iPhone ısınma sorunu nasıl çözülür? 2021 güncel

96
161794

2021 Güncellemesi: iPhone ısınma sorunu en çok karşılaşılan iPhone problemlerinden birisidir. 2021 yılında da bu değişmedi. Biz de konumuzu 2021 yılına göre güncelledik.

Sitemize gelen yorumlara göre yazılarımıza yön verdiğimizi sürekli takipçilerimiz bilirler. Geçtiğimiz günlerde gelen bir yorumda “iPhone aşırı ısınıyor. Ne yapabilirim?” diye soran bir arkadaşımızın sorusu üzerine bu yazıyı yazalım dedik. Son zamanlarda da iPhone X ısınıyor, iPhone 7 ısınıyor gibi birçok şikayet artarak geliyor.

Hangi iPhone modeli daha çok ısınma sorunu yaşıyor?

 

Apple’ın sitesinde bulunan şikayetlere ve sitemize gelen yorumlara baktığımızda en çok iPhone 11 modellerinde bu sorun ile karşılaşıldığı anlaşılıyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus aşırı ısınma problemi ise çok karşılaştığımız bir durum değil. Ama konumuz tüm iPhone modelleri için geçerlidir.

Bağımsız kaynaklar tarafından hazırlanan bir raporda, iPhone’un kullanırken patlama oranı 50 milyonda 1 olarak hesaplanmıştır. Bu yüzden, bu konuda çok endişe etmenize gerek yok.

iPhone aşırı ısınırsa ne olur?

Merak edilen diğer bir nokta da bu. iPhone  aşırı ısınırsa, sarı bir işaret ekranda belirecektir. Bu işaret iç mekanizmaların aşırı ısındığı anlamına gelir. Bu aşamada, cihaz soğumak için önlem alacaktır. (Ekran parlaklığını kısma, akım şarjını kesme gibi.)

Televizyonlarda gördüğümüz patlama vakaları da olabilir. Uzun süre, yaz güneşinde arabanın ön konsolunda bıraktığınız cihazınızın aşırı ısınması ve patlaması mümkün. Genellikle bu tarz patlamalar bataryada meydana gelen sorunlardan kaynaklanıyor.

Aşırı ısınma problemi çoğu zaman batarya problemlerini de beraberinde getirir. Bu yüzden ihmal etmememiz gerekir.

iPhone neden fazla ısınır?

iPhone genellikle 3 faktör yüzünden ısınma problemi yaşar. Bunlar;

 • Batarya ile ilgili bir sorun olabilir. Sorun bataryadaysa maalesef çözümü de yeni bir batarya almaktır.
 • Çevre sıcaklığı-  Apple’ın tavsiye ettiği ortam sıcaklığı 0-35 C arası. Öncelikle aşırı sıcak mekanlarda telefonunuzu bırakmamanız çok önemli.
 • Uygulamalar- Arka planda çok fazla uygulama çalışıyor olabilir. Özellikle aşırı sistem kaynağı tüketen oyunlar iPhone’unuzun ısınma problemi yaşamasına neden olabilir.

 

iPhone ısınma sorunu nasıl çözülür?

iPhone ısınma problemini önlemek için, öncelikle sorunun kaynağını doğru tespit etmelisiniz.

 • Arka planda çalışan uygulamalara bakmakla işe başlayın.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile yolunu kullanarak, arka planda sürekli kendini yenileyen uygulamaların çoğunu kapatın. Siz ana ekrandan simgesine tıklayınca uygulama zaten açılacak. Bu yüzden mail vb.. haricinde uygulamaların %90’ının kendini süreli yenilemesine gerek yok. Bu işlemi yaparak hem şarjınızın daha uzun gitmesini hem de internet harcamanızın azalmasını sağlayacaksınız.

 

 • iPhone’unuzun aşırı ısınma problemini çözebilmek için yapılabilecek diğer bir adım da, Apple’a otomatik olarak verileri gönderme ayarını kapatmak.

Bu işlemi yapmak için;

Ayarlar > Gizlilik > Tanılar ve Kullanım kısmından,

Otomatik olarak gönder seçeneğini kaldırıp, Gönderme seçeneğini seçin.

 • Eğer iOS sürümünüz güncel değilse güncelleyin. Çünkü Apple, yayınladığı birkaç güncellemede özellikle aşırı ısınma sorunlarını çözmek istedi.
 • iPhone telefonunuzu kılıf içinde kullanıyorsanız, şarj ederken kılıftan çıkarınız. Özellikle şarj sırasında cihaz ısınacaktır.
 • iPhone Wi-fi kullanırken daha az kaynak tüketir. Daha az ısınır. Bu yüzden eğer Wi-Fi olan bir ortamdaysanız, 3G-4.5 G değil de Wi-Fi kullanmaya dikkat edin.
 • iPhone’unuzu Araba kullanırken, ön konsola koymayın.
 • Kullanmadığınız zamanlarda; Bluetooth, Wi-Fi, Haritalar, Konum servislerini kapatın.
 • Şarj ederken, soğuk mekanları tercih edin.
 • Büyük oyunları, uzun süre kullanmaktan kaçının.

iPhone 11 ısınma sorunu

Apple’ın teknoloji harikası akıllı telefonu iPhone 11, ısınma sorunu ile gündemde. İlk akla gelen soru şu: Acaba iPhone 11’lerde genel olarak bir ısınma problemi mi var. Bu sorunun cevabı şu: Hayır. iPhone 11 ısınma problemi yaygın olarak görülen yani kronik olan bir sorun değildir.

Bu konuda yapılması gerekenler yukarıdaki işlemlerdir. Isınma sorunu basit tedbirlerle giderilemiyorsa, yetkili servise başvurulmalıdır.

Yukarıdaki önerilerimiz ile iPhone aşırı ısınma sorununuz çözülmediyse sorunuzun kaynağı donanımsal da olabilir. Bu gibi durumlarda garantiniz varsa Apple yetkili servislerine, garantiniz bitmişse veya kapsam dışı kalmışsanız, sitemiz tarafından desteklenen Apple Teknik Servislerine getirebilirsiniz.

Sizler de bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz tüyolarınız varsa, konuda eksik bıraktığımız hususlar varsa, lütfen yorum kısmından bize haber verin.

Önceki İçerikTelefon sinyal kuvvetini artırmanın 10 etkili yolu
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Facetime ses kesilmesi sorunu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

96 YORUMLAR

 1. Merhaba iphone x kullanıyorum ve kullanım sırasında kısa sürede özellikle kamera bölgesinde ısınma sorunu var. Konuyla ilgili diğer arkadaşlarında şikayetleri varmış gördüğüm kadarıyla bunun olmasıyla ilgili bir sebep yada yapılması gereken bişey varmıdır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?