iPhone Kaynak Kodlarının Sızdırılması Nasıl Sonuçlara Neden Oldu?

0
79

Çok fazla gündeme gelmemiş olsa da iPhone akıllı telefonlarının kaynak kodları olduğu belirtilen kodlar yayınlandı. Daha önce bu konuda önemli bilgiler vermiştik. iOS başlama kısmına ait olduğu belirtilen kaynak kodlarının iOS 9 sürümüne ait olduğunu da haberimize eklemiştik. iOS 9 sürümüne ait olan kaynak kodları olsa da paylaşılan kaynak kodlarının nelere neden olduğu konusunda ise yeni bilgiler ortaya çıktı. Aslında önemli bir konu olarak gösterilen konuya ilişkin yaşanan son gelişmelere bakalım.

Apple Önlemlerini Aldı

Konunun ortaya çıkmasından sonra ilk adımı Apple’ın attığı görüldü. Apple öncelikle GitHub üzerinden başvuru yaptı ve konunun kaldırılmasını sağladı. Yani yayınlanan kaynak kodlarına ulaşmak artık mümkün değil. Diğer bir gelişme ise kodların nasıl ele geçtiği konusunda.

2016 yılında ortaya çıktığı ama ancak bu sene kullanıcıların karşısına çıkarılan kaynak kodlarının, doğrudan Apple çalışanları tarafından sızdırıldığı ortaya çıktı. Apple’ın çalışanlarının sadece Jailbreak geliştirilsin amacı ile bazı geliştiricilere bu kodları sızdırıldığı belirtiliyor. Kodların asıl amacının Jailbreak için zemin hazırlamak olduğunu söyleyebiliriz.

iOS 9

Bu açıklamalara bakacak olursak, söz konusu kodların güvenlik açıkları ile ortaya çıkmadığı, bunun yerine bir sızdırma durumu olduğunu söylemek gerekiyor. Her ne kadar iOS 9 işletim sisteminin eski bir sürüm olsa da yeni işletim sistemleri için de bazı ipuçlarının bu kodlar içerisinde saklı olduğundan söz ediliyor. Fakat kullanıcıların güvenlik konusunda korkması gereken bir durum söz konusu değil.

Öyle ki söz konusu işletim sistemi kaynak kodları, sadece tek kademe ile korunmuyor. Kaynak kodlarının sızdırılmasının bu nedenle son kullanıcılar için çok önemli bir sorun oluşturmayacağını söyleyebiliriz. En azından güvenlik konusunda doğrudan bir sıkıntı yaşanmayacaktır. iOS 9 kullanıcılar için bile bu durum geçerli.

İlginizi Çekebilir: iPhone Pil Değişimi İçin Stok Sorunları Çözülüyor

İLGİLİ HABER:  Apple'ın iPhone 6S'ine Nikon D750 Kafa Tutuyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?