iPhone Kişilerinizi Excel’e nasıl aktarabilirsiniz?

0
48

iPhone’da kayıtlı olan rehberinizi / kişilerinizi Excele nasıl aktarabilirsiniz? Birçok sebepten dolayı iPhone’unuzdaki kişileri dışarıya aktarmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ilk akla gelen Excel’e aktarmak oluyor. iPhone’unuzdaki kişileri VCF veya CSV formatında Excel’e aktarabilirsiniz. Biz bu yazıda VCF formatında dışarı aktarma konusunu işleyeceğiz.

İşlemlere başlamadan önce iPhone’unuzdaki kişilerin iCloud’a tam olarak yedeklendiğinden emin olmalısınız. Hazırsanız başlayalım.

vCard veya VCF nedir?

vCard veya VCF (Sanal İletişim Dosyası), rehberlerde kullanılan standart bir dosya türüdür. Bir VCF dosyasında; Ad, Adres, Telefon numarası, mail adresi, web sitesi, fotoğraf ve ses klibi olabilir.

VCF dosyaları iOS olsun Android olsun, tüm akıllı telefonlarda kullanılır. VCF dosyasının bir türü olan vCard dosya türü de iPhone’larda Apple tarafından standart olarak kullanılır.

iPhone’unuzun rehberindeki kişileri Excel’e vCard olarak aktarmak için;

 1. Bilgisayarınızda bir web tarayıcısı açın. (Chrome, Mozilla vb..)
 2. iCloud hesabınıza giriş yapın.
 3. Kişilerim sekmesine tıklayın.
 4. Sol alt köşedeki Ayarlar simgesine tıklayın.
 5. Açılan ekranda, kişileri tümünün dışarı aktarılması için “Tümünü Seç”e tıklayın.
 6.  Tekrar Ayarlar simgesine dokunun.
 7. Tümünü vCard olarak dışarı aktarma seçeneğine tıklayın.
 8. Rehberiniz Vcard dosyası olarak bilgisayarın İndirilenler klasörüne indirilecektir.

İşlem bu kadar. Bilgisayarınıza indirdiğiniz VCard dosyasını istediğiniz başka cihazlara yükleyebilirsiniz. İsterseniz daha güvenli bir yerde yedekleyebilirsiniz.

iPhone Kişilerini VCF’den Excel/CSV formatına dönüştürme

İlk aşamada iPhone’unuzdaki rehberi VCF olarak bilgisayarınıza indirdiniz. Başka bir cihaza bunu yükleyebilirsiniz. Ancak yükleyeceğiniz cihaz VCF formatını desteklemiyorsa bu sorun olabilir. Bu durumda VCF formatındaki dosyayı CSV formatına çevirebilirsiniz. CSV formatı çok yaygın bir formattır. Neredeyse her cihaz tarafından desteklenir.

vCard veya VCF dosyarını CSV formatına çevirmek için bazı 3. parti uygulamalar gereklidir:

 • vCard Converter
 • VCF to XLS
 • vCard to LDIF/CSV  (web uygulaması)

Yukarıdakilerden herhangi birini kullanarak VCard dosyasını istediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz bir formata çevirebilirsiniz.

 

Önceki İçerikiPhone’da Google Maps’in çalışmaması sorunu nasıl düzeltilir?
Sonraki İçerikiPhone, iPad, Apple Watch, ve Mac’de mesaj bildirimleri nasıl sessize alınır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?