeye başlayacak bir teknolojiden söz ediyoruz. Yeni iptal edilmesi gibi bir durumda söz konusu olabilir. Fakat bu sistemin kullanıma girmesi durumunda Apple’ın fiziksel klavye deneyimi sunduğunu görmek de mümkün olacak.

Önceki İçerik4 Farklı iPhone 12 Modeli Hazırlanıyor
Sonraki İçerikAirPods Pro Çıkış Tarihi Ortaya Çıktı
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?