iPhone Klavye Geçmişi Nasıl Temizlenir?

0
7673

Akıllı telefonlarda yazma deneyimini artırmak adına, kullanıcıların yazma alışkanlıkları izleniyor. Telefon bir nevi zaman içerisinde kullanıcı hangi kelimeleri sık kullanıyorsa, bir deneyim sözlüğü oluşturuyor ve buna kullanım alışkanlıklarına göre kullanıcılara yazma sırasında önerilerde bulunuyor ya da otomatik tamamlama özelliğini kullanıyor.

iPhone modellerinde de bu şekilde kullanıcı yazma deneyimini iyileştirmek adına, yazma alışkanlıklarının izlendiğini görüyoruz.

Zaman içerisinde kullanıcı alışkanlıklarına göre de bir klavye sözlüğü oluşturuluyor. Fakat her zaman sözlük %100 başarılı olmuyor. Kimi zaman yanlış yazılan kelimeler ya da eksik yazılan kelimeler de sözlük içerisinde yer alıyor ve kullanıcıların yazma deneyimini olumsuz etkileyebiliyor.

Mesela yazmak istediğiniz bir kelimenin yanlış yazımla otomatik tamamlama oluşturduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu durumdan rahatsız oluyorsanız iPhone klavye geçmişi silme işlemi işinizi görecektir.

Klavye sözlüğüne eklenen yanlış kelimeleri temizlemek ve yeniden daha iyi bir sözlük oluşturmak adına klavye geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Peki bu işlemi nasıl gerçekleştiriyoruz?

iPhone Klavye Geçmişini Nasıl Silerim?

Klavye geçmişinizi silmeniz için ek bir uygulamaya ya da ek bir indirme yapmaya ihtiyacınız yok. Telefonunuzun ayarlar menüsünü kullanmanız yeterli oluyor. Bu işlemi nasıl yapacağınıza geçelim.

 • “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • “Genel Ayarlar” sekmesine girin.

iPhone klavye geçmişi temizleme

 • “iPhone’u aktar ya da Sıfırla” alanına tıklayın.
 • “Sıfırla” seçeneğine dokunun.

iPhone klavye geçmişi temizleme

 • Şimdi “Klavye Sözlüğünü sıfırla” seçeneğine dokunun.
 • Burada ek olarak şifre girişi istenebilir. İstenirse şifrenizi girin.
 • Sonrasında “Sözlüğü Sıfırla” kısmına tıklayarak klavye sözlüğünü sıfırlayın.

Önemli: Bu işlemi yaptığınız zaman klavye sözlüğünüz tamamen silinecektir. Geri getirme şansınızda olmayacak. Bunu bilerek işlemi yapmanız lazım.

Eğer varsayılan olarak klavye geçmişi özelliği ve otomatik düzeltme özelliği açıksa, bu durumda telefonunuz yeniden yazma deneyiminizi izlemeye başlayacak.

Eğer klavye yazma deneyiminiz izlenmesin ve otomatik düzeltmeler olmasın diyorsanız, o zaman bu otomatik düzeltmeyi devre dışı bırakmanız lazım.

İlginizi Çekebilir: iPad Etkin Değil Hatası ve Çözümü

Klavye Geçmişi ve Otomatik Düzeltmeleri Devre Dışı Bırakma

Klavye geçmişinizi temizlemek bir yana, artık bu işlemi yapmak istemiyorsanız ve sürekli size otomatik düzeltmeler sunulmasın istiyorsanız, dediğimiz gibi özelliği kapatabilirsiniz.

Otomatik düzenleme seçeneğini devre dışı bıraksanız bile iPhone size bu konuda öneriler sunmaya da devam edecek. Fakat bu kez otomatik düzeltme olmayacak.

Diğer taraftan tahmin olayını da devre dışı bırakabilirsiniz. Şöyle ki akıllı metin özelliği iPhone kullanımınıza göre yeni kelimeler öğrenmeye devam eder. Otomatik düzeltme yapılmasa bile akıllı metin özelliği nedeniyle size kelime önerileri de devam edecektir.

Bu özelliği kapatmanız durumunda ise artık iPhone yeni kelimeler öğrenmeyi bırakacak ve haliyle yeni öneriler de durmuş olacak. Peki bunları nasıl kapatırız.

iPhone klavye geçmişi temizleme

 • Yine “Ayarlar” alanına girin.
 • “Genel” sekmesi bölümüne geçin.
 • “Klavye” bölümünü seçin ve girin.
 • Otomatik düzeltmenin yanında yer alan çubuğu kapatın.
 • Yine aynı şekilde Metin tahmini özelliğini de çubuğu kullanarak kapatın.

Artık iki işlev de kapatılmış olacak. Hem otomatik düzeltme yapılmayacak hem de iPhone kelime öğrenmenin önüne geçilecek. Tabii ki istediğiniz zaman bunları yeniden açabilirsiniz.

iPhone klavye geçmişi temizleme işlemini ve metin öğrenme ile otomatik düzeltme özelliklerini nasıl kapatacağımızı öğrendik. Unutmayın klavye geçmişini silmeniz durumunda, geri almanız mümkün değil.

Ayrıca klavye geçmişimde neler var diyerek bakacağınız bir menü de yok. Tek tek düzenleme ya da kelimeleri tek tek silme gibi bir işlem de yapamıyorsunuz.

Önceki İçerikiPad Etkin Değil Hatası ve Çözümü
Sonraki İçerikTorrent nedir? Torrent nasıl indirilir?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?