iPhone kapalıyken bile çalışan kötü amaçlı bir yazılım keşfedildi

0
172

iPhone’unuzu kapattığınızda tamamen kapandığını ve artık çalışmadığını düşünmeyin. iPhone’unuzu kapatsanız dahi, içindeki bazı entegreler ve sistemler düşük güç modunda çalışmaya devam eder. Neden böyle olduğunun yanıtı ise çok basit. Cihazınız kapalıyken iPhone’umu Bul gibi bazı özelliklerin çalışabilmesi için. Bazı araştırmacılar iPhone’un bu özelliğini kötüye kullanmanın bir yolunu buldular. 

Malware adı verilen zararlı yazılımlar telefondan, bilgisayara kadar çeşitli akıllı cihazlara bulaşabiliyor. iPhone da bundan istisna değil. İşin kötüsü iPhone kapalıyken bile bu zararlı yazılımlara maruz kalabiliyor.

iPhone’da bulunan ve cihaz kapalıyken bile kapanmayan Bluetooth entegresini kötü amaçla kullanmayı bir araştırma ortaya çıktı. Bu araştırmayı Almanya’dan Darmstadt Teknik Üniversitesi’ndeki bazı akademisyenler gerçekleştirdi. Akademisyenler bu entegrenin dijital imza ve şifreleme ile korunmadığını ortaya çıkardılar. Geliştirilen bir zararlı yazılım iPhone kapalı olsa bile çalışmaya devam ediyor. Böylece saldırgan cihaz kapalı olsa dahi bazı işlemleri arka planda yaptırabiliyor ve cihazın konumunu takip edebiliyor.

Aşağıdaki video’da zararlı yazılımın nasıl çalıştığı görülüyor:

Araştırmacılara göre cihazın zarar görmesi için jailbreak yapılmış bir telefona ihtiyaç var. Ancak İsrail yapımı Pegasus gibi yazılımlarla kullanıldığında diğer cihazlarda da kullanılabileceğini ekleyelim.

Akademisyenler bu yazılım hakkında Apple’a bilgi verdiklerini ancak Apple’dan bu konuda herhangi bir dönüş alamadıklarını da söylemişler. Yine de Apple’ın önümüzdeki dönemlerde buna çözüm bulacağını düşünüyoruz.

Telefon üreticileri her geçen gün cihazlarına yeni özellikler ekliyor. Ancak bu eklemeler başka açıklara neden olabiliyor. Apple’ın da yaşadığı aslında bu. iPhone’umu Bul özelliğini eklemeden önce böyle bir açığın söz konusu olmaması da bunu doğrular nitelikte.

Önceki İçerikiPhone ve iPad’de hücresel bağlantı çalışmaması sorunu ve çözüm yolları
Sonraki İçerikiPhone ile VK.com’dan nasıl video indirilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?