iPhone Kaç Yıl Kullanılır? Sizi Ne Kadar Götürür?

6
34661

iPhone kaç yıl kullanılır sorusu, iPhone satın almak isteyen kullanıcıların aklına gelen ilk soru. Sonuçta belli bir satış fiyatının üzerinde modellerden söz ediyoruz ve bu telefonların ne kadar süre güncel kalabileceği ya da sağlıklı bir şekilde kullanılabileceği çok önemli.

Dilerseniz birkaç farklı kriter üzerinden ilerleyerek iPhone akıllı telefonlarında merak edilen bu kullanım ömrü sorusuna cevap vermeye çalışalım. İşimiz uzun hemen başlamamız gerekiyor.

iPhone Kaç Yıl Kullanılır? Endüstri Araştırmaları Ne Diyor?

İlk yapmanız gereken markalar için yapılan araştırmaları incelemek. Markaların ürünleri üzerinden yapılan araştırmalar, size bu konuda çok fazla bilgi sağlayacaktır. Bunun için de Endüstri analizlerinden yararlanılması gerekiyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji sitelerinde de bazı analiz sayfalarında da yapılan bu araştırmalara ilişkin veriler paylaşılmıştı.

Bu noktada en güncel araştırma ise Horace Dediu tarafından yapılan araştırma. 2018 yılında yapılan kapsamlı analize göre, Apple ürünlerinde de bir kullanım ömrü var ve bu kullanım ömrü 4 yıl 3 ay olarak ortalama bir sonuçla açıklanıyor.

Yani iPad, iPhone ve Mac ana ürünleri üzerinden yapılan araştırmaya göre Apple’ın ürünlerinin kullanım ömürleri 4 yıl 3 ay olarak belirlenmiş. Tabii ki bu rakamların belirlenmesinde endüstri araştırmaları baz alınmış.

2007 yılından bu yana Apple’ın toplam cihaz satışının 2.05 milyar adet olduğu söyleniyor. Yapılan araştırmaya göre bu cihazların 750 milyon adedi kullanımda değil. Yıllık satılan ürünle, şu an kullanımda olmayan ürünleri değerlendirip yapılan analizler sonrasında Horace Dediu tarafından çıkarılan bu 4 yılın üzerinde kullanım ömrü sonucu, güzel bir ipucu veriyor.

Fakat tek başına yeterli bir sonuç değil. Bir endüstri analiz sonucu ama hem 2018 yılında kalmış verilere dayanıyor hem de net sonuçlara ulaşmak %100 mümkün değil. Tabii ki tekrar söyleyelim ki ulaşılan bu veri teknik ve güzel bir ipucu. Onun için biz de yapılan bu endüstri analizi bir ek bilgi olarak vermiş olalım ve geçelim diğer kısımlara.

iPhone kaç yıl kullanılır

Güncelleme Sıklığı Ne Durumda?

iPhone kaç yıl kullanılır sorusuna verilecek ilk cevap kaç yıl güncelleme aldığı olabilir. Güncellemeler bir telefonun beynini yenilemek gibidir. Güncelleme almayan telefonlar, zamanla uygulama desteklerini kaybeder ve zaman geçtikçe telefon değerini, işlevselliğini yitirir.

Son çıkan mobil uygulamalara uyum göstermeme, bazı programlarda yazılım desteği vermemesi, güvenlik güncellemesi almadığı için açıkların ortaya çıkması gibi birçok sorun yaşanır. Bu nedenle güncelleme alma sıklığı ile kullanım ömrü arasında çok sıkı bir bağ vardır.

iPhone kaç yıl kullanılır

Zaten Apple’ın akıllı telefonlarını daha öne çıkaran nokta da burası. Android ile kıyaslandığı zaman iPhone kullanıcıları bu konuda şanslı. Telefonlar uzun süre güncelleme alıyor. Bu da telefonların kullanım ömrünü arttırıyor. Peki, hangi model ne kadar güncelleme aldı?

