iPhone klavye sorunları ve çözüm yolları

0
1750

iPhone ile yazı yazarken kullandığımız klavyede birçok sorun yaşanabiliyor. Bu sorunların başında da klavyenin donması ve basmanıza rağmen yanıt vermemesi geliyor. Bu yazımızda en çok yaşanan iPhone klavye sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Bazı Türkçe kelimelerin klavyede olmaması (yok yerine yök, yeni yerine yen’i)

Basit bir cümlede geçen “yok” kelimesi maalesef iPhone klavyesinde hatalı kelime olarak işaretleniyor. Klavye bunu “YÖK” olarak düzeltme yoluna gidiyor. Bu sadece basit bir örnek. iPhone ile yazı yazarken birçok Türkçe kelimede bu sorunu yaşıyorsunuz. Yeni yazmak isterken yen’i yazmak da aynı şekilde insanı dumura uğratıyor.

Bu sorunu düzeltmek için;

iPhone’unuzda Ayarlar>Genel>Klavyeler>Metin değişimi yolunu takip ederek gelen ekranda “Düzenle” ye dokunun. Ardından sağ üstteki + simgesine dokunun. İfade kısmına örneğin “yok” yazın. Kestirme kısmına da “yok” yazın. Bu şekilde diğer sorun yaşadığınız kelimeleri de ekleyebilirsiniz. İsterseniz buraya kısayol olarak da kelime ekleyebilirsiniz.

iPhone klavyesinin donması ve yanıt vermemesi

Sık karşılaşılan iPhone klavye hatalarından birisi de klavyenin donması ve harflere dokunmanıza yanıt vermemesidir. Bu gibi durumlar bazen uygulamanın kendinden de kaynaklanabilir. Uygulamayı kapatıp yeniden açmak işe yarayabilir. iPhone klavyesinin donmasına neden olabilecek bir diğer etmen ise pil seviyesinin çok az kalmış olması olabilir. Şarjı bitmekte olan bir telefonun donması sık karşılaşılan bir sorundur. Sorun uygulama kaynaklı değilse ve iPhone’unuzun şarjı iyi durumdaysa sorun cihazın hard reset yapılması ile çoğu zaman düzeltilebilir. Hard reset işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu konuda hazırlamış olduğumuz rehbere bakabilirsiniz: Hard reset nedir?

iPhone klavyesi yavaşladı

Bazen 3. parti bir uygulama iPhone klavyesinin yavaşlanmasına neden olabilir. Klavye için ayrı bir uygulama yüklediyseniz bu sorunun kaynağı olabilir. Öncelikle yüklediğinin o uygulamayı silin. Halen sorun düzelmezse hard reset yapın.

Apple sık sık iOS güncellemesi yapmaktadır. Bazı güncellemeler klavye donması ve yavaşlaması gibi sorunlara odaklanmaktadır. Cihazınızı IOS yazılımı güncel değilse öncelikle güncelleyin. iPhone’unuzun güncel olup olmadığını öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

1- Ayarlar uygulamasını açın.

2- Genel sekmesine dokunun.

3- Yazılım güncelleme sekmesine dokunun.

Bu işlemleri yaptığınızda iPhone yazılımınız güncel değilse cihazınız güncellemek için gerekli prosedürleri başlatacaktır.

 

 

Önceki İçerikWWDC 2020’de Neler Tanıtılacak? Tüm Yenilikler
Sonraki İçerikApple Watch İçine Giren Su Nasıl Çıkarılıyor? (Video)
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?