iPhone iTunes 21 hatası çözümü (Error 21)

5
6372

Sitemizin takipçilerinden Eda hanım dün şöyle bir şikayette bulunmuş:

“merhaba ios10 u ilk yüklediğimde herhangi bir sorun yoktu. Telefonum gayet normal çalışıyorken şarja taktığımda ard arda açılıp kapanmaya başladı. Kurtarma moduna almam gerektiğini öğrendim. denedik. önceki sürümlere geçmeyi de hiç biri işe yaramadı. Sonrasında servise gönderdik ( apple değil, esnaf bizim). Hata 21 veriyordu. Donanım sorunuymuş ekranını daha önce orijinal yedek parçayla değiştirilmemesinden kaynaklanıyor olabilirmiş. Şuan ne yapabilirim. Yani telefonun herhangi bir başka hasarı yok. Daha önce böyle bir’ sorunla karşılaştınız mı ? ya da bir öneriniz varsa mutlu olurum . telefonum iphone5”

Bu yorumdan sonra 21 hatası denilen (error 21) sorunun olası çözümlerini paylaşalım dedik. Olası çözüm diyoruz çünkü internette bu konuda birkaç çözüm var. Basitten karmaşığa bu çözümlere bir göz atalım.

iPhone 21 hatası şöyle bir şey:

 

21 hatası neden kaynaklanıyor?

Genellikle iTunes üzerinden Restore etmek istediğimizde 21 hatası ile karşılaşıyoruz.  Güncelleme yapmak isterken de bu hata görülebiliyor. Bu hatanın kaynağı genellikle güvenlik problemlerinden kaynaklanıyor.

iPhone 21 hatası nasıl çözülür?

Aşağıdaki olası çözümleri sırayla deneyin. Çözüm olursa diğerlerini yapmanıza gerek yok.

Çözüm 1:

iTunes uygulamasını kapatın ve yeniden açın. Güncelleme istiyorsa güncelleyin.

 

Tekrar iTunes üzerinden işleminizi yapmaya çalışın.  21 hatası ile karşılaşırsanız 2. çözüme geçin.

Çözüm 2:

 

 

Antivirüs yazılımı kullanıyorsanız, birkaç dakikalığına devre dışı bırakın. Genelde sağ alt köşede antivirüs programının simgesine sağ tıklayınca, kapatma veya anlık korumayı geçici bir şekilde kaldırma fonksiyonunu bulabilirsiniz. Bu şekilde kapatmayı yapamıyorsanız, Wİndows PC’de Ctrl+Alt+Delete butonlarına aynı anda tıklayın. Görev yönetici penceresi gelecek. Buradan antivirüs programınızı “Görevi Sonlandır” düğmesine tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Eğer bu işlemlerle de olmadıysa, google’dan antivirüsünüzün nasıl kapatılacağını aratabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güvenlik duvarı varsa, bunu da kapatın. Bu da Windows pc’ler için Denetim Masasından yapılabiliyor. Kendi sisteminize göre web’den aratarak bu işlemi nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz.

Tekrar iTunes üzerinden işleminizi yapmaya çalışın.  21 hatası ile karşılaşırsanız 3. çözüme geçin.

Çözüm 3:

Kulalndığınız kabloyu değiştirin. Gereksiz usb bağlantılarını çıkarın. Olmuyosa farklı bir pc’de yapmayı deneyin. İnternet bağlantınız güvenli olmayabilir. Farklı bir internet bağlantısı ile deneyin.

Çözüm 4:

Cihazınızı DFU moduna alın. Sitemizde bununla ilgili makalelerimizi bulabilirsiniz. DFU moduna alırken, yedeklerinizi almış olduğunuzdan emin olun.

Sonuç:

Bu çözümler işinize yaramadıysa sorununuz donanımsal olabilir. Batarya değişimi yaptınız mı? Orjinal olmayan bir donanım ile değişiklik yapıldı mı? (Ekran gibi…) Sensör kablosu temassızlık yaptığında da 21 hatası oluyor.

Sizler de bildiğiniz yöntemleri yorum kısmından paylaşarak iTunes 21 hatası alanlara yardımcı olabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. arkadaşlar merhaba,
  aynı sorun(HATA:21) benim telefonumda da vardı.
  bataryayı çıkarıp geri taktırdım telefoncuya eve gelip aynı işlemleri tekrarladım
  ve yüklemeye başladı,sorun kesinlikle ve kesinlikle bataryadan olduğu kanaatindeyim.
  Telefonu 2 gün kullandım fakat şarjı bittiğinde gene aynı sorunla karşılaştım
  tekrar yüklemeye çalıştığımda aynı hata kodunu verdi yani tekrar batarya söküp takmak gerekiyor.
  Bataryam ölü batarya değişikliği yaptırınca sorun çözülecek diye umuyorum herkese selamlar

 2. bende de 21 hatası verip duruyodu pil değişikliği yapmıştım yorumları okuyunca eyvah dedim ama bikaç denemeden sonra düzeldi ve ios 13 yüklenmiş durumda.

  vazgeçmeyin bikaç deneme yapın umarım sizinkide düzelir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?