 • iPhone 2G – 2007 yılında yayınlandı ve 2 kez güncelleme aldı
 • iPhone 3G – 2008 yılında geldi ve 2 güncelleme ile son buldu
 • iPhone 3Gs – 2009 yılında geldi ve 3 güncelleme alarak standartları değiştirdi
 • iPhone 4 – 2010 yılında geldi ve 3 güncelleme alan ikinci model oldu.
 • iPhone 4s – 2011 yılında geldi ve 4 güncelleme alarak yeni bir kriter belirledi.
 • iPhone 5 – 2012 yılında geldi ve 4 güncelleme aldı.
 • iPhone 5c – 2013 yılında geldi ve 3 güncelleme aldı
 • iPhone 5s – 2013 yılında geldi ve 5 güncelleme aldı. En popüler modellerden biri oldu
 • iPhone 6 ve 6 Plus – 2014 yılında geldi ve 4 güncelleme aldı. Güncellemeler durdu
 • iPhone 6s ve 6s Plus – 2015 yılında geldi ve 5 yıl güncelleme aldı. En son iOS 14 güncellemesini aldı ama iOS 15 alması beklenmiyor.
 • iPhone SE 1.nesil – 2016 yılında geldi ve 5 güncelleme aldı
 • iPhone 7 ve 7 Plus – 2016 yılında geldi ve 4 güncelleme aldı ama güncelleme almaya devam edecek. iOS 15 garanti deniyor.
 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus – 2017 yılında çıktı ve 3 güncelleme aldı. iOS 16’yı görmesi kesin.
 • iPhone X – 2017 yılında çıktı ve 3 güncelleme aldı. Uzun süre güncelleme alması kesin.
 • iPhone XR – 2018 yılında çıktı ve 2 güncelleme aldı. Uzun süre güncelleme alması kesin.
 • iPhone 11 – 2019 yılında çıktı ve henüz 1 güncelleme aldı ama yıllarca güncelleme alacaktır.
 • iPhone SE 2.nesil – 2020 yılında çıktı ve henüz 1 güncelleme aldı ama yıllarca güncelleme alacaktır.

Görüldüğü gibi iPhone modellerinin güncelleme alma sıklığı gün geçtikçe artmaya devam etti. Yeni akıllı telefonlar için net süreleri bilmiyoruz ama yeni akıllı telefonlar için de çok uzun bir süre güncelleme geleceği kesin.

Bu da iPhone kaç yıl kullanılır sorusuna verilebilecek cevapların ilk niteliğini oluşturuyor. iPhone 6 modelinden sonrası için yola çıkacak olursak, telefonların en az 3 ile 4 yıl arasında güncelleme aldığını görüyoruz ki bu da kullanım ömrü en az 4 yıl demek. Güncelleme açısından.

iPhone kaç yıl kullanılır

Parça Kalitesi Durumu

Şimdi telefonun güncelleme alması önemli dedik. Yazılım bir noktaya kadar evet önemli ama sonuçta telefonun ne kadar sağlam olduğu da önemli. Bunu Çinli markalarla örneklendireceğim. Birçok Çinli markada zaman içerisinde telefonun parça sorunları yaşadığı görülüyor.

Kasalarda esneme ve benzeri durumlar karşımıza çıkıyor. iPhone bu konuda biraz daha başarılı. Tabii ki arada sorunlu cihazlar çıkabiliyor ama genel olarak parça kalitesi de uzun ömürlü kullanım için yeterli.

Sağlamlık konusunda iPhone kaç yıl kullanılır derseniz yine 4-5 yıl sonucuna ulaşacağız. Tabii ki bu rakam iPhone 12 için daha yüksek olacak. Hem arkada hem de önde seramik kalkan kullanan telefon biraz daha dayanıklı.

iPhone kaç yıl kullanılır

Planlı Eskitme Durumu

Şimdi merak edilen bir soruya daha cevap vermek gerekiyor. Biliyorsunuz iPhone yakın zamanda yavaşlatma skandalları ile gündeme geldi. Planlı yavaşlatma ile Apple eski telefonlarını yavaşlatmış ve iPhone 6 modellerinde yüklü tazminatlar ödemeye mahkum edilmişti.

Bu kullanım ömrünü olumsuz yönde etkileyen bir durumdu. Şu an planlı eskitme yapılmadığı söyleniyor ama ne kadar güvenilir bilemiyoruz. Bu da bir soru işareti belirmiş olalım.

iPhone kaç yıl kullanılır

Yani iPhone Kaç Yıl Kullanılır?

Bu durumlar değerlendirildiği zaman, genel bir yargıya varmak istersek şunu söyleyebiliriz ki bir iPhone 4 yıl, iyi kullanım ve bakımla 5 yıl rahat rahat kullanılabilir. Alınacak modele göre bu süre biraz daha artıp azalabilir.

Bu biraz da telefonu nasıl kullanacağınıza ve ihtiyacınıza bağlı. Telefonu temiz kullanırsınız ve pil tükendiği zaman değişimini falan gerçekleştirirsiniz. Süre bu durumda dikkat çekici şekilde uzar.

Fakat aldığınız telefonu sürekli düşürüyor, bakımlarına çok önem vermiyorsanız bu süre 1 seneye bile düşebilir gibi bir durum var. Birazcık kullanıcılara da bağlı.

Önceki İçerikiPhone 11 DxOMark Puanı Değiştirildi – Yeni Puanlar Nasıl?
Sonraki İçerikAkıllı Saat ve Akıllı Bileklik Satışlarında Rekor Artış
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

6 YORUMLAR

  • en iyisini yapmışsın bende SE 2020 alıcam ama 8 Plus Arasında kaldım 8 plus Güncelleme Konusunda Beni Yarı Yolda Bırakabilir Diye Düşünüyorum Çünkü Ben Bir Telefonumu Ortalama 3 Yıl Kullanıyorum .. ;(

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